Reprezentace U12 v Padebornu


Konfrontace s žákovskou reprezentací Německa a týmy nizozemské akademie U13 v německém Paderbornu dopadla i přes výkyvy počasí dobře. Odehrály se všechny zápasy, a dokonce jsme odjížděli o dvě hodiny dříve než v loňském roce. Náš tým byl kompletní, všech osmnáct hráčů bylo připraveno do hry.
Hned v prvním sobotním klání jsme změřili síly s německým výběrem DBA2 U12. Němci měli podobný model jako my před měsícem, kdy jsme testovali dvacet pět hráčů a kluci byli rozděleni do dvou týmů White a Navy. Na kopci startoval Matias Takeda a za domácí metou Týna El Ghannam. Chvíli jsme se ve hře hledali, ale v porovnání s domácími jsme na tom byli stále lépe. Brzké vedení 4:1 nám dávalo více klidu, přesto jsme se nevyvarovali chyb, které by lepší soupeř potrestal. V druhé části zápasu se hrála již vyrovnanější partie. Jonáš Martinčák vystřídal Matyho na kopci a společně s obranou kontrolovali závěr utkání. Až Němci vyberou finální sestavu, tak to budou zajímavá klání. V rámci přípravy na ME budeme s Němci hrát zápasovou sérii v Třebíči 28.–29. 6. Nadhazovačské eso Jacka Schumana si domácí schovali na pozici spojky, a tak uvidíme na mistrovství Evropy, zdali ho proti nám nasadí. V rámci přípravy na MS by to bylo pro nás jen dobře.

Druhý zápas jsme nastoupili s hráči, kteří nedostali příležitost ráno. Výběr Severního Porýní a Vestfálska jsme přehráli s přehledem 14:4 a zajistili si postup do semifinále. Šlágrem dne byl souboj o první místo ve skupině proti výběru holandských akademií Dutch 1. V týmu soupeře se objevily známé tváře z loňského národního týmu Nizozemska, který se nám podařilo porazit v klíčovém semifinále o postup na letošní MS. Na nadhozu se představil jablonecký Blesk Honza Novák. Nevedl si špatně, nicméně na nejlepší pálkaře Holanďanů jeho umění nestačilo. Pokud však Honza zvládne zadané úkoly a bude na sobě tvrdě makat, má šanci takovým pálkařům čelit se vztyčenou hlavou. Po vyrovnané úvodní směně skončila přestřelka nerozhodně 3:3. V dalším průběhu zápasu již soupeř dominoval a odskočil na 3:7. Honzu Nováka vystřídal Vítek Ventruba a dokázal udržet stále přijatelné skóre. Přišla naše poslední pálka a, jak se říká, hraje se do posledního autu. Po sérii hitů jsme dokázali opět skórovat a donutili jsme soupeře ke střídání jejich nadhazovače. I přes nového closera, který měl kvalitu, se nám podařilo utkání vyrovnat. V dohrávce zápasu začínali Nizozemci čtvrtým pálkařem (HR ve 3. inn), který odpálil double a vzápětí přišel vítězný walk-off single. Některé body jsme soupeři darovali zcela zbytečně a po zápasových rozborech jsme si vyříkali spoustu věcí.
Dotyční vědí, na čem mají pracovat, a příští měsíc na PG v Brně chceme vidět progres.

Druhý den se začaly semifinálové boje. Tým Westfalenbande tvořený převážně hráči loňského německého reprezentačního celku ve skupině ani jednou nezaváhal a po třech výhrách si zajistil postup z prvního místa. Němci ukázali svou sílu a agresivitu hned v úvodní směně. Po kombinaci hitů a zaváhání naší obrany šli rychle do vedení. Na kopci jsme začali s Filipem Hedlem, který prošel počátečním tlakem a lepšil se směnu od směny. Ve čtvrté směně přišel konečně náš tlak v útoku a po skvělých odpalech jsme se dotáhli na rozdíl jednoho bodu, 3:4. Doposud sebevědomý soupeř lehce znervózněl. I přes tlak se nám nepodařilo dotáhnout vyrovnávací bod v páté směně. Pravidlo časového limitu devadesát minut nebylo naplněno, ale to druhé o maximálním počtu směn ano.
Ponaučení pro příště je jednoduché. Příprava na daný zápas začíná, když vstoupíte do areálu. Je vidět, že někteří hráči jsou během warm upu myšlenkami jinde. Proti silným týmům musíme být v hlavách připraveni pozitivně již od první směny. Jakmile nám utečou v úvodu, tak v utkáních na šest směn je velice těžké dotahovat.

V souboji o třetí místo s druhým výběrem Dutch 2 jsme působili již lepším dojmem. Holanďané zahájili hned triplem a po špatném cut offu prvním doběhem. V dohrávce směny odpovídáme několika doběhy a Holanďané jsou nuceni střídat nadhazovače Sola, stav je 7:1. Střídající nadhazovač a hlavně jeho výborná točka dělá našim pálkařům velké problémy. Na fastball se na začátku pálkařského stavu bráníme, anebo ho vůbec nešviháme. Důkladné prohlédnutí točky až do kečrovy rukavice a následné zaťaté pěsti německého arbitra znamená smutný odchod do dugoutu. Michal Cajz na kopci udržel během čtyř směn dobrou kontrolu a Kryštof Kolev zápas doházel. Dalším pozitivem bylo střídání v koncovkách zápasů. I v tomto duelu se nově příchozí pálkaři, kteří čekali na svou příležitost pět směn na lavičce, dokázali úspěšně dostat na metu, a pomohli tak nastartovat závěrečný tlak, který se nám podařil během turnaje ve třech zápasech. Utkání jsme dovedli do vítězného konce a výhrou 9:3 jsme se rozloučili s turnajem. Někteří hráči soupeře prohru neunesli a ani nám nepodali ruku. Trocha sportovní etiky od holandských trenérů namísto BP tréninku by rozhodně neškodila.

I poslední zápas ukázal hráčům, na čem musí pracovat. Na MS budeme čelit nejlepším nadhazovačům, a pokud nevstoupíme do pálkařského boxu připraveni, nebudeme dělat věci, které si řekneme při mítinku a opakujeme je před každou směnou, budeme tyto souboje prohrávat. Odpálit dobrý hit proti skvělým nadhazovačům a výborné obraně není jednoduché. Může se stát, že se ten den nepodaří ani jeden, ale věřit ve správnou cestu a neztrácet hlavu po neúspěchu je důležitější. Spousta našich pálkařů si uvědomilo, že s dlouhým švihem okolo nemají proti lepším nadhazovačům šanci. Ta nejdůležitější práce, kterou pálkař musí absolvovat, je na stativech, kde se můžete v klidu soustředit na mechaniku provedení. Pak se snažit vše zrealizovat v reálu.

Reprezentace žáků se představí 30.5.–2.6. v Brně na turnaji Perfect game. Čtyři dny naplněné baseballem budou i poslední turnajovou akcí před samotným Mistrovstvím Evropy v Třebíči. Těšíme se opět na shledanou se všemi osmnácti hráči a pevně věříme, že se opět posuneme kvalitou o stupeň výše. Diváci chodí na baseball, protože je to skvělá podívaná. Proto stojí za to poctivě trénovat a pracovat na drilech, které nás třeba nemusí bavit. Chceme být dobře připravení, abychom se pak mohli bavit předvedenou hrou a měli dobrý pocit, že jsme na hřišti nechali opravdu všechno. Bude to „Těžkej Snack“ a těšíme se, až si ho dáme.

Závěrem bych chtěl poděkovat realizačnímu týmu za skvělou práci a rodičům za velkou podporu. Byli jste skvělí.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací