Hodnocení turnaje DIBAT v Portoriku.


V termínu od 1. – 10. 2. jsme se s kategorií U18 zúčastnili turnaje v San Juanu. Na turnaji bylo 10 týmů, jednalo se o týmy akademií, výběry určitých oblastí a národních týmů. 

S tímto hodnocením mi pomohli i někteří vybraní hráči. 

Den 1. - cestovní den 

Dne 1.2. jsme měli sraz na letišti v Praze 3:30 a v 6:00 započala naše cesta do San Juanu, kde jsme přistáli ve 22:00 hodin místního (časový rozdíl na místě – 5 hodin), naše cestovní skupina měla 19 členů a dalších 5 hráčů přiletělo ze Spojených států. Po příletu následovalo ubytování, rychle jsme si řekli program na další den a šlo se spát. 

Den 2. - trénink a zahájení v kongresovém centru 

Ráno v 10:30 jsme měli trénink na hlavním stadionu, ale bohužel pršelo, tak jsme si museli vystačit s klecí, ale i za deště si kluci hodili a pochytali míče po zemi, jelikož jít z hal na hřiště není maličkost, tak i přes déšť kluci udělali maximum opakování. 

V odpoledních hodinách následovalo slavnostní zahájení v kongresovém centru, kde jsme hodinu poslouchali místní bafuňáře a následoval pochod s vlajkou, jak na olympiádě. 

Den 3. - zápas s Mexikem 9:4 (hodnotil Jonáš Krejčí)  

“Se zápasem jsme velmi spokojení. Trošku jsme se báli, jak na tom tým bude, tím že jsme hráli poprvé venku, ale nakonec se všechno zvládlo v klidu. Nadhazovači házeli striky a všichni pálkaři podávali kvalitní nástupy na pálku. V infieldu bylo několik super her a celkově obrana se zvládla poprat se vším. Musím pochválit mladý kluky, kteří zvládli svoje úkoly s přehledem, i když hráli se starší kategorií na takovémto turnaji a pomohli nám k důležité první výhře. 

Zítra nás čeká dopolední trénink, kde si projdeme detaily ohledně signálů atd. abychom se vyvarovali nedorozuměním na hřišti. A v pondělí nás čeká zápas proti domácímu Portoriku, což bude určitě náročné, ale náš plán se nijak nebude měnit. Musíme to vzít jako každý jiný zápas a podat kvalitní výkon”. 

Den 4. - trénink a prohlídka města 

Jelikož nás bylo ve skupině 5 týmů, tak na nás vyšel den volna hned po prvním zápase, tak proběhl dopolední trénink na druhém stadionu.  

Odpoledne nás chtěl vzít pořadatel do obchodního centra a z něho na prohlídku San Juanu. Obchodní centrum jsem zakázal, jelikož je máme doma a kluci si mohli vybrat, zda budou chvíli relaxovat nebo se věnovat školním povinnostem.  

V podvečer nás dovezli do centra San Juanu, aby kluci viděli jinou kulturu, osobně se mně San Juan líbil a byl jsem mile překvapen.  

Den 5. - zápas s výběrem Portorika 1:11 

Zápas nám nevyšel, udělali jsme spoustu chyb a nadhazovači rozdali hodně met zdarma, tak zasloužená výhra pro domácí výběr. 

Den 6. - zápas s týmem z Austrálie 8:7 (hodnotil Ondřej Vostatek) 

"První den byl zápas v našich rukou, když dominantně nadhazoval Víťa Staněk a na pálce jsme si vzali vedení 3:0. Ale přicházející déšť se začal zhoršovat, a tak v dohrávce 2. směny při dvou outech byl zápas přerušen. Musel se tedy dohrávat druhý den, kdy startoval na kopci Ondřej Vostatek a vydržel nadhazovat do začátku 5. směny, poté ho vystřídal Adrián Mück a zápas zavřel Lukáš Chromý. Opět tento den náš tým pálil skvěle, nicméně jsme se potýkali s chybami v poli, a proto nás soupeř neustále dotahoval, až se mu povedlo vyrovnat na 7:7. V 7. směně se nám zápas povedlo urvat, když po odpalu Davida Křečka doběhl vítězný bod, který upravil skóre na 8:7. My jsme v dohrávce směny semkli obranu a zaznamenali jsme poslední 3 outy zápasu." 

Den 7. - zápas s japonským týmem 9:4 (hodnotil David Křeček) 

Český tým měl zápas naplánovaný na 10:00 místního času, ale začátek zápasu byl posunut kvůli předešlém zápasu. Výhra znamenala, že Česko bude hrát o medaile.  

"Byli jsme domácí a na nadhazovacím kopci se představil Michael Senay, první obranu Češi zvládli výborně a hned při prvním útoku přidali jeden bod. Další obrana byla opět výborná a útok ještě lepší, než v předešlé směně Češi přidali 6 bodů na několik dalekých odpalů. Po útoku Česka bohužel začalo pršet a zapas se musel přerušit. Pauza kvůli dešti znamenala změnu na nadhazovacím kopci a na ten nastoupil David Křeček za stavu 7:0. Za 3 směny nadhazovaní obdržel 3 body Japonců a poté byl opět zápas přerušen kvůli dešti. Bohužel déšť byl tak silný, že neumožňoval, aby se zápas dohrál, a tak bylo dohodnuto, že zápas se dohraje následující den v 9:00 místního času. Trenéři dali nadhazovací míč Maxovi Lukešovi, který naprosto dominoval proti japonským pálkám. Ve směně začínal hned s první metou obsazenou, ale i to mu nebránilo v tom, aby směnu doházel bez bodu. Češi ještě přidali bod na tabuli a pak jim zbývalo zaznamenat 3 outy aby mohli hrát semifinále. Tento úkol nebyl žádnou překážkou pro Maxe, zaznamenal 3 strikeouty a výhra byla jasná.  Konečné skóre zápasu bylo 9:4."

Den 8. - Semifinále s IMG Academy USA 0:16 

Výborná americká akademie, která má v týmu mnoho kvalitních hráčů, byla nad naše síly. Naši kluci předváděli slušné starty na pálce proti nejlepšímu nadhazovači, kterého jsme na turnaji potkali. Američané byli tento den nad naše síly, výborně pálili. Naše obrana udělala jednu chybu a nadhazovači dali minimum met zdarma, takže nás jednoduše přepálili a zaslouženě postoupili do finále. 

Den 9. - o bronz s kanadským týmem 8:1  

Micheal Senay, Vít Staněk a Ondřej Vostatek zaházeli výborně a kanadské hráče k ničemu nepustili. 

Kanada dala po naší chybě na začátku zápasu bod, ale naše pálka byla ten den výborná a vyvíjela během celého zápasu tlak a zasloužené 3. místo pro chlapce. 

Po zápase jsme se koukli na finále a po finále jsme převzali bronzové medaile a po dlouhém dni jsme se přesunuli na hotel. 

Den 10. - cestovní den 

7 hráčů se vydalo do USA na školy a naše skupina odletěla a po 18 hodinách bezpečně přistála v Praze. 

  

Poděkování: 

  1. ČBA za možnost se tohoto turnaje zúčastnit, za podporu a předávání informací fanouškům na sociálních sítích. 
  2. Trenérskému týmu, který odvedl dobrou práci a jejich rodinám, že je na turnaj pustili. 
  3. Rodinným příslušníků, kteří přijeli kluky namístě podpořit, a že byli hlasití a jejich podpora byla slyšet. 
  4. Fanouškům doma, že sledovali streamy a vyjadřovali podporu na sociálních sítích, za což byli kluci moc vděční. 
  5. Klubům a trenérům, že i přes zimní období dokázali kluky připravit na tento turnaj. 
  6. Hráčům, že se chovali maximálně profesionálně a výborně reprezentovali naší zemi jak na hřišti, tak i mimo něj a zaslouženě získali bronz. 
  7. Hlavní poděkování patří rodičům hráčů, kteří vynaložili nemalé finanční prostředky, aby se jejich děti mohli tohoto turnaje zúčastnit. Věřím, že pro kluky to byl nezapomenutelný zážitek, za který vděčí hlavně Vám.  

 

S přáním hezkého dne,

Petr Čech 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací