Tomáš Duffek tváří videa o nadhozu


Už jste viděli naše edukativní video, ve kterém vám představujeme jednu z baseballových dovedností? Pokud byste hádali, kdo je oním hlavním mužem na videu, tak vězte, že se jedná o nadhazovače pražských Eagles a také reprezentace Tomáše Duffka.

Tomáši, stal ses tváří prvního výukového videa, jak ses cítil v roli herce?
Jako herec jsem si vůbec nepřipadal, jenom jsem dělal věci, co dělám každý týden na tréninku, takže no stress (smích).

Můžeš ještě více rozebrat rozdíly mezi jednotlivými nadhozy?
Myslím, že nadhozy ve videu jsou dostatečně popsané, ale určitě doplním. Change up je pomalejší nadhoz vypadající jako fastball, pohyb a rychlost ruky je stále stejná jako při fastballu, ale díky jinému držení míč nevyletí tak rychle. Točka padá horizontálně k zemi a tak letí ještě pomaleji než change up. Podobný nadhoz točce je slider který se vytáčí vodorovně, levákům doprava, pravákům doleva. Ještě jeden nadhoz, který ve videu nezazněl je Two seam fastball. Je to nadhoz který se drží stejně jako klasický fastball, ale drží se přes 2 švy místo přes 4 švy, tím pádem se nadhoz trošku vytáčí od ruky. 

Existuje ještě nějaký další způsob?
Nadhazovač ještě může házet třeba od boku takzvaný submarine nadhoz, který můžeme vidět u asijských nadhazovačů nebo i já ho občas hodím (smích). 

A tvůj oblíbený nadhoz?
Můj nejoblíbenější nadhoz je jakýkoliv, ze kterého se pálkař nedostane na metu.

Kdy bylo jasné, že budeš nadhazovač?
Nadhazuji od žáků a až do 18 jsem hrál v poli a chodil na pálku, pak jsem dostal stipendium na vysokou školu, kde mě chtěli už jen jako nadhazovače. Od té doby jen nadhazuji.

Čím je podle tebe post nadhazovače specifický?
Nadhoz se dost liší od ostatních pozic, naše tréninky jsou většinou oddělené od pozičních hráčů, pokud se zrovna netrénuje např. týmová obrana. Být nadhazovačem je také dost psychicky náročné, jelikož značná část výsledku závisí právě na nadhazovači.

Dal by se srovnat s pozicí v nějakém jiném sportu?
Asi bych to srovnal třeba s hokejovým brankářem, když to vezmu z té mentální stránky.

Na co myslíš, když házíš?
Při nadhozu se snažím moc nepřemýšlet, snažím se soustředit hlavně na catcherovu rukavici, abych to hodil tam kam je třeba.

Napadlo tě někdy během tvé kariéry, že bys mohl hrát na OH?
Dokud nebylo jisté, že bude baseball na Olympijských hrách, tak mě to v životě ani nenapadlo. Pak se rozjela akce Road to Tokyo a já si začal postupně uvědomovat, že to není tak nereálný cíl pro českou reprezentaci, zahrát si na olympiádě.

Co pro to, abys měl tuto šanci, musíš každý den udělat?
Chodím  pravidelně do posilovny a na tréninky, snažím se zlepšovat každý den, abych byl svému týmu platný, až bude třeba. 

Máš nějaké nadhazovačské vzory?
Pedro Martínez
(dominikánský nadhazovač, hráč MLB, např. Boston Red Sox, člen Síně slávy)

Co děláš ve volném čase?
Volný čas trávím s rodinou, mám malého syna, kterému je rok a půl takže mám o zábavu postaráno (smích)

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací