Fred van Groningen Schinkel – rozhodčí s 50 letou zkušeností


V předchozím článku jsme Vám představili prvního lektora WBSC kliniky rozhodčích. Už známe i druhé jméno lektora. Je jím Fred van Groningen Schinkel, který je rozhodčím už přes 50 let. 

O jeho kvalitách není pochyb. V roce 2007 získal první cenu CEB Umpire of the Year. Účastnil se dokonce olympijských her v Atlantě roku 1996 a v Athénách v roce 2004. To vypovídá o vysoké úrovni nadcházející Kliniky rozhodčích.

Milý Frede, je nám ctí přivítat tě jako druhého lektora na klinice rozhodčích. Víme, že to není tvá první návštěva České republiky. Naposledy jsi se zúčastnil Mistrovství Evropy (ME) do 23 let, jak vzpomínáš na svou poslední návštěvu?
Krásný den všem čtenářům. Děkuji za milé a symbolické přivítání. Na ME vzpomínám jako na velmi dobře zorganizovaný turnaj, který se konal ve dvou městech, a to v Praze a Brně. Ta spolupráce mezi pořádajícími organizacemi byla přímo excelentní.

Na co se nejvíce těšíš v rámci kliniky rozhodčích?

Těším se na spolupráci s WBSC instruktorem Gusem Rodriguezem a také na své přátele, které mám v České republice.

Jak vypadá tvůj program tento rok? Nějaké tréninky a turnaje?
Jako ředitel soutěží WBSC v Evropě jsem odpovědný za jmenování turnajů v Evropě, tudíž budu přítomen jako technický komisař na mnoha turnajích.

Zajímalo by nás, co považuješ ve své kariéře za největší úspěch?
V mé téměř padesátileté kariéře (1967-2017) baseballového rozhodčího by se našlo mnoho zajímavých věcí. Rád bych vyzdvihl tři nejlepší momenty mého života, a to jsou olympijské hry v Atlantě a Athénách, v roce 2006 první World Baseball Classic a čtyři mistrovství světa.

Páni, to zní jako kariéra snů. Co tě vůbec přivedlo k tomu stát se baseballovým rozhodčím?
V roce 1967 jsem jako baseballový hráč už nemohl více trénovat kvůli studiu. Alternativou pro mě bylo stát se rozhodčím. V této době to bylo stejně atraktivní jako fotbalový rozhodčí. Takže přepnutí se z baseballového hráče do rozhodčího nebylo tak těžké. Když se ohlédnu zpět, tak to nebylo vůbec špatné rozhodnutí.

Známe už odpověď Guse Rodriguse na otázku, jak být dobrým rozhodčím. Zajímal by nás tvůj názor na věc. Jak to vidíš ty, Frede?

Podle mě je pro rozhodčího nejdůležitější účastnit se hodně her, jedině tak získá nejvíce zkušeností, které z něj udělají dobrého rozhodčího. Silná konkurence taky pomáhá.

Frede, děkujeme za rozhovor. Přejeme hodně síly a v březnu se těšíme na viděnou.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací