Dramatické bitvy a cenné zkušenosti pro reprezentaci U15 na turnaji Suma Pony


Letošní ročník turnaje Suma Pony byl pro české baseballové nadšence skutečným svátkem, neboť poprvé v historii jsme měli možnost sledovat hru dvou našich týmů. Zatímco pro starší hráče z ročníku 2009 se turnaj v kategorii U16 stal jedním z vrcholů sezóny a důležitou přípravou na nadcházející turnaj v Rotterdamu, kde se setkají s reprezentacemi Itálie, Holandska a Německa,  mladší hráči z ročníku 2010 získali příležitost ukázat svůj talent o rok dříve, než je obvyklé a my jsme tak měli příležitost s nimi odehrát velmi kvalitní turnajv kategorii do čtrnácti let.

Turnaj pro tým U16 nezačal ideálně, když po snadné výhře nad Švýcarskem přišla bolestivá porážka od NL Braves z Nizozemska. Chyběla nám bojovnost, kluci byli zakřiknutí, a zdálo se, že energie týmu v dugoutu odpovídá teplotě pouhých 6 stupňů Celsia. Ale díky procitnutí po promluvě trenérů jsme se druhý den vrátili silnější a s novou vervou jsme porazili jak Braves, tak i Švýcary, což nás z druhého místa ve skupině posunulo do dalších bojů s German Academy.

Pro tým U14, kde hráči čelili soupeřům o rok starším, byl turnaj skutečnou zkouškou odvahy. Nevedli si ale vůbec špatně, když ve velmi náročné skupině nejdříve podlehli budoucímu vítězi turnaje z Francisco Cervelli Academy, poté rozdílem porazili Litvu, aby se v rozhodujícím zápase utkali s londýnskými lučišníky o postup do čtvrtfinálových bojů. Zápas to byl od začátku napínavý, v první směně jsme si vytvořili náskok tří bodů, ve druhé jedním bodem Archers korigovali a v důležité 3 směně, kde naši soupeři otočili skóre díky homerunu na 3:4, jsme v dohrávce odpověděli dvěma doběhy.  V následujích třech směnách už náš nadhazovač David „Fišík“ Heřman pálkaře Archers k ničemu nepustil a my se radovali z vítězství 5:4 a stejně jako starší repre, nás čekala German Academy. Zatímco pro U14ky to byl soupeř velmi silný, věkově starší a vyhranější hráči německé akademie rozjeli na pálce kolotoč dlouhých a tvrdých odpalů, na které z našich pálkařů navázal pouze Matouš Mlýnek krásným homerunem a tak tento zápas skončil po čtvrté směně rozdílem ve prospěch German Academy.

 

Náš patnáctkový nároďák se ve starší kategorii s německými akademiky moc nepáral, do dugoutu v sobotu naskočil zkušený coach reprezentace U18 Filip Procházka, skvěle nám zaházeli nadhazovači, v klucích se probudila  bojovnost a obzvlášť první polovina lineupu dovedla svou pálkařskou chutí náš tým k vítězství 6:4.

Odpoledne se pak 14ky potkali s kvalitním týmem České akademie, která pod taktovkou zkušeného kouče Dana Krejčiříka srdnatě bojovala, nachytala nás krásným pick offem na 3. metě, ale naši nadhazovači opět dominantně udrželi ERA 0, homerun Honzy Uhera a týmový batting average .391 poslal náš mladičký tým do malého finále, tedy do boje o 5. místo, kde jsme narazili na italský tým z Parmy. Poměrně rychle jsme přečetli soupeřovu osu, byli jsme velmi aktivní na metách a zaznamenali jsme šest ukradených met. Velmi přesvědčivě na kopci nadhazoval Vašek Novák, když zaznamenal z osmi pálkařů pět  strikeoutů a ikdyž jsme nebyli příliš aktivní na pálce, pomohl nám soupeř svými chybami k vítězství 7:3 a náš nadějný tým obsadil v takto kvalitně obsazeném turnaji 5. místo, kdy prohrál pouze s dvěma turnajovými finalisty.

 

Vítězství nad německou akademií poslal v sobotu odpoledne tým U15 do semifinále proti nejsilnějšímu zástupci holandského baseballu NL Rays. V krásném a z našeho pohledu pálkařsky potentním zápase jsme Holanďany přestříleli 9:4 na hity a díky kvalitnímu nadhozu Adama Hostelarda a Davida Bartoně, kteří společně udrželi ERA 0, jsme poprvé jako reprezentační tým U15 postoupili do finále tohoto turnaje proti Czech Academy.

V tomto zápase zpočátku za delší konec tahali kluci z akademie, která byla složená z mnoha reprezantantů U15 z minulého i předminulého roku. V prvním inningu nadělili hráči akademie mladému a velmi dobře házejícímu nadhazovači jihlavských Ježků Šimonovi Staňkovi 3 body a zdálo se, že mladé patnáctky budou na tento zkušený tým krátké. Ovšem již následující pálku se do toho odhodlaní mladíci pustili a stáhli na 3:2, ve třetím inningu přidaly oba týmy po bodu, na kopci ČR U15 došlo ke změně a Vojta Osecký ze SaBaTu svým přesným a rafinovaným házením naprosto vypnul pálkaře akademie. My jsme pak navázali tvrdým útokem a otočili na 6:4. V šestém inningu jsme po střídání na kopci bohužel soupeři darovali několik met a v kombinaci s odpaly soupeře se stav otáčel na pro nás nepříznivých 6:7. Naši pálkaři přesto bojovali s nadhozy Tomáše Příhody, relievera Akademie, tvrdý odpal Adama Tošovského, který měl pálkařsky velmi povedený turnaj, zachytil skvělým zákrokem druhometař Kryštof Kafka, a další tvrdé a dlouhé odpaly, které poslali naši pálkaři do zadního pole, našly bohužel pouze rukavice zadních polařů.  Po nádherném a atraktivním zápase jsme nakonec odešly ze hřiště jako poražení.

 

Turnaj to byl ale pro oba reprezentační týmy velmi povedený v obou kategoriích. Ukázal nám, v čem jsou naši hráči silní a kde je naopak potřeba v přípravě zabrat. Obecně máme pocit, že nás nejvíce trápí útok, jsme málo aktivní v přístupu na pálce (ikdyž některé patnáctky jako Ondra Kára, Štěpán Němčanský, Adam Tošovský nebo Honza Uher byly velmi produktivní), nejsme připraveni pálit od prvního nadhozu a prokoukáme spoustu dobrých nadhozů, dostáváme se pod stav, spíše vyčkáváme a oproti týmům německé, italské nebo španělské akademie, jsme poměrně pasivní. Jako reprezentační trenéři těžko za víkendový turnaj změníme pálkařskou mechaniku, na té je třeba pracovat v rámci klubů, hráči musí umět složit ulívku, musí vědět, jak si nabírat na metách, jak pálit na dva striky atd.. Během zápasů jsme se snažili vystětlovat tzv. „extra base approach“, jak být mentálně připravení na pass ball, dirt ball nebo dropnutý nadhoz od catchera a jak využít zaváhání soupeře k získání další mety.  Velmi dobře se nám takto na začátku sezóny jevili naši nadhazovači, kteří měli v převážné míře slušnou kontrolu. Pozitivní bylo také to, jak se oba týmy s každým zápasem zlepšovali, byli bojovnější, v dugoutech panovala dobrá nálada a ikdyž jsme prohrávali, bojovali jsme do posledního nadhozu.

 

 

Na závěr ještě několik slov head coache reprezentace U15 Mika Mullera:

„S oběma týmy jsem nadmíru spokojený a jsem hrdý na kluky za jejich předvedené výkony, bojovnost a týmového ducha. Finále bylo už jen třešničkou na dortu a energie a zápal do hry, která byla v dugoutu byla neuvěřitelná. Byla to ukázka toho, jak moc ve sportu dělá týmový spirit. Na takový zápas bych si rád koupil vstupenku. Rád bych ještě poděkoval celému trenérskému týmu (Martin Špimr, Tomáš Ondra, Petr Baroch, Dan Ondroušek a Filip Procházka) a rodičům za pomoc s logistikou a ubytováním hráčů. Se dvěma týmy to byl turnaj velice náročný a pokud to bylo časově jen možné, tak trenéři přejížděli z jednoho hřiště na druhé, aby ten daný tým měl co největší péči a zázemí“.

Letos čeká U15ky červencový turnaj v nizozemském Rotterdamu, mladší pak jedou v červnu na herní soustředění do Castiglione della Pescaia, kde na hřišti akademie Francisca Cervelliho v dopoledních hodinách trénovat a podvečer hrát zápasy s italskou akademií a s kvalitním americkým travel týmem.

Všechny fotografie naleznete zde

Foto: Tomáš Kliner | Petra Šlendová | Jan Beneš

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací