Japonsko poprvé vyhrálo PBT. Češi skončili na 3. místě


Poslední zápasy se odehrály v úterý na Pražském baseballovém týdnu. Ty rozhodly o konečném umístnění jeho letošního ročníku. Jeho vítězem se nakonec poprvé v historii stali baseballisté Japonska. Český tým na domácím turnaji získal bronzové medaile.

Češi vstoupili do utkání o bronz pořádně hladoví a již v první směně dokázali zatlačit na Simona Grosse na kopci Německa. Nakonec z toto vytěžili 5 doběhů a vytvořili si velmi slibný náskok. Ten navýšil ve třetí směně dalekým odpalem Marek Krejčiřík.

Německo se ale z tohoto úderu dokázalo otřepat a ve čtvrté směně nadělilo Lukáši Hlouchovi dva body. Zasloužil se o to svým odpalem Shawn Larry.

V sedmé směně Němci zdramatizovali zápas ještě více. Nejdříve proti Janu Vašourkovi obsadili všechny mety, aby pak tyto běžce již s Lukášem Pacalem na kopci stáhli pro bod. V osmé směně Finn Bergmann stáhl šestý doběh a závěrečné drama bylo na světě.

Čeští trenéři proto poslali na poslední směnu na kopec closera Ondřeje Vanka. Ten svou úlohu zvládl na výbornou a soupeři již nedovolil vyrovnat.

„Byla to bitva do poslední chvíle. Ze začátku to vypadalo pro nás hodně jednoduše, ale po pár chybičkách a využitých šancích z toho byl nakonec vyrovnaný zápas. Přesto všechno jsme to dokázali vyhrát, takže super,“ řekl po utkání nadhazovač Lukáš Hlouch.

Hráčem zápasu z české strany byl ale zvolen Marek Krejčiřík, jenž si připsal 4 hity a 4 stažené body, čímž se významně podepsal pod českou výhru.

Japonci ovládli finále

Večerní zápas obou asijských zástupců začal velmi zostra. Kdo si dal načas a nestihl první směnu, tak přišel také o 4 doběhy. Yu-chuan Fan nejdříve dvoubodovým homerunem poslal do vedení Tchaj-wan, aby Japonsko v dohrávce svého soupeře zatlačilo a vyrovnalo po dopalech Yoshinoby s Yanagidatem.

V dalším průběhu měli již navrch spíše nadhazovači, ale i tak to byli hráči Japonska, kteří se častěji dostávali na mety. Tchajvanský startér Zi-Hao Huang jim ale nedovolil přidat další doběh. A tak to byli jeho spoluhráči, kdo měl důvod se znovu radovat, když v páté směně Wei-chi Chu solo homerunem poslal svůj tým znovu do vedení.

Jenže druhá polovina zápasu již patřila světovým jedničkám. Ty se nejdříve prosadily dvěma doběhy v dohrávce šesté směny, aby v sedmém inningu přidaly pátý bod po chybě obrany soupeře. Tchaj-wan již v závěru přes veškerou snahu nedokázal z výsledkem udělat a po posledním outu se z výhry 5-3 i celého turnaje těšili Japonci. Ti nakonec prošli celým Pražským baseballovým týdnem bez jediného zaváhání.

"Jsme hodně šťastní, že jsme vyhráli tuto trofej. Praha je nádherné město a zápasy měly vysokou úroveň. Byla to skvělá zkušenost," řekl po turnaji nejlepší pálkař celého turnaje Motomu Iiyama.

Skupina B

Ve skupině B se v úterý hrály dva zápasy, které měly určit pořadí na prvních čtyřech místech. Již dopoledne rozehráli svůj souboj Maďarsko a Litva. Ten byl zároveň přímým soubojem o 3. místo ve skupině. V něm nakonec zvítězili Maďaři 6-3, když je na pálce táhl Michael Varga, jenž si připsal 2 doběhy, 2 hity a 2 mety zdarma.

Další zápas mezi Řeckem a Rakouskem byl zase bojem o první místo ve skupině. Řekové do něj vstupovali jako neporažený tým a hned v první směně si čtyřmi doběhy vytvořili solidní náskok. Rakousko dokázalo odpovědět pouze dvoubodovým homerunem Phillipa Eckela ve třetí směně. Od tohoto momentu už ale řečtí nadhazovači soupeři nepovolili ani jeden hit a Řecko nakonec zvítězilo 5-2. Díky tomu skončilo páté ve skupině B a na 5. místě celého turnaje.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací