Čeští rozhodčí na mezinárodní scéně v roce 2018


V roce 2018 reprezentovali český baseball v zahraničí rovněž čeští rozhodčí. A byli opět úspěšní, což dokládají nejen nominace do závěrečných zápasů o medaile, ale také hodnocení komise CEB, které obdržela KR ČBA v těchto dnech.

Rozhodčí jsou bodováni zvlášť za výkon na domácí metě a za práci na ostatních metách. Podle těchto bodů je pak vytvořeno pořadí rozhodčích v turnaji. Marek Vičar na ME U12 a David Kulhánek na Super6 byli v těchto turnajích vyhodnoceni jako nejlepší ze všech zúčastněných rozhodčích. František Přibyl na CEB Cupu obsadil pomyslnou druhou příčku.

Na mezinárodních akcích se letos představilo celkem 8 českých rozhodčích, vedle ostřílených stálic také mladé naděje jako např. Filip Havlík.

Nejvíce napilno měl David Kulhánek, která rozhodoval v Ostravě na CEB Cupu, v Nizozemsku na turnaji Super6 a v říjnu byl také na MS U23 v Kolumbii.
V Ostravě odřídil David finálový zápas mezi Borgerhout Squirrels a Bonn Capitals jako hlavní rozhodčí. Na Super6, které bylo hodně ovlivněno špatným počasím neumožňujícím odehrát dvě utkání včetně finále, měl v konkurenci top evropských rozhodčích samé krásné nominace. Turnaj zakončil na první metě v zápase Itálie – Španělsko.
MS U23 v Kolumbii potvrdilo Davidovy dobré výkony a odměnou bylo utkání o třetí místo mezi Koreou a Venezuelou na první metě.

Na evropském šampionátu U18 byl Jiří Kroupa, který byl na tomto turnaji mimo jiné na první metě v semifinálovém zápase Nizozemsko Itálie. 

Druhého letošního ME, které se konalo, tedy žáků U12 se zúčastnil Marek Vičar, loňský Rozhodčí roku. Marek zde dostal nominaci na domácí metu v boji o bronz mezi Nizozemskem a Ruskem. Vzhledem k tomu, že finále hrála česká reprezentace, čímž bylo Markovi toto utkání zapovězeno, jedná se o skvělou nominaci a potvrzení Markových kvalit.

Miroslav Kaigl obdržel nominaci na turnaj mistrů v Rotterdamu a rozhodoval např. finálové utkání mezi Curacaem a Rimini na 3. metě.

Zapomenout nesmíme ani na několikanásobného Rozhodčího roku, Františka Přibyla, která byl společně s Davidem Kulhánkem v Ostravě a společně s ním také na hřišti ve finále.

Vladimír Richter, předseda KR ČBA, se zúčastnil kvalifikace Federation Cupu v polském Rybniku a opět nechyběl na turnaji Světové série Pony League v USA.

Loňský objev roku Tomáš Špilauer se již zabydlel v soutěžích organizace Little League a kromě polského Kutna letos rozhodoval na světové série Junior League v Michiganu v USA. V Kutnu dostal nominace na finále na domácí metu.

Filip Havlík se podruhé zúčastnil turnaje Intermediate League, který se hrál v Praze. Rozhodoval semifinále na první metě a finále na druhé metě.

Čeští rozhodčí jsou tedy podle nominací i výkonů na hřišti nedílnou součástí obrazu českého baseballu v Evropě i ve světě. Věříme, že se jim bude dařit i v příštím roce, kdy jsou na programu čtyři Mistrovství Evropy (žáci, kadeti, U23 a muži), a také Kvalifikace o OH 2020.

Připomínáme, že do konce listopadu můžete na votinska@baseball.cz posílat své návrhy na Rozhodcovský objev roku 2018.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací