Česko vítězí nad Izraelem a končí na 5. místě


Poslední utkání českého týmu na evropském šampionátu proti Izraeli mělo rozhodnout o tom, jestli Češi opět skončí na konečném 5. místě, nebo si oproti poslednímu turnaji pohorší o jedno místo.

Češi do zápasu nevstoupili šťastně, protože hned první pálkař Izraele se po chybném příhozu Jakuba Hajtmara dostal na metu. Startér Česka Tomáš Ondra pak sváděl souboje a Izraelci nakonec při jednom outu měli obsazené všechny mety. Z toho pak vytěžili jeden doběh po odpalu Zeva Moora.

Jenže vedení Izraeli dlouho nevydrželo. V dohrávce se totiž dostal na metu Willie Escala, který pak po odpalu Erica Sogarda předvedl velmi agresivní běh na metách, čímž přinutil soupeře k chybě a měl pak dostatek času doběhnout až na domácí metu pro vyrovnání. O chvíli později pak Sogarda stáhl pro druhý bod zápasu Vojtěch Menšík.

Ve druhé směně to byli již pouze Češi, kteří dokázali přidat další doběh po odpalu Erica Sogarda. Tím také přinutil izraelského manažera, aby vystřídal nadhoz a na kopec tak šel místo levorukého Itaie Spinozy pravoruký nadhazovač Shlo Lipetz. I ten se ale ve čtvrté směně musel sklonit před uměním Sogarda, který stáhl další bod Česka. O pátý bod se se postarali dvěma třímetovými odpaly po sobě Vojtěch Menšík a Arnošt Dubový v dohrávce sedmé směny.

To Tomáš Ondra již další doběhy nepovolil a v pěti směnách si připsal 7 strikeoutů. Na jeho výkon pak navázal Jan Tomek, jenž ve třech směnách udržel nulu. Poslední směnu přidal Jake Rabinowitz. Ten také soupeři nepovolil žádný bod a Češi tak zakončili turnaj výhrou 5-1.

„My jsme se dostali hned na začátku do vedení a vydrželo nám to celý zápas. Zůstali jsme koncentrovaní až do konce a šlo to vidět. Byli jsme uvolněnější než ve všech předchozích zápasech. Myslím, že je to jedna z věcí, které si můžeme přenést do dalších turnajů. To, co jsme dělali i dříve, v Tokiu ia v kvalifikaci. Zůstat uvolněný a hrát skvělý baseball,“ řekl po zápase nadhazovač Jan Tomek.

„Vyhrál tým, který pálil lépe a lépe nadhazoval. Já jsem spokojený. Odehráli jsme pěkný zápas. Je sice jedno, jestli skončíš pátý nebo šestý, ale samozřejmě jsme chtěli vyhrát. Ale Češi si to dnes zasloužili. Šli si za svým. My jsme trochu zklamali na pálce, takže o tom to bylo,“ hodnotil duel trenér izraelského celku Richard Kania.

Po zápase došlo také na jedno velké loučení, protože po osmnácti letech se rozloučil s reprezentační kariérou vnitřní polař Jakub Hajtmar. Ten se dočkal ovací od publika a také od svých spoluhráčů.

Fotogalerie zde

Češi nakonec končí na turnaji na 5. místě, čímž vyrovnali své umístnění z předchozího šampionátu v roce 2021 v Itálii.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací