Soupeři českého týmu na ME mužů


Silný postupující z kvalifikace, obhájce titulu Mistra Evropy, tým plný Američanů, nevyzpytatelní Seveřané a soused, kterého jsme na velkém turnaji dlouho neporazili.

To je pětice soupeřů, proti kterým se čeští hráči postaví v základní skupině ME v německém Bonnu a Solingenu (7.-15.9.2019). Umístění do 4. místa po ZČ znamená postup do čtvrtfinále (13.9.) a udržení naděje na první „pětku“ zajišťující postup na Kvalifikaci o OH v Itálii (18.-22.9.).

„Očekáváme zatím nejtěžší konkurenci, jakou jsme na evropských turnajích mohli potkat,“ je si síly soupeřů vědom Matěj Hejma, který je v reprezentaci od roku 2009. Stát se ale může cokoli, míček je kulatý a konec je, při 3. autu v 9.směně. O překvapení na turnajích nebývá nouze, vzpomeňme na výbuch Nizozemska na nedávném ME U23. Každopádně, jak říká Petr Baroch, asistent trenéra: „Máme před sebou velkou výzvu, na kterou čekáme a připravujeme se čtyři roky. Vše se ukáže na hřišti. Jakou budeme mít formu a kolik profesionálních hráčů budou mít soupeři. Já se každopádně těším.“

Prvním, proti komu se tým Mikea Griffina postaví, bude tým Izraele, který si právo startovat na tomto turnaji zajistil v letošní kvalifikaci. Začátkem června vyhrál skupinu v Bulharsku, když zvítězil ve všech 6 zápasech turnaje, ve finále porazil Rusko 5:3. Další překážkou pak bylo play-off o jedno jediné místo na ME s Litvou. Izrael si v něm dvakrát jasně poradil s Litvou (12:2, 15:0) a může tak i on bojovat o účast na OH 2020. Češi se s tímto soupeřem dosud neutkali, ale českou stopu najdeme v jeho realizačním týmu. Jedním z trenérů je Richard Kania, který byl součástí týmu také na Kvalifikaci WBC 2016. Izrael nakonec postoupil až do Tokia do fáze Second Round, kde obsadil za Japonskem a Nizozemskem 3.místo.

Nizozemsko, druhý český protivník, je úřadujícím Mistrem Evropy, vítězem posledního přípravného turnaje Super Six a nejvýše postaveným evropským týmem (8.) v žebříčku WBSC. Česká výhra nad tímto soupeřem se datuje do roku 2012, kdy jsme ho na ME porazili 3:2. Tým posilněný o profesionály došel na WBC v roce 2017 až do semifinále, ve kterém prohrál s Portorikem těsně 3:4. Těsně, porážkou 6:7, skončilo také poslední klání mezi Českem a Nizozemskem na turnaji Super Six v roce 2018.

Na Velkou Británii, která bude třetím týmem, se kterým se Češi na ME utkají, mají poslední vzpomínky hráči dobré. Porazili ji na ME 2016 4:1, stejně tak na ME 2012, to dokonce 11:2. Tým ale nemá problém obohatit svůj roster o hráče, kteří žijí a hrají v Americe. Že se pak jedná o těžkého soupeře ukázala Kvalifikace WBC v roce 2012, kde jsme s Británií prohráli jasně 1:16. Británie je z českých soupeřů ve skupině nejníže postaveným týmem v žebříčku WBSC (38.), ale na jednotlivé akce se umí dobře připravit. „Každý tým bude mít poloprofesionální a profesionální hráče, ale já věřím, že máme dost dobrý tým na to, abychom se umístili TOP 5,“ okomentoval soupeře na ME MVP ME U23 Martin Mužík.

Jako čtvrtí se proti našim hráčům postaví Švédové. Ti skončili na posledním ME v roce 2016 na 8.místě a na tomto turnaji i v roce 2012 jsme je porazili (6:1, resp. 6:5). Švédské týmy se nepohybují v Champions Cupu, ale i zde se očekává, že reprezentaci posílí hráči, kteří hrají a trénuje v USA. V týmu by měl také startovat Alex Rubanowitz, kterého čeští fanoušci znají z dresu Arrows, a který patřil k nejlepším pálkařů letošního ročníku Extraligy.

V posledním zápase ve skupině, který může být velmi důležitý, se utkáme s pořadatelským výběrem Německa. Německo není náš oblíbený souepř, podlehli jsme mu na Super Six (4:5), na ME 2016 (1:3), i 2014 (2:5). Naopak se nám dařilo v roce 2016, na Kvalifikaci na WBC jsme zvítězili jasně 15:3. Jedná se o našeho nejčastějšího soupeře, jehož mládežnické týmy jdou hodně nahoru, čehož dokladem je stříbro na ME U23 a zlato na ME U15. Nás mohou těšit tři výhry z přátelských zápasů v roce 2018.

Mike Griffin, manažer reprezentace: „Our goal and aim is to advance to the OH. We have worked very hard the past couple of years to prepare for this even.“

Ve skupině B se utkají Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Francie, Itálie a Španělsko. Všem týmů jde o jediné, kromě zisku medailí, postoupit do vysněné TOP 5 a dál žít svůj olympijský sen.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací