Grandslam Mužíka pomohl k výhře nad JAR a udržel naději pro český tým


Čeští reprezentanti zvládli utkání s Jihoafrickou republikou, zvítězili 11:1 v 8. směně a udrželi si tak i nadále teoretické naděje na jedno ze dvou postupových míst. V konci zápasu se blýskl grandslamem Martin Mužík.

Jihoafričané měli v nohách dohrávku utkání s Itálií, kde zápas ztratili až v tie-breaku. Češi večerní duel se stejným soupeřem, a navíc před sebou velkou neznámou. „Nevěděli jsme do čeho jdeme, viděli jsme výsledky i zápasy v Itálii, ale nevěděli jsme přesně, kdo proti nám bude házet. Bylo to složitější, ale nějaký scouting report jsme měli, a nakonec jsme to zvládli,“ přiblížil Daniel Vavruša přípravu na toto utkání.

První hity zápasu i první bod padly ve 2. inningu z pálek našich soupeřů. Čeští pálkaři se naopak srovnávali s nadhozy startujícího Lewise-Walkera. Ten byl v roce 2012 podepsán týmem Cincinnati Reds a v USA dva roky působil v Rookie soutěžích a startoval také na turnajích Kvalifikace WBC v roce 2013 a 2017. „Házel chytře, pomaleji než všichni nadhazovači, proti kterým jsme stáli v minulých dnech, jejich pole zahrálo dobře a museli jsme se s tím poprat,“ okomentoval výkon soupeřova startéra Daniel Vavruša.

Na českém kopci začal Boris Bokaj a trenéři trochu pozměnili celou sestavu. Na catcheru byl tentokrát Petr Čech, na první metě Daniel Vavruša, Martin Červinka od začátku na třetí, Jakub Malík v pravém poli a na pozici suplujícího pálkaře pak Martin Červenka.

První tři směny se čeští hráči podívali na mety pouze po metách zdarma, kterých nakonec padlo v celém zápase 13. „V úvodu jsme prohrávali, dostal jsem se do problémů ve 2.směně, kdy tam byli tři odpaly v řadě a dostali jsme bod. Ve 3. jsem taky naplnil mety, ale dostali jsme se z toho a kluci to potom otočili a už jsme ten zápas kontrolovali. Ale určitě to nebylo jednoduché,“ popsal úvod střetnutí Boris Bokaj.
Dohrávka 4.inningu ale přinesla první hity i první dva body pro český tým. Po dvoumetrovém odpalu Daniela Vavruši do levého pole doběhli Čech i Mužík. „Říkal jsem si, že už to musíme konečně urvat, protože jsme měli každý zápas běžce na metách, byli jsme v těch utkáních jeden hit od vítězství a dnes konečně se to podařilo. Jsem rád, že jsem klukům pomohl překlopit zápas v náš prospěch,“ neskrýval radost Daniel Vavruša.

Forma vydržela českým pálkařům i do dalšího inningu, ve kterém přidali po sérii odpalů další 4 body a donutily tým JAR k výměně nadhazovače. Tomu se podařilo český útok na dvě směny zastavit. Boris Bokaj naopak postupně gradoval svůj výkon a jihoafrické pálkaře společně s obranou od 4.iningu téměř k ničemu nepustil. V dobrém výkonu na nadhozu pak pokračoval také Lukáš Hlouch, který střídal do 8.směny. V dohrávce 8. směny čeští pálkaři nejdříve bodovali po divokém nadhozu dalšího z jihoafrických nadhazovačů a poté navíc naplnili po metách zdarma všechny mety. Zápas pak ukončil walk-off grandslamem Martin Mužík: „Měl jsem plné mety, nad ničím jsem nepřemýšlel, chtěl jsem ten balón trefit tvrdě a trefil jsem ho tak, že skončil za plotem."

Dalším soupeřem českého týmu bude v sobotu od 20:00 hod. tým Izraele, se kterým na ME po dobrém výkon prohrál úvodní utkání ve skupině.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací