Výběry do reprezentace U15


O víkendu 14. a 15. října se uskutečnily na hřišti Eagles Praha výběry do reprezentace kategorie U15. Trenéři do těchto výběrů přihlásili celkem 94 hráčů, a nakonec dorazilo na hřiště v Krči 71 z nich. Víkend byl rozdělen na sobotní moravskou část a neděle byla vyhrazena pro hráče z Čech. Schéma výběrů bylo klasické a podobné tomu, které se používá napříč kategoriemi, s několika drobnými úpravami. Podobný systém se používá i při výběrech do škol v USA.

Hráči a trenéři byli rozděleni do skupin, kde se hodnotila jejich práce s rukavicí, polařské dovednosti a rychlost příhozu (Baroch, Špimr). U catcherů (Červenka,Drápela) jsme samozřejmě hodnotili tzv. "pop time.", techniku a blokování. V klecích trenéři (Červenka, Müller, Drápela) posuzovali mechaniku švihu a další pálkařské parametry, a na jednom ze stanovišť se posuzovaly atletické schopnosti. Odpoledne, které bylo v sobotu přerušené studenou sprchou, se házely bullpeny (Ondra, Duffek) a hráči mezi sebou hráli zápasy, kde jsme se zaměřili na jejich herní návyky, schopnost čtení a reakce na míč, přizpůsobení se a mentální soustředěnost během hry.

Nedělní část, ačkoliv slunečná, byla obzvlášť náročná, protože se projevil podzim a teploty okolo 10 stupňů nepřidaly polařům na výbušnosti. Během víkendu jsme viděli několik mladých prospektů a nemálo slibných hráčů, kteří se dobře rozvíjejí. Byl patrný kvalitativní rozdíl mezi hráči z větších a menších klubů. U některých hráčů byla překvapivá absence tzv. "polařských rutin" s rukavicí nebo dostatečné rozcvičení ruky před házením či nadhazováním. Také jsme si všimli nedostatku "agresivity" na pálce a chuti pálit a dělat body, což je v našem mládežnickém baseballu určitým nešvarem.

Pozitivní bylo, že většina hráčů projevila zápal a chuť se předvést v nejlepším světle a vybojovat si místo v národním týmu České republiky. Samozřejmě jsme hráčům připomněli, že i když nebudou vybráni, neznamená to, že jejich šance na reprezentaci jsou ztraceny. Všechny hráče budeme nadále sledovat, komunikovat s klubovými trenéry, a ti, kteří budou tvrdě pracovat, budou mít šanci na tzv. "divokou kartu" do reprezentace. Toto opatření bylo úspěšné i v minulých letech a budeme v tomto směru pokračovat, protože kategorie U15 je velmi dynamická. Kluci různě rychle fyzicky dozrávají a jejich výkonost se rovněž vyvíjí.

Vzhledem k tomu, že ročník 2009 v příštím roce nečeká žádný velký turnaj (samozřejmě se budeme snažit najít pro něj kvalitní zápasy se zahraničními týmy) a Mistrovství Evropy se koná až v roce 2025, plánujeme do dalších kol výběrů začlenit hráče z ročníků 2009 a 2010 přibližně ve stejném zastoupení. S těmito hráči budeme pracovat intenzivně a systematicky, komunikovat s kluby a pomoci jim se připravit tak, aby mohli v roce 2025 na Mistrovství Evropy uspět, vybojovat si účast na Mistrovství světa a přispět k růstu České republiky v mezinárodním baseballovém rankingu.

Na závěr bychom rádi poděkovali rodičům, kteří své děti podporují a stojí za nimi, klubu Eagles Praha za půjčení areálu a skvělý oběd, a samozřejmě našim asistentům z řad hráčů letošního týmu U15, kteří odvedli kus práce. Rovněž děkujeme našim aktivním hráčům Martinovi Červenkovi, Šimonovi Drápelovi a Tomášovi Duffkovi, kteří si našli čas a byli pro mladé talenty velkou inspirací.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací