ME v baseballu do 23 let

Petr Ditrich, 14.08. 2019 Aktuality

Právě skončené ME bylo jednou z nejvýznamnějších baseballových akcí mezinárodního kalendáře Evropské baseballové konfederace (CEB) v tomto roce. Evropský šampionát se hraje ve dvouletých cyklech a je zároveň kvalifikací na MS. Turnaj se pořádá pro 8 nejlepších zemí, které se na něj kvalifikují na základě výsledků z posledního ME a také kvalifikačního turnaje. Podle umístění na turnaji se navíc udělují body do žebříčku Světové baseballové asociace (WBSC).

Vlastní šampionát se hrál ve dvou skupinách. Ve skupině A vše začalo porážkou Holandska od Velké Británie. Druhý den porazila Holandsko i Francie a zpečetila tak osud obhájce titulu, který po dvou dnech neměl šanci hrát o medaile. Skupinou prošlo s jistotou Německo, které prohrálo pouze s Holandskem, když už o nic nešlo. Druhým semifinalistou se stala Francie.

V naší skupině B jsme jasně přehráli všechny naše soupeře. Druhé místo a jistotu zápasů o medaile si zajistila Belgie. Oba týmy postoupily do semifinále.
Tam nejdříve Německo jasně porazilo Belgii a nás čekal klíčový zápas s Francií. Od druhé poloviny zápasu jsme šli do vedení a náš tlak sílil až k stavu 10:5. Soupeř se vzepjal k poslednímu útoku, snížil až na 9:10 a ještě obsadil všechny mety bez autu. Z obrovského problému nás dostal náš pátý nadhazovač Daniel Padyšák. To byl klíčový moment pro náš postup na MS a pro celý turnaj.

Poslední den turnaje určil konečné pořadí a tím i sestupující, kterými jsou Ukrajina a Chorvatsko. V zápase o bronz našla Belgie více sil než Francie a vyhrála 2:0. Český tým předvedl ve finále s Německem nejlepší výkon na turnaji. Obranu jsme odehráli bez chyb, nadhazovači nepřipustili soupeře do žádného tlaku. Na pálce se podařilo 6 odpalů a s kreativním během po metách to znamenalo 4 body. Soupeř dal jen jeden homerun, a tak jsme mohli slavit titul po vítězství 4:1. Filip Smola a Martin Mužík dosáhli na individuální ceny.

Celý turnaj se odehrál ve dnech 5.-11. srpna 2019. Chtěli jsme ME připravit jako celopražskou akci a do jeho pořadatelství zapojit všechny čtyři velké pražské baseballové oddíly. Areály SaBaTu Praha a Kotlářky Praha byly využity především jako tréninková a záložní hřiště. Hlavními hřišti byli Eagles Park a areál Tempa Praha. Oba tyto areály hostí každoročně několik významných turnajů a jsou vhodné pro organizaci takto významné akce, což se také beze zbytku potvrdilo.

Akci jsme propagovali se zaměřením na mládež a obyvatele Prahy. V celorepublikovém rozsahu pak byla klíčová televize. Odvysílány byly všechny zápasy v celostátním programu na ČT Sport. Signál vyrábělo osvědčené PlayoTV a vysílala ČT. Druhým kanálem byla sociální média. Kampaň si našla cestu k fanouškům především na Instagramu. Tradiční plakátovací kampaň proběhla především na Praze 4.

Díky patří všem, ale především spolupracujícím oddílům Tempu Praha a Eagles Praha. Rozhodující podporu ME do 23 let jsme dostali od MŠMT ČR v rámci programu podpory významných akcí.

Cílem bylo uspořádat mistrovství ve vysokém standardu, což se podařilo a byla to nejlepší akce kalendáře CEB. Domácí prostředí mohlo být rozdílovým faktorem i z hlediska výsledku, cestu do hledišť si našlo dost diváků, a to i přes prázdniny a deštivé sobotní počasí. Na finále se sešlo na 850 fanoušků. Hlavním přínosem je pak kvalifikace na MS. Jsme jednou z mála zemí, která se ho účastní pravidelně. Po Itálii, Rakousku a Holandsku, bude Německo teprve 4. evropskou zemí, které se to podařilo.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací