KREATIVITA ve sportu

Pavel Chadim, 22.05. 2019 Aktuality

V pondělí 13. května v Centru pohybové medicíny v Praze proběhl díky velmi dobré spolupráci s Trenérskou komisí ČOV zajímavý trenérský round table s jedním z nejlepších sportovních vědců Evropy, profesorem Danielem Memmertem z University z Heidelbergu. Autor více jak 20ti úspěšných knih sice spolupracuje z kolektivních sportů převážně s fotbalem (Německý fotbalový svaz, Red Bull Salzburg a Lipsko), ale většina myšlenek o kreativitě v kolektivních sportů je přenosná i do pálkovacích her. To ostatně zjistili už i naši přátelé ze softballu a některé metody již praktikují u svých nejlepších hráčů, kteří se připravují na MS a na olympijskou kvalifikace o Tokio. Zvlášť zajímavé bylo sledovat studie zlepšení periferního vidění u vrcholových sportovců – window attention (viz foto).

Další cenné informace byly o hlavních zabijácích sportovní kreativity mládeže. Profesor Memmert opět varoval před ranou specializací u sportů, převážně ve věku do 10 let. To co „funguje“ u plavců a gymnastů (více jak 4 tréninky týdně) ničí kreativitu u kolektivních sportů. A nejedná se jen o fyzickou ztrátu, ale i o psychická vyhoření v pozdějším věku. To co trenérům a rodičům připadá v brzkém věku jako skvělé (společný trénink více jak 3x týdně) a přináší i vynikající krátkodobé výsledky, bývá většinou krátkozraké, a sport a kreativitu v dětech zabíjející, jak potvrdily všechny retrospektivní studie.        

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací