Eurobaseball: statistiky a slang


Baseballové statistiky. Bez nich by tento nádherný sport nebyl úplný. Zejména od doby populárního filmu Moneyball jim věnují fanoušci víc a víc pozornosti. Jenže vyznat se občas ve spleti všech čísel je trochu složité a když se k tomu přidá i baseballový slang, tak můžou být zejména noví fanoušci trochu zmatení. I proto si je v tomto článku trochu přiblížíme.

Protože je baseball sport, který vznikl v USA, tak není divu, že naprostá většina výrazů je přebrána právě z angličtiny. Jedním z nejpoužívanějších neamerických výrazů je ulejvka, což je vlastně zkrácená hra, kdy pálkař nepálí švihem, ale sklepává míč do hry.

I nebaseballový fanda bude určitě znát slovo homerun, které značí odpal až za plot. Samozřejmě pokud míč zůstane v rozmezí, které určují na zemi bílé čáry a za nimi pak žluté tyče. Někdy ale hráč nemusí odpálit míč za plot, ale stačí mu, aby stihl oběhnout všechny mety a pak mu je do statistik zapsán také homerun.

Oblíbeným výrazem v baseballové komunitě je také „flaj“. I tady se jedná o anglický výraz fly a je míněno, že pálkař pálil do vzduchu.

Se statistikami je to mnohem zajímavější. Dá se říct, že teprve ony jsou tím pravým kořením pro baseballového fanouška. A že jich baseball nabízí požehnaně. Pokud ale patříte mezi baseballové začátečníky, tak vám vysvětlení těch nejzákladnějších nabízíme níže.

Když už základní přehled o statistikách máte, tak se můžete podívat i na další. Mezi pálkařskými například OPS „Je to součet OBP a SLG. Je to modernější verze pálkařského průměru a daleko víc vypovídá o typu hráče. Máte hráče, kteří mají stejný pálkařský průměr, ale úplně jiné OPS. Podle toho poznáte, jestli je spíše kontaktní, nebo silový pálkař. Když má někdo přes 1.000, takže už ej to velká kvalita,“ doporučuje expert na statistiky Jiří Vlach, který stojí za webem baseball-stat.cz, jenž přináší pokročilé statistiky z české Extraligy. „U nadhazovačů sledujte například WHIP. To znamená, kolik odpalů a met zdarma umožní na jednu směnu. Podle měn to daleko víc vystihuje nadhazovače než ERA, která může být zkreslena například rozměry hřiště nebo chybami v poli. WHIP je víc vypovídající o jeho kvalitách. Normálně by chtěli mít všichni okolo 1.0, 1.2. Když už je to více jak 1.5 tak nebudete mít nikdy moc dobré výsledky.“

Svět statistik nabízí i mnohem sofistikovanější statistiky. Některé z nich se v průběhu Mistrovství Evropy neevidují. Jiří Vlach přibližuje také své oblíbené, které rád sleduje. „Třeba BABIP. Je to pálkařský průměr při odpalech do pole. Takže z průměru odečtete homeruny a ze stavů na pálce i strikeouty. To říká, jaké měl daný pálkař štěstí při odpalech. Když vidíte, že mají dva pálkaři stejný průměr, ale jeden má vysoký BABIP a druhý má nízký, tak ten s vysokým se zřejmě zhorší, protože časem se to vyrovná do toho normálu. Ten s tím nízkým se ve zbytku sezony, nebo turnaje ještě zlepší,“ dodává na závěr expert na statistiky.

At Bat (AB)
Zdálo by se, že je to jedna z nejjednodušších statistik, ale tak úplně tomu není. Znamená totiž, kolikrát přišel hráč na domácí metu a odpaloval. Proto se do ní nezapočítávají trefení, mety zdarma, ale ani sebeobětující odpaly. Není proto divu, že baseballista odehraje všech 9 směn, ale ve statistice AB mu svítí nula. Pokud ale chcete vědět, kolikrát se hráč dostal v utkání do pálkařského boxu, tak musíte sledovat statistiku PA (Plate appearance).

R (Runs)
Run neboli česky doběh se započítá hráči vždy, když oběhne všechny mety a dotkne se domácí mety. Nezáleží přitom, jestli na ní doběhl po vlastním odpalu, nebo po odpalu jiného hráče, případně chybě nadhazovače. Nejvíce doběhů obvykle mívají hráči, kteří nastupují na prvním místě lineupu.

RBI (Runs Batted In)
Jak napovídá název, jedná se o stažené body pálkařem. Ty si může pálkař připsat po úspěšném odpalu, ale také i když je out, ale jiný běžec díky tomuto odpalu doběhne pro bod. Další možností je, že si pálkař vystojí při obsazených metách další metu zdarma a běžec ze třetí mety tak bude nucen dojít na tu domácí pro bod.

H (Hits)
Hity, neboli úspěšné odpaly dosahuje pálkař tehdy, pokud dostane míč do hry a díky tomu se dostane na metu. Nezapočítávají se ale v případě, že udělá obrana chybu, nebo hraje out na hráče na jiné metě. Statistici evidují také vícemetrové odpaly, dle toho, jestli se dostane pálkař po odpalu až na druhou metu (2B), třetí metu (3B) nebo až na domácí, což je takzvaný homerun.

BB (Base on Balls)
Pokud uslyšíte, že někdo měl „bébéčko“, tak je tím myšleno, že vybojoval metu zdarma. Tu dostane pálkař pokaždé, když mu nadhazovač hodí 4 nadhozy mimo strikezónu. Někdy můžete ve statistikách vidět také IBB, což znamená, že se tým soupeře rozhodl darovat nadhazovači úmyslnou metu zdarma. V tomto případě ani nemusí házet, stačí tuto skutečnost oznámit rozhodčímu. Pokud je pálkař trefen nadhozem, tak také dostává metu zdarma, ale ve statistikách je to vedeno pod kolonkou HBP (Hit By Pitch).

K, SO (Strikeouty)
Tuto statistiku najdete u pálkařů i nadhazovačů obvykle pod jiným písmenem. U pálkařů jako SO a nadhazovačů jako K. K ní je potřeba, aby pálkař neodpálil míč na tři dobré nadhozy.

ERA (Earned Runs Average)
Jedna z nejsledovanějších statistik u nadhazovačů. Ta říká, kolik průměrně povolí nadhazovač doběhů na 9 směn. Takže když jde hráč na kopec na jednu směnu a povolí v ní jeden doběh, tak bude mít ERA 9.00. Nejlepší nadhazovači v Extralize mají ERA kolem 2.00.

Důležité ale je, že v této statistice se nezapočítávají všechny doběhy soupeře. Pokud má například tým na metě 3 běžce se dvěma outy a po následném odpalu obrana místo jednoduchého outu udělá chybu, tak následné doběhy se nezapočítávají nadhazovači

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací