Juniorská reprezentace odjíždí na turnaj do Portorika


Po veleúspěšném roku 2023 se čeští baseballisté budou snažit zopakovat úspěchy i v nové sezoně. První velká baseballová reprezentační akce letošního roku přichází hned začátkem únoru. Juniorský národní tým totiž vycestuje na mezinárodní turnaj do Portorika, kde změří síly s baseballisty z celého světa.

Mladé české baseballisty na turnaji povede trenérské duo Petr Čech, který se následně přesune k reprezentaci do třiadvaceti let a Filip Procházka, který po něm přebírá štafetu právě u kategorie do osmnácti let. „Je to příprava na Mistrovství Evropy U18, které bude letos v Německu v Řeznu. Takže výběr dával dohromady hlavně Filip Procházka. Jedeme se tam hlavně rozehrát. Mělo by nám přiletět i pět hráčů, kteří jsou nyní ve Spojených Státech,“ říká Petr Čech, jenž právě výběr do osmnácti let v minulém roce dovedl k 9. místu na Mistrovství světa, čímž vyrovnal historicky nejlepší umístnění Česka na světovém šampionátu této kategorie.

Jenže na turnaji v Portoriku nemají Češi jako hlavní ambici co nejlepší umístnění. „Chceme, aby nadhazovači dostali nějaké směny, protože letos ještě nehráli a někteří půjdou poprvé ven. Takže to budeme rychleji točit,“ představuje hlavní cíl nový trenér třiadvacítky. „Nemůžu tedy říct, že budu někoho trápit pět směn, abych vyhrál zápas. Jde o to, aby se všichni rozehráli, osahali si to a podali co nejlepší výkon. Pak samozřejmě uvidíme.“

Na turnaji se celkem představí osm týmů ve dvou skupinách. Češi budou hrát ve skupině A, v nichž budou mít proti sobě Mexiko, Austrálii, Japonsko a domácí Portoriko. Ve skupině B pak budou výběry z Kanady, Aruby, Dominikánské Republiky Německa a IMG-Academy ze Spojených Států. První dva celky z každé skupiny pak postoupí do semifinále a zbylé týmy si to rozdají o umístnění. Jaká bude ale kvalita turnaji zatím ani samotní trenéři netuší. „Zjistíme také, jestli je ten turnaj dost kvalitní. Podle toho, jak to bude vypadat, budeme zvažovat možnosti na něj jezdit i v budoucnu,“ přiznává Petr Čech.

Ten si tak bude moct v akci shlédnout hráče z juniorského výběru, ale podle vlastních slov nepředpokládá, že by si některé z nich letos vybral také do reprezentace do třiadvaceti let. „Letos určitě ne. Nemáme tento rok žádný hlavní turnaj. Máme jenom Pražský baseballový týden a nějaké zápasy proti extraligovým týmům. Pět let je ale velký rozdíl a výhodu mají nadhazovači, ale neviděl bych to, že tam budeme brát sedmnáctileté hráče,“ dodává stále aktivní baseballista a trenér.

Český výběr odlétá na turnaj již 1. února. Na místě pak v pátek absolvuje trénink a slavnostní zahájení a první zápas odehraje v sobotu proti Mexičanům. Po dni volna pak na mladé baseballisty čekají tři zápasy ve třech dnech proti Portoriku, Austrálii, a nakonec proti Japonsku. Poslední dva dny turnaje obstarají zápasy o umístnění a vítěze bychom měli poznat 9. února.

Všechny zápasy by dle pořadatele měly být volně k dispozici na YouTube.

Nominace hráčů na turnaj:

Lukáš Derganz
Šimon Hanzal
Lukáš Chromý
Pavel Jozek
Jonáš Krejčí
David Křeček
Jan Kozel
Max Lukeš
Adrián Mück
Jaroslav Moravec
Matyáš Novotný
Benjamin O’Rourke
Max Prejda
Michael Senay
Vít Staněk
Denis Šmiřák
Matias Takeda
Vojtěch Ventruba
Ondřej Vostalek

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací