10. Klinika rozhodčích je minulostí

Karel Jaksch, 26.03. 2019 Aktuality

O víkendu 16.-17.3. proběhla ve Sportovním centru Nymburk již 10. Klinika rozhodčích, které se zúčastnilo 42 posluchačů a 6 lektorů.

Pro Komisi rozhodčích a lektory započala klinika již v pátek večer, kdy byla na programu příprava kinosálu, poslední konzultace připraveného programu a v neposlední řadě schůze samotné Komise rozhodčích. Lektory letošní kliniky byli: Mojmír Jankovič, Miroslav Kaigl, David Kulhánek, Vladimír Richter, Marek Vičar a Zděnek Židek.

Sobotní ráno začalo v 9 hodin prezencí účastníků, program v kinosále odstartovalo zahájení v 10 hodin a následná přednáška v režii Davida Kulhánka na téma „Hra na výzvu‘“. V této přednášce nebylo nouze o extrémní a modelové situace, takže posluchači hned z rána nastartovali své mozkové závity při uvažování a řešení jednotlivých příkladů.

Po obědě se program přesunul do tělocvičny, kde se účastníci rozhýbali vyhlašovacími drily pod vedením Zděndy Židka, který dále navázal přednáškou na téma „Překážení, jednometrovka“. Následně se program přesunul zpět do kinosálu, kde David Kulhánek uvedl prezentaci „Zadržený švih“ a dále pokračoval Zdeněk Židek přednáškou „Komunikace“, kde svými perfektními prezentačními schopnostmi strhl pozornost všech posluchačů. Po komunikaci přišel na řadu „Balk“ pod vedením Marka Vičara, který měl připraven několik videí a ukázek chyb nadhazovačů, přičemž byl kladen apel na striktnější dodržování a sledování tohoto pravidla, neboť na mezinárodní úrovni je balk u nadhazovačů hlídán velmi bedlivě. Kromě toho bylo diskutováno i to, že je nutné být u balku přísnější i v mládežnických kategoriích, protože nadhazovačům poté chybí základní návyk. Po balku se program vrátil do tělcovičny zpět k „útoku“ a Mojmír Jankovič uvedl posluchačům, jak postupovat v případě „Bránění pálkařem“.

Po večeři přišla na řadu slavnostní část a tou bylo vyhlášení rozhodcovských cen, na kterou přijel předávat ceny i předseda ČBA Petr Ditrich. V kategorii „Rozhodcovský objev roku“ byli nominováni: David Chalupa, Filip Havlík a Zdeněk Židek a z vítězství se nakonec mohl zaslouženě radovat Zděněk Židek. Cenu za „CEB Rozhodčího roku“ si na Klinice převzal David Kulhánek, oběma vítězům gratulujeme. Poprvé v historii byla udělena „Cena Komise rozhodčích“, která se uděluje nepravidelně, při zvláštních událostech. Tuto cenu se KR rozhodla udělit in memoriam tragicky zesnulému kolegovi a kamarádovi Rosťovi Vedlichovi, kterému již navždy bude patřit rozhodcovské číslo „7“, jež bylo vyjmuto z číselné řady rozhodčích.

Po slavnostním vyhlášení se program ještě jednou přesunul do tělocvičny, kde Mojmír Jankovič prezentoval „Bránění chytačem a rozhodčím“. Tímto byla ukončena oficiální část programu a pokračovalo se neoficiální částí, která byla tradičně bohatá na společné diskuze, dotazy a utužování vztahů v rozhodcovské komunitě.

Nedělní program byl zahájen odpověďmi na mailové dotazy a pokračoval pod vedením Miroslava Kaigla tématem „Kolize na domácí metě“. Posledního bloku v tělocvičně se chopil opět Mojmír Jankovič, který přednášky uzavřel „Prací rozhodčího na domácí metě“ včetně signalizace a celkové spolupráce se zapisovatelem. Následoval oběd a po obědě již závěrečná část, při které Jan Beneš prezentoval firmu Honig´s Europe, které dlouhodobě dodává vybavení rozhodčím (nejen) v českých soutěžích a vloni se značně podílela na materiálové podpoře rozhodčích. Děkujeme za tuto spolupráci a těšíme na další!

Závěr již proběhl v gesci Zděndy Židka, který přiblížil svou „Cestu za snem“ a tedy jeho úspěch a dlouholetou dřinu na cestě stát se profesionálním rozhodčím. Zdeněk nedávno podepsal profesionální kontrakt s MiLB a bude působit v Gulf Coast League. Všichni věřme, že tohle je teprve první meta v jeho cestě za vytouženým cílem, více se můžete dozvědět v tomto článku.

Děkujeme všem lektorům za skvělé a přínosné přednášky, posluchačům pak za účast. Věříme, že nabyté poznatky budou zužitkovány všemi zúčastněnými rozhodčími.

PLAY BALL!

Účastníci

   

Viktor

Bartoš

Ondřej

Beneš

Jakub

Borůvka

Tomáš

Borůvka

Ondřej

Bulvas

Matěj

Dědek

Roman

Drápal

Martin

Dufek

Leoš

Frömmel

Martin

Hadzima

Aleš

Haladej

Filip

Havlík

David

Chalupa

Karel

Jaksch

Petr

Janda

Jiří

Janoušek

Radomír

Kachtík

Marek

Karlovský

Libor

Kolář

František

Kučera

Václav

Mach

Jan

Maňas

Jan

Michalec

Milan

Nováček

Jiří

Novota

Pavel

Podhájecký

Hynek

Prukner

Aleš

Rak

Michal

Rotter

Martin

Rumler

Bronislav

Rychecký

Tomáš

Sedláček

Matyáš

Stibůrek

Richard

Šimota

Tomáš

Špilauer

Pavel

Šrámek

Jakub

Štrba

Jan

Tesařík

Petr

Toman

Radomír

Tůma

Matouš

Zbožínek

Martin

Živný

   

Lektoři

   

Mojmír

Jankovič

Miroslav

Kaigl

David

Kulhanek

Vladimír

Richter

Marek

Vičar

Zdeněk

Židek

 

 

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací