Baseball Czech Gala 2023


Nejlepší hráči letošního ročníku baseballové Extraligy, rozhodčí a trenéři byli vyhlášení na slavnostním večeru BASEBALL CZECH GALA. 

Hned čtyři ceny posbíral letos fenomenální Martin Červenka. Trenérem roku se stal opět Pavel Chadim, který udržel tým na turnaji World Baseball Classic v roce 2026.

Celý večer se nesl v duchu rekapitulace pomyslného kalendáře roku 2023, který jsme avizovali jako Rok českého baseballu. Jsme velmi rádi, že akci navštívili vzácní hosté – předseda ČOV Jiří Kejval, předseda NSA Ondřej Šebek, primátor hlavního města Prahy Bohumil Svoboda a v neposlední řadě jeho excelence japonský velvyslanec v Praze Hideo Suzuki.

Ještě před samotným vyhlašováním cen proběhlo předání šeku v částce třicet tisíc od reprezentantů pro Fond potřebným. "Chceme, aby se část peněz vrátila do komunity, abychom otřevřeli cestu dalším talentům," řekl kapitán týmu Petr Zýma, který šek společně s Danielem Vavrušou předal Filipu Procházkovi. 

Ceny za dlouhodobou část (ZČ + TOP) si rozdělili hráči z jednoho klubu, Tempa Praha. Nejlepším pálkařem a hráčem s nejvíce homeruny byl vyhlášen Martin Červenka, nejlepším nadhazovačem jeho oddílový kolega Marek Minařík.  "Moc rád jsem si zase zahrál v Tempu, našel jsem tam výbornou partu. Na mých cenách má podíl celá organizace," řekl Červenka a Mínařík ho doplnil: "Známe se s Martinem dlouho, máme mezi sebou baseballovou chemii. Byla to jedna z mých nejlepších sezón."

I jedna cena za play-off skončila v pražském Tempu, a tím, který ji získal, byl opět Martin Červenka. Jeden z nejzkušenějších hráčů dotáhl tým svými výkony na pálce na letošní stříbrnou medaili. "Na statistiky se nekoukam, vím, jen, že jsem dal za rok asi dvacet homerunů, ty se dají dobře počítat. Jako tým jsme ale chtěli ještě výš." Cena pro nadhazovače zůstala v mistrovském týmu Draků Brno a jejím držitelem je Jhenderson Hurtado. Jednu z obecně nejprestižnějších cen – MVP - získal Juan Jaime, který tak zopakoval své vítězství z loňského roku.  

Sami hráči si pak v hlasování zvolili za osobnost roku Jakuba Hajtmara, jenž se sice na zářijovém evropském šampionátu rozloučil s reprezentací, ale rukavici se rozhodně na hřebík pověsit nechystá.

Juniorem roku byl trenéry a manažery zvolen chytač Jakub Winkler z Draků Brno, který odehrál dobrou sezónu v extralize a byl oporou reprezentace U18 na mistrovství světa.

Trenérem roku se asi nemohl stát nikdo jiný než lodivod mužského národního týmu, Pavel Chadim. Ten po loňském překvapivém postupu na neoficiální mistrovství světa, World Baseball Classic, zvládl s týmem přímo v Tokiu porazit Čínu, sehrát důstojné utkání z Japonskem a s Austrálií bojovat o postup do další fáze turnaje. Na domácím Eurobaseballu pak reprezentace skončila na 5. místě. "Není to jednoduché řemeslo. Teď bych mohl fungovat asi v pěti životech, rodina tím trpí. Musím jí to do Vánoc vrátit, ale chci z toho teď vytěžit co nejvíc," řekl Chadim a dodal: "Letošní český baseballový příběh je na holywoodský film." A kdo by ho měl hrát? "Woody Harrelson," doplnil s úsměvem Chadim.

Cenu za dlouholetý trenérský přínos pak obdržel Václav Voják, zakladatel klubu Skokani Olomouc, který ji převzal z rukou asi nejslavnějšího hasiče v Česku, odchovance Skokanů, bývalého svěřence a muže z titulní stránky New York Times – Martina Schneidera. "Pomohlo nám, když regionální komunistický tisk napsal, že jde původně o sovětskou hru lapta," řekl k založení klubu Voják. 

Jsme rádi, že na vyhlašování opět nechyběla cena Fair play. Tu si do Jihlavy odvezl Jáchym Brabec, začínající trenér místních Ježků, který na MČR U9 opravil výrok rozhodčí v neprospěch svého týmu. "Ve výsledku nám pak ten bod chyběl, ale je to sport, musí se hrát fair play." 

Marek Vičar, jeden z nejzkušenějších českých rozhodčích, získal již potřetí cenu pro Rozhodčího roku. A proč se dal na dráhu rozhodčího? "Kdybych byl dobrý, tak to sám hraju," řekl s úsměvem a dodal: "Takhle mám možnost podívat se do finále Extraligy a na další mezinárodní turnaje, kam bych se jako hráč nedostal."

Novinkou letošního ročníku Gala byla cena sportovních novinářů. Ti svými hlasy dostali počtvrté na pódium Martina Červenku. "Moc hezké, je vidět, že baseball začíná být víc sledovaný. Doufám, že se nová cena ujme," řekl k novince překvapený výherce. 

Poslední rok a půl psali čeští baseballisté krásné příběhy. Ty zachytil ve své knize s názvem Baseball Malá země velké sny sportovní novinář Martin Hašek. Nový počin na knižních pultech pokřtil autor společně s Pavlem Chadimem a Ondřejem Šebkem, předsedou NSA.

Závěr celého gala patřil Petru Ditrichovi a jeho excelenci japonskému velvyslanci Hideo Suzukimu: "Japonci jsou velcí fanoušci baseballu a český příběh je nadchl. Takže doufám, že se brzy zase uvidíme v Tokiu." 

Celým večerem provázel Jakub Stařík a hudební doprovod zajistilo GENduo ve složení Hiroaki Matsui (housle) a David Šlechta (viola).

Děkujeme všem partnerům za podporu v roce 2023 a také firmě Rawlings, která zajistila ceny pro vítěze.

Celá fotogalerie zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací