Matěj Hejma hlavní postavou dalšího videa


Druhé video, které představí široké veřejnosti pozici a roli pálkaře v baseballu, spatřilo světlo světa. Jeho hlavním protagonistou je dlouholetý zkušený reprezentant, člen Klubu českých homerunářů, aktuálně autor 8 sezónních homerunů, člen pražských Eagles Matěj Hejma.

Matěji, světlo svět spatřilo druhé edukativní video, ve které vystupuješ v hlavní roli pálkaře, byl jsi součástí i toho prvního o nadhazovačích. Jak tě natáčení bavilo?
Natáčení probíhalo ještě za chladného počasí, ale bylo super si zase po dlouhé zimě stopnout na hřiště. Nadhazoval na mě Tomáš Dufek, což se tak často nestává, ale většinou to skončí homerunem.... tak jako i tentokrát (smích). 

Je těžké předvést dobrý švih a trefit dobře míč na povel?
Obecně trefit kulatý míč kulatou pálkou je fyzikálně samo o sobě dost težké, a do toho, když ještě nadhazovači mění pomocí technických nadhozů trajektorii jejich nadhozů, tak je to velmi složité. Důkazem toho je, že pokud v baseballe pálkař statisticky úspěšně odpálí alespoň třikrát z deseti pokusů, tak je považován za úspěšného.

Jak s nadhazovačem jako pálkař „pracuješ“? 
Mám svoje rituály před a během zápasu, kterými se na zápas připravuji. Pokud nadhazovače znám, snažím se už do zápasu vstoupit s konkrétním plánem (např. jaký je jeho nejsilnější nadhoz, jaké nadhozy háže pod/nad stavem, jakou část strikezóny rád atakuje atd.). Pokud ho neznám, tak se soustředím hlavně na časování, a naopak čekám na balóny, které mám rád já. 

Poznáš hned při prvním startu v utkání, jestli se ti bude dařit? Nebo to víš už při rozcvičce, že ti to tento den sedne?
Samozřejmě mám dny, kdy cítím, že švih nemám v ideální formě, ale většinou se podle toho snažím upravit před a někdy třeba i během zápasu svůj plán (např. pokud cítím, že mám ten den moc dlouhý švih, soustředím se na vnější stranu strikezóny atd.). A někdy jsou zase dny, kdy už od rozcvičky cítím, že musím trefit cokoliv :)  

Sleduješ nějak nadhazovače ostatních týmů?
Většinou se dívám na nadhazovače během rozházení před zápasem. Spousta z nich, aniž by chtěli, na sebe prozradí informace, které jsou poté pro pálkaře v zápase užitečné.

Asi mi ty informace a způsob, jak je čteš neprozradíš…
Často jde jen o detaily jako například, že zrovna ten den netrefuje určitý typ nadhozu do striku, nebo naopak, kterému nadhozu věří. 

Co musí mít dobrý pálkař? Sílu, odhodlání, sebevědomí….? 
Podle mě hlavně psychickou odolnost a konzistenci. V dospělém baseballu je z mého pohledu zhruba 85% pálení o psychice. Co se týče fyzických proporcí, tak kouzlo baseballu je, že si v něm najdou místo a uplatnění téměř všechny typy sportovců, ale pokud chcete být dlouhodobě úspěšní, tak hlavní klíč je právě v mentální přípravě. 

Ano, o tom všichni sportovci mluví, že všichni jsou skvěle připravení a o konečné výsledku rozhoduje „hlava“. Jak ji trénuješ?
Toto téma by bylo minimálně na samotný článek. Obecně je sportovní psychologie velmi individuální a metody, které platí na některé hráče, nebudou nutně platit i na jiné. Já osobně se snažím pracovat na pálce, jak uvádím výše, s plánem, který upravuji podle konkrétní situace, nadhazovače, stavu, skóre, své aktuální formě atd. Chodit na pálku čistě jen s tím, že přiletí nějaký nadhoz a podle toho se až rozhodnu, jestli ho budu pálit, pro mě v mužském baseballe nikdy moc nefungovalo. Plán spolu s kombinací vizualizace, kdy si v hlavě snažím přehrát situace, tak jak bych chtěl, aby se staly, vnímám jako jeden z nejsilnějších nástrojů.

Letos se ti daří, pomalu útočíš na Jirku Víška v tabulce Klubu českých homerunářů, myslíš, že to můžeš dotáhnout třeba i na Pavla Budského?
Těžko, nemyslím si, že budu mít takovou výdrž, jako má Pavel a nevydržím hrát tak dlouho v extralize. Jeho čísla jsou obdivuhodná.

Necháváš si nějaké dlouhé odpaly i na ME a olympijskou kvalifikaci?
Pevně doufám… Vnímám to jako vrchol mé reprezentační kariéry.

Jako svého koníčka uvádíš potápění. Můžeš to trochu rozvést?
Beru to jako jeden z koníčků, u kterých člověk může relativně vypnout, zrelaxovat a nemusí se u toho dělat rozcvička a běhat J

Pomáhá ti i v baseballu? Např. v soustředění, preciznosti, odvaze….
Těžko říct, ale spíše je to pro mě nástroj jak si na konci sezóny od baseballu „odpočinout“.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací