Pražský baseballový týden je tady!


První a pátá země světového žebříčku s omlazeným českým týmem poměří síly při Pražském baseballovém týdnu, který se jako druhý nejstarší turnaj v Evropě koná od soboty 6. do úterý 9. července. Japonský výběr přiveze do české metropole nejlepší univerzitní hráče, reprezentace Tchaj-wanu zase tým baseballistů do 23 let. S budoucími hvězdami americké MLB a japonské Nippon League bude bojovat hned 10 nováčků v tuzemské reprezentaci, která tak započne přípravu na World Baseball Classic v roce 2026, kam se kvalifikovala na loňském historickém turnaji. Skupinu na hřišti Eagles Praha doplní do počtu čtyř týmů Německo.

Manažer českého týmu Pavel Chadim využívá situace, že letos v kalendáři chybí vrcholný seniorský turnaj. „Stále probíhá generační výměna a kdy jindy dát šanci mladým talentovaným hráčům, kteří výborně reprezentovali v juniorech nebo v týmu do 23 let, než tento rok. Přestože přijedou skvělé týmy ze zahraničí, tak za Japonsko a Tchaj-wan budou hrát také mladíci z univerzit. To neznamená, že jsou to slabí hráči, jsou to budoucí světové hvězdy. A můžeme se tak porovnat s nejlepšími na světě v dané věkové kategorii,“ říká před turnajem Pavel Chadim.

Češi rozehrají turnaj v sobotu 6. července večerním soubojem v Eagles Parku proti Tchaj-wanu. O den později pak nastoupí proti Německu a v pondělí večer vyzvou Japonsko. To bude mít ve svém středu například nadhazovače Yuto Nakamuru, jenž se v březnu v utkání proti evropskému výběru podílel na vůbec první Perfect Game v historii japonské reprezentace. Zápasy o umístnění jsou naplánované na úterý 9. července, kdy program Pražského baseballového týdne vyvrcholí. Paralelně s hlavní skupinou se bude hrát druhá skupina turnaje v areálu Tempo Praha, kde bude největším lákadlem slovenská reprezentace. Spolu s ní se tam představí také týmy Litvy, Maďarska, Rakouska a Řecka.

„Chceme, aby se turnaj líbil divákům, kteří si na začátku léta udělají čas. Sport je show a bez diváků nemá význam. Tento turnaj potřebuje, aby o něj byl divácký zájem. Věříme, že se fanouškům náš baseball bude líbit. Uděláme pro to všechno,“ láká diváky do ochozů lodivod národního týmu Chadim. Turnaj si nenechají osobně ujít ani americký velvyslanec Bijan Sabet či japonský velvyslanec Kansuke Nagaoka.

Organizační tým České baseballové asociace by rád zúročil své zkušenosti z loňského úspěšného mistrovství Evropy a fanouškům nabídne vysoký standard. „Je to jednodušší v tom, že se hraje v jednom městě a ve dvou areálech. Devět týmu je ale docela hodně. Organizačně jsme připraveni a věříme, že vyjde počasí. Jsem přesvědčen, že do areálu přijde hodně lidí,“ potvrzuje připravenost organizátorů předseda České baseballové asociace Petr Ditrich.

O českém baseballu a jeho raketovém vzestupu za poslední roky vznikne dokonce v zámoří kniha. Napíše ji americký novinář Michael Clair, který se dlouhodobě věnuje MLB. Podepsal kontrakt s nakladatelstvím University of Nebraska Press, což je jedno z největší baseballových nakladatelství v USA. Clair psal o českém baseballu od jeho senzačního postupu na WBC v roce 2022 a nebude chybět ani na Pražském baseballovém týdnu. 

Vstupenky na turnaj jsou stále v prodeji v síti Ticketportál, prodáno je však již více než 2700 lístků, což je zhruba 85 procent kapacity na sezení. Více informací o turnaji je možné najít na webu www.praguebaseballweek.eu. Národní tým letos čeká ještě turné po Asii, když odehraje přípravné zápasy s A-týmy Japonska a Tchaj-wanu jen několik dní před turnajem Premier 12, který je největší mezinárodní akcí pořádanou Světovou baseballovou a softbalovou asociací WBSC.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací