Gustavo Rodriguez - Jak být dobrým rozhodčím?


WBSC Klinika rozhodčích je ojedinělá a výjimečná čtyřdenní akce, která navazuje na klasické dvoudenní rozhodcovské kliniky ČBA. 

Komise rozhodčích (KR) ČBA tyto kliniky pořádá ve dvouletých cyklech a v minulosti jich uspořádala již celkem osm. První klinika proběhla v roce 2003 a vesměs probíhají ve Sportovním centru Nymburk. KR ČBA nadále plánuje v letošním roce i školení nováčků (Rookie) ve všech pěti regionech ČBA. Nutno podoktnout, že stejně tomu bylo i v roce 2017.

Na prestižní kliniku rozhodčích, která je naplánovaná na 17. - 20.3.2018, dorazí i ředitel rozhodčích světové konfederace (WBSC) Gustavo Rodriguez. Rozhodně to není jeho první návštěva a rozhodli jsme se ho pro Vás trošku vyzpovídat. Mimo jiné padla i otázka, co je podle Guse nejlepším předpokladem být dobrým rozhodčím.

Gusi, před tvým příjezdem do ČR bychom ti rádi položili pár otázek. Jsi ready?

Ano. Myslím, že by to šlo!

Jsi ředitelem rozhodčích WBSC, divize baseball. Potkáváš se v rámci své práce na MS a Premier12,  s rozhodčími z České republiky?

Měl jsem tu čest seznámit se a potkávat se s českými rozhodčími na MS. Jmenovitě s Jiřím Kroupou, Davidem Kulhánkem, Františkem Přibylem a Vladimírem Richtrem.

Předtím, než jsi byl jmenován ředitelem rozhodčích, byl jsi i rozhodčí. Jak dlouho jsi soutěže rozhodoval a ve kterých soutěžích jsi působil?

Byl jsem na poli jako rozhodčí od roku 1972 a odešel do rozhodcovského důchodu v roce 2016. Pracoval jsem většinou v NCAA (College Division), kde jsem rozhodoval i čtyři College World Series. Mezinárodně jsem rozhodoval na Olympijských hrách v Sydney a Aténách, na dvou Světových pohárech a jednom Interkontinentálním poháru.

Víme, že jsi byl i mezinárodním rozhodčím IBAF. Které turnaje bys rád vyzdvihl, případně i samotné nominace?

Musím říci, že nejvýznamnějšími událostmi pro mě jsou olympijské hry a také College World Series.

Nebudeš v ČR poprvé. V roce 2014 jsi byl zde na klinice rozhodčích. Bylo to před Mistrovstvím Evropy. Jak na návštěvu vzpomínáš?

To je pravda, pamatuji si na tuto kliniku jako přípravu na Mistrovství Evropy. Byli jsme tady víc jako hosté CEB ředitele rozhodčích Paula Bokerna a připravovali jsme rozhodčí na blížící se Mistrovství Evropy.

V Praze se bude jednat o elitní kliniku pro rozhodčí naší Extraligy. Na jaké přednášky se mohou těšit?

Na klinice se budeme soustředit na několik věcí. Jednou z nich budou mechaniky a zaujetí správné pozice na hřišti. Další budou zvládání těžkých situací. Na závěr se pobavíme o pravidlech a jejich prosazování.

Co bys rád s rozhodčími probral v rámci praxe v hale nebo na hřišti, pokud to počasí dovolí?

Na hřišti budeme diskutovat o  pozicích, úhlech a o provedení rozhodnutích. Ve třídě budeme diskutovat o pravidlech, zejména o následujících pravidlech: překážení, bránění, Slide Play, kolize.

Jaký je tvůj letošní program – školení, turnaje?

Pro tento rok máme dva turnaje WBSC, U15 v Panamě a U23 v Nikaragui. V Hongkongu máme plánované kliniky a pracujeme na možné klinice ve Spojených státech a samozřejmě klinika v České republice.

Je něco speciálního na co se v rámci návštěvy ČR nebo kliniky samotné těšíš?

Těším se na všechny rozhodčí, kteří se kliniky zúčastní a také na to, že po skončení kliniky budou odcházet s tím, že se něco naučili.

Co je podle tebe k předpokladem k tomu, být „dobrý rozhodčí“?

To je velmi dobrá ale taky ošemetná otázka. Mým předpokladem k tomu být dobrým rozhodčím je více věcí.

Musí věřit ve své schopnosti.

Musí znát pravidla a vědět, jak je aplikovat.

Musí mít dobrý úsudek.

Musí být týmovým hráčem.

Musí mít dobrý pocit ze hry. To vyžaduje další vysvětlení a o tom budeme diskutovat na klinice.

 

 

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací