Muži v černém: Junior League World Series 2018


Letos v srpnu jsem měl možnost zúčastnit se prestižního turnaje Junior League World Series v USA, který je pořádán organizací LittleLeague. Junior League WS má tradiční místo konání v Tayloru, Michigan již od roku 1981.  Cesta na tento turnaj vedla přes Kutno, kde jsem se třikrát zúčastnil evropské kvalifikace.

Turnaj se konal od 12.8. do 19.8. Meeting rozhodčích byl naplánován na 10.8. Jelikož to byla moje první cesta do USA, tak jsem v dějišti byl dva dny před plánovaným meetingem. Přiletěl jsem jako první rozhodčí a tak mi Sam Pizzo dopřál VIP prohlídku komplexu, kde mi ukázal všechna zákoutí a sdělil i velmi zajímavé příběhy z předchozích světových sérií. Rodina Pizzo se s dobrovolníky každým rokem stará o hladký chod turnaje. Sam a Jeff Pizzo (otec a syn) jsou nejvíce zainteresováni do turnaje a dokonce po Samovi jsou pojmenovaná hřiště. Nakonec jsem byl ubytován v hotelu Holiday INN, kde byli ubytováni i hráči a já mohl na chvíli zrelaxovat.

Pro mě samotný turnaj začal meetingem rozhodčích, který se konal v pátek, kde jsme dostali uniformy a různé reklamní předměty od sponzorů turnaje.  Na mezinárodních akcích je mezi kolegy běžné, že si předají různé drobnosti, které reprezentují je samotné nebo jejich stát, krajinu, práci. Hodně frčely odznáčky, takzvané piny. Já jsem si připravil magnetky se svým logem. Ale mezi kolegy jsme si předávali kde co. Dokonce Steve, se kterým jsem se potkal letos v Kutně, nechal vyrobit mikiny, pro změnu další kolega nechal vyrobit malé cestovní tašky. Večer jsme zakončili „grilovačkou“ a seznamováním s kolegy a dobrovolníky.

Jak to bývá zvykem, bylo třeba velké slavnostní zahájení.  To bylo v sobotu 11.8. Předcházelo mu focení do ročenky a ještě jeden meeting, kde jsme si ujasnili postup při zahájení.  Ceremoniál byl krásný. Spousta diváků okolo už při nástupu povzbuzovali své oblíbené hráče.  Celá slavnost byla zakončena ohňostrojem.

Na turnaji se pískalo od začátku v 6 rozhodčích a hrály se zpočátku 4 zápasy denně, pak 3, pak 2 až bylo finále. Zápasy probíhaly napjatě, neboť každý se snažil hned vyhrát první zápas a tak se zápasy rozhodovaly až v extra směnách. Bylo neskutečné pozorovat tolik krásných zákroků a rozeher již v tomto dětském věku. Třeba jednou z těchto hráčů budou hvězdy MLB. Každý zápas byl něčím výjimečný.

Na turnaji jsem odpískal celkem 10 zápasů a 1 jsem byl jako náhradní rozhodčí, pokud by nastal problém.

Kolegové:

Scott Barden – Coquitlam, B.C. – Canada

Bruce Butler – Champaign, Ill. – Central

David M. Carstensen – Poulsbo, Wash. – West

Daniel Clemente-Cintron – Caguas, Puerto Rico – Latin America

Mike Flowers – Cypress, Texas – Southwest

Anthony Hemmans – Upper Marlboro, Md. – East

Kevin Henderson – Rockland, Mass. – East

Steven Kurkowski – Oak Creek, Wisc. – Central

Andrew Labus – Dunedin, Fla. – Southeast

Joseph Loftgren – Vancouver, Wash. – West

James Hinojosa - Huron Township, Michigan.

Tomáš Špilauer – České Budějovice, Czech Republic – Europe and Africa

Richard Wagoner – Peyton, Colo. – Southwest

 

Moje zápasy:

12.8 - 11:00 - USA West - USA East  2:1   1B

12.8 - 14:00 - Mexico - Latin America  2:3 2B

13.8 - 14:00 USA Southwest - USA Southeast 0:9 LF

13.8 - 20:00 USA Host team ( Michigan ) - USA West 0:8 1B

14.8  - 11:00 Mexico - Canada 4:2  HP

14.8 - 20:00 USA East - USA Southeast  7:6 2B

15.8 - 11:00 Mexico - Europe/Africa 8:5 HP

15.8 - 14:00 USA Central - USA East 5:3 RF

16.8 - 18:00 USA West - USA Central 9:5 1B

18.9 - 15:00 International Championship Chinese Taipei - Mexico  10:0 LF

19.8 - 12:00 World Championship Crew

HP: Jamie Hinojosa

1B: Andrew Labus

2B:  Joseph Loftgren

3B: Daniel Clemente

RF: Anthony Hemmans

LF: Bruce Butler

Celkem jsem měl 2x HP, 3x 1B, 2x 2B, 1x RF, 2x LF. Zápasů bylo celkem dost, obzvláště pokud chtěl člověk podat 100% výkon, tak to bylo náročné. Z mého pohledu jsem byl na turnaj připravený dobře, díky soutěžím v ČBA, protože naše mládežnické soutěže jsou na dobré úrovni. Na co bych se chtěl příště lépe připravit je stres, časová náročnost zápasů a lépe si rozvrhnout odpočinek. Se Scottem Bardenem jsme získávali chvály za naše výkony již v tak mladém věku, oběma nám bylo 21let. Turnaj bych ohodnotil jako velmi vydařený, velmi jsem si ho užil a načerpal nových zkušeností.  Nejen ohledně baseballu, ale také nové životní zkušenosti. Poznání nových kolegů a přátel, ale také nové kultury v USA.

Bylo velmi zajímavé pozorovat nadšení a zapálení Amíků do baseballu. Byl to prostě jejich život. Kromě baseballu jsem se podíval i do Detroitu a jeho hlavních lákadel (Red Wings - NHL, Detroit Tigers - MLB, downtown). Další zajímavou událostí byla pro mě návštěva zápasu Triple A. Byl jsem na zápase domácího celku Toledo Mud Hens. Zde jsem okusil atmosféru zápasu, sice to nebyla MLB, ale i tak to stálo za to. Spíše než zápas jsem sledoval mechaniku rozhodčích MiLB. Bylo velmi zajímavé pozorovat profesionální kolegy.

Chtěl bych poděkovat všem, co mě podpořili, zejména ČBA, která přispěla na moji cestu.

Těším se po zimní přípravě na vstup do nové sezóny 2019.

Tomáš Špilauer # 27

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací