Daniel Vavruša: "Dostat míč do hry..."


Danieli, máme za sebou 4 zápasy na ME, 2 výhry a 2 porážky, pojďme projít znovu všechna odehraná utkání.
Tak první zápas proti Izraeli jsme od začátku věděli, že v týmu jsou Američani nebo hráči, kteří posbírali pasy. V zápase jsme šli do vedení, ale bohužel tím pak útok skončil. Izraelci srovnali homerunem a pak už nám v 7.směně díky doublu, který padl na lajnu na plné mety utekli, a to vlastně rozhodlo celý zápas.

My jsme ale také měli v tomto utkání šance...
Ano, a tady se právě ukázalo to, jak baseballový bůh funguje. Když nevyužijte toho, že máte plné mety a ve vyrovnaném utkání z toho není žádný bod, tak soupeř toho využije a zvrátí pak ten zápas ve svůj prospěch.

Počítali jsme s tím, že Izrael, byť postupující z kvalifikace, bude silným soupeřem?
Ano věděli jsme, že budou silní, že to nebude žádný otloukánek v naší skupině. Věděli jsme, že nedají svou kůži zadarmo a že budou dobrý. To se i v dalších zápasech potvrdilo.

Pak přišla výhra s Holandskem, kdy jsme byli celé utkání nahoře a vlastně lepší...
Viděl jsem to stejně a byl jsem překvapený. Holanďané vedli od první směny, a my jsme vlastně nebyli první tři inningy na metách, ale bylo tam pár dobrých kontaktů. A potom to začalo všechno padat v náš prospěch. Dostávali jsme běžce na mety a potom skórovat. A hlavně jsme dokázali využít všech chyb, které Holanďané udělaly v poli. Tam se ukázala ta síla, že jsme jejich každý error dokázali potrestat bodem.

Jaký vliv na zápas měl déšť, pršelo vlastně celé utkání, začátek se odkládal…
Určitě to vliv mělo. Při ulejvce Petra Čecha na plné mety a potom při přehozu domácí mety, když běžel pro bod Matěj Hejma, si myslím, že kdyby třeba nepršelo, tak to mohlo dopadnout všechno jinak. Ale pršelo a dopadlo to takhle (smích).

Co smolné utkání s Vekou Británií?
Opět, šance tam byly, ale nevyužili jsme je. Utekli nám do vedení 3:0, my jsme měli pak párkrát běžce na dvojce na trojce a až pak dal Martin Schneider tříbodový homerun a srovnal stav zápasu. Ale jinak to byla smůla. V extra inningu tam byl sporný call na první metě, který pak byl kompenzován…. Bylo to nepříjemné. Věděli jsme, že Britové stejně jako Izraelci budou posbíraní Američani, kteří mohou získat britský pas. Ale byla to škoda, protože kdybychom je porazili, tak bychom je poslali na 0:3 a před zápasem s Německem bychom se na to dívali úplně jinak. My jsme tam opět měli situace, kdy jsme to mohli urvat, bohužel se to nepovedlo a pak nás to přesně poslalo do kolen, že je využili Britové v tom extra inningu.

Byla tam pak ještě v dohrávce šance, když jsme obdrželi ten jeden bod?
Jeden bod v extraniningu je nic, když se začíná s první a druhou metou obsazenou. Ale bohužel my jsme nedokázali v tu nejdůležitější chvíli aspoň ten jeden bod dotáhnout, abychom šli ještě do dalšího extra inningu.

Co běží v takové chvíli pálkaři hlavou?
Zrovna teď jsem v té situaci nebyl, ale už se mi to taky stalo. Je to složité. Je důležité být v klidu, počkat si na svůj nadhoz dříve, že jsou dva strajky a dát dobrý kontakt na balón a pak se můžou dít věci… Pak když jsou dva strajky, tak dostat míč do hry, protože když se dostane míč do hry, tak se může stát cokoli a je jedno, jestli je to takto vyhrocená situace nebo není nikdo na metách.

Druhé vítězství v turnaji se Švédskem vypadalo lehce…
Tak zápas se mohl vyvíjet úplně jinak, kdyby třetí meta v tom prvním inningu neudělala chyby na první dva pálkaře. Kdyby se to nestalo, tak bychom třeba nedali pět bodů, ale ani jeden. Bylo to prostě klidné kvůli tomu, že jsme dali v první směně 5 bodů.

Náš tlak ale už pak nebyl v takový, proč?
Pak jsme to trochu podcenili, nechali jsme si dát bod na 1:5, další dva útoky jsme měli na tři pálkaře, a trochu jsme povolili. Ale pak jsme zase utekli a přidali další body.

Na vás startoval mladík, který letos startoval za Švédsko v Kvalifikaci ME U18, co jsi mu říkal?
Neházel špatně. Navíc se do toho míchalo to, že díky prostředí byl míč vypouštěný z jeho ruky nejdříve ve světle, pak šel do tmy a pak zase do světla. Byly tam divné stíny a nebyl pořádně vidět míč z ruky nadhazovače. To někdy bylo trochu horší. Rozhodně ale nebyl na takové úrovni jako ti nadhazovači, které jsme viděli předtím.

Dnes večer čeká Německo, zápas o všechno. Co na Němce?
Němci začali turnaj dobře, dvěma výhrami, teď mají dvě prohry, tak samozřejmě doufáme, že jsou trochu dole. Oni taky ví, že je to důležitý zápas. Nemám představu, kdo jim vychází do rotace, to se ještě od trenérů dozvíme, kdo byl mohl dnes startovat. Ale určitě to není nic s čím bychom si neměli poradit.

My to máme s tímto soupeřem tak na střídačku….
S Německem je to vždy nahoru a dolů. Na Kvalifikaci WBC jsme je jasně porazili, na poslední Evropě porazili oni nás, na Super6 jsme prohráli, v přátelských zápasech vloni jsme zase třikrát vyhráli. Doufám, že si vezmeme příklad z toho, jak jsme je smázli na té kvalifikaci a ukážeme to, co umíme. Uvidíme, jak to dopadne a snad nadhazovači zahází, pole podrží a pálka podpoří. Myslím, že se trochu čeká na naši pálkařskou smršť. Se Švédskem už to bylo lepší, ale nebyla to žádná dominance, tak doufám, že se to vše zlomí a zahrajeme stejně jako s Holandskem.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací