Arnošt Nesňal na školení sportovní psychologie Mind Game

, 21.02. 2019 Aktuality

V říjnu loňského roku, ČBA oslovila trenéry nabídkou 9denního školení sportovní psychologie pod záštitou ČOV. Neváhal jsem ani minutu – psychologii již aplikuji v praktické formě mnoho let a tuto příležitost jsem si nemohl nechat ujít. Čtyři náročné vzdělávací bloky pod vedením a instruktáží Kena Waye http://www.visionsports.co.uk/default.aspx?pageid=2088).

Na školení byla zastoupena celá řada sportů, ale nejvýrazněji mě utkvěli v paměti aktivní posluchači z rugby, basketbalu, kteří stejně jako já bombardovali Kena dotazy… ostatní pravděpodobně všechno znali…

První den byla katastrofa: „Nechytám se. Co tam vlastně dělám? Jak o tomto budu baseballovému hnutí přednášet?“ Pojmy jako postion anchors, submodalities, visual, audiotry, kinesthetic. Pocity mají váhu a směr, vizualizace je asociovaná nebo disasociovaná. No prostě v hlavě guláš. Byť angličtinu zvládám velmi dobře, velmi rád jsem rychle přesedlal na skvělý simultánní překlad.

Druhý den už se objevuje světélko na konci tunelu. Pojmy do sebe začínají zapadat. Zlom přišel během druhého modulu, kdy jsme dostali knihu. Plna jak vše vysvětlující teorie, tak i praktických technik pro zvládnutí různých aspektů psychologie sportu. Od té chvíle jsem si připadal jako šampion, když jsem byl schopen spojit Kenův přednes s informacemi z knihy.

Pro ty z vás, kdo jsou již sportovní psychologií Kena Ravizzi a Briana Caina dotčeni, je Ken Way další úrovní, kdy do zaběhlých procedur aplikujeme sofistikovanější metody a postupy.

Dva příklady:

Vizualizace – KR a BC v jejich zjednodušeném a nám prezentovaném podání je představa, obrázek nebo video, které je součástí rutin před či během utkání. V podání KW je vizualizace sofistikovaný nástroj, který odhalí příčinu prakticky jakéhokoliv nežádoucího stavu např. strachu, nízkého sebevědomí, psychosomatických zranění. A nabídne řešení. Vizualizace je „rozpitvána“ na submodality (barvu, jasnost, pohyb, asociovanost, disasociovanost, pocit, hloubka, umístění zvuk… je jich bezpočet). Jejich použití je prakticky neomezené…

Komunikace – Proč vás někdo poslouchá více a někdo méně? Např.: typy vnímání, Neuro-Linguistic, Programování NLP, meta-programy. Dále prostorové kotvy komunikace, čistota komunikace. Nakonec také zápory a neschopnost mozku s nimi pracovat atd.

Prostě bylo toho velmi mnoho za těch 9 intenzivních dnů.

Jsem praktik a hodně věcí už jsem použil, zejména, pak propojení stanovení cílů, koncentraci na jeden okamžik a provedení (pro příznivce Kena Ravizzi nic nového), evaluaci treninku. Lépe také chápu, proč nás orientace na výsledek tak často odvede od provedení a my výsledku nedosáhneme.

Pochopil jsem jak „Mindset“ ovlivňuje každého nejen sportovce. Svět je plný Fixed Mindset (nejde to, nemůže) a tolik potřebuje Growth Mindset (vždy se můžeš zlepšit).

Děkuji ČBA, že jsem byl vybrán a už se těším, jak se o tyto nové znalosti a dovednosti podělím v rámci přednášek na klinikách.

 

Arnošt Nesňal

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací