Historické třetí místo a obrovský výkonnostní posun

Petr Ditrich, 24.09. 2019 Aktuality

Obrovský výkonnostní posun našich hráčů, historické třetí místo, ale náš společný sen o Olympijských hrách v Tokiu 2020 končí

Mistrovství Evropy v Německu rozhodlo o postupu pěti týmů do kvalifikace o OH v Itálii. Rvali jsme se o postupové místo na kvalifikační turnaj a během šampionátu třikrát čelili hrozbě vyřazení. Nejdříve ve skupině s Německem, kde by porážka znamenala hrát o sestup. Poté s Belgií, kde nás spasil homerun v předposlední směně. Poslední utkání na ME jsme se utkali s Německem o poslední postupové místo na kvalifikaci. O tomto zápase se napsalo hodně. Dvojoutem v poslední směně jsme se nakonec dostali na kvalifikační turnaj do Itálie a náš sen o Olympijských hrách mohl žít i nadále. Už na ME jsme získali velký respekt (porazili jsme Holandsko, dvakrát Německo, ve čtvrtfinále skoro i Španělsko), ale na favority postupu na OH nás nikdo nepasoval.

V Itálii jsme měli papírově nejtěžší zkoušku, začátek s Holandskem a Itálií. Holandsko jsme nakonec přepálili na úspěšné odpaly, v jedné směně dokonce pořádně zatlačili, ale rozhodující odpal bohužel nepřišel. Zpětně už můžeme říct, že kdybychom vyhráli tento zápas tak jsme příští rok pod olympijskými kruhy. Druhý den nás čekala domácí Itálie. Domácí tým měl po většinu zápasu větší tlak na pálce. Byl to velmi podobný zápas jako s Holandskem, za což mluví i podobné výsledky.

Pro udržení šance na OH bylo jasné, že musíme po zbytek turnaje už jen vyhrávat, a ještě věřit v kombinaci výsledků ostatních týmů. Den třetí nás čekal zápas s JAR, který byl až do půlky utkání velice napínavý. Nakonec ale africký zástupce neodolal našemu tlaku a zaznamenali jsme tak první vítězství na turnaji, a také vůbec první zápas, který skončil bodovým rozdílem.

Den čtvrtý nás čekal doposud suverénní Izrael, který dělil jedno vítězství od postupu na Olympijské hry. WBSC a organizátoři se připravovali na ceremoniál potvrzení postupu, dokonce dorazila velká mediální skupina z Japonska. Ale nic se nekonalo. Rozhodli jsme drtivým útokem v páté směně a vítězství přes velký tlak nakonec udrželi. Jako jediní jsme porazili USA showcase, jak se Izraeli během turnaje začalo přezdívat. Dopad zápasu byl velký, protože se začalo srovnávat a řešit odkud máme hráče, a že jsme jediný čistě evropský tým.

Den pátý, zápas ze Španělskem o třetí místo. Rozpis byl posunutý kvůli očekávanému dešti. Těsně před našim zápasem díky čtvrtému vítězství Izraele bylo jasné, že hrajeme „jenom“ o třetí místo na turnaji. Za stálého deště jsme se v druhé polovině zápasu vrátili do hry a v osmé směně nakonec rozhodli o našem třetím vítězství na turnaji.

Přímý postup na OH se rozplynul, což je konec velkého snu nás všech. Na cestě do Tokia jsme se ale hodně posunuli a hráli jako nikdy předtím. Dostali jsme se na úroveň těch nejlepších týmů v Evropě. Určitě se ještě bude řešit dvojí občanství. Já jsem ale velmi hrdý na to, že všichni naši hráči se narodili v České republice, prošli našim systémem, a kromě dvou odehráli celou sezónu v naší domácí lize. Měli jsme v týmu jediného profesionála ze systému MiLB. To je v porovnání s ostatními naprosto neskutečné a nelze to nyní vůbec docenit.

Náš tým byl postaven na týmové spolupráci, hráči byli spolu dlouho a nikdy se nevzdali. Celkově bylo na naši hru radost pohledět a tyto dva turnaje se nedají srovnat třeba s loňským Super6, naše konečná forma byla skvěle načasovaná.

Hru a jednotlivé zhodnotí trenéři, já si dovolím pohled z tribuny WBSC a řečí statistiky z OH kvalifikace.

Nadhazovači předvedli neskutečnou stabilitu, průměrně 3,16 obdržených bodů na zápas. To dá vždy šanci na vítězství. Použili jsme jich 12, všichni odvedli to, co měli a dokončili svoji část zápasu. Na to je navázaná i hra pole, za 5 zápasů jenom 2 chyby a FA 0,989. Navíc spousta extra zákroků.

Pálka čelila nadhozům těch nejlepších, dali jsme 49 hitů, průměr skoro 10 na zápas a byli nejlepší v této kategorii. Ostatní týmy se dostali na 41; 40; 40; 37 a 26. K tomu se skoro nedá napsat nic dalšího, snad jenom že nebezpečí hrozilo soupeři z celého našeho line up.  

Nechtěl jsem jmenovat jednotlivé hráče, byli jsme tým, ale z individuálních statistik kvalifikace je to nutné. Nejlepší pálkař turnaje?  Petr Čech 0,500 a druhý Martin Červinka 0,455. Naše homeruny předvedli Martin Červenka, Matěj Hejma a Martin Mužík. Nejvíce outů v celém turnaji měl Jakub Hajtmar a nejvíce chycených krádeží Martin Červenka.

Jistě se najde ještě hodně výzev, ale tato olympijská byla unikátní. Bylo to blízko a zůstali jsme na skvělé bronzové pozici, ale olympijský sen mohou snít jenom první dva v turnaji. Postup Izraele na OH vyvolá hodně vášnivých diskuzí a možná i změn. Jistě to není pro Evropu typický reprezentant. Je potřeba ale říct, že pravidla splnili, korektně šli za svým snem na turnaji a je potřeba jim pogratulovat. Druhému Holandsku pak popřát co nejvíce sil a štěstí v dodatečné globální kvalifikaci.

Díky všem hráčům, kteří se během let zapojili do programu. Na posledních dvou turnajích se jich vystřídalo celkem 26. Počet dnů v přípravě byl enormní. Nelze docenit co předvedli.

Díky všem trenérům z programu. Hlavní postavou byl Mike Griffin, který nastoupil po nepřesvědčivém WBC v Německu. Na pozici hlavních českých manažerů se vystřídali Mike Müller a Petr Baroch. Jako trenér nadhazovačů působil po celé období Corey Lee. Dále byli v týmu celou dobu Hynek Čapka, Joe Truesdale a Lubomír Čuhel. Všichni s myšlenkou OH spojili svůj život.

Všem jsem poděkoval už na místě ke konci turnaje. Všechny jsme pozvali na Baseball Czech Gala v sobotu 2.11.

Mike Griffin má zájem dále pokračovat a my také. Při jeho další návštěvě v ČR na začátku prosince bychom se měli výrazně posunout. Zatím nemáme připraveny varianty dalšího postupu, doporučujeme všem časový odstup a také si ho chceme vzít. Pohled na věc bude za pár týdnu jiný než den po ztrátě snu.

Z celkových 13 zápasů jich díky ČT bylo odvysíláno 6 přímým přenosem, další najdete na Playo TV a chybět budou jenom zápasy ze Solingenu.

OH sen byl prioritou, strávili jsme skoro 3 týdny okolo týmu, mediální pokrytí bylo nebývalé.

Nezapomněli jsme ani na další akce, ale osobně jsme tam být nemohli. Aspoň tedy gratulace všem vítězům podle věkové kategorie:

Veteráni Old Boys, druzí SKSB Ostrava, třetí Technika

MČR U21 Draci, druhá Ostrava, série o třetí místo mezi Třebíčí a Hrochy se dohrává

MČR U13 titul pro Draky, dále druzí Hroši Brno a třetí Eagles Praha

ČBP do 10 let získali Hroši Brno, druzí Eagles, třetí Draci Brno

ČBP U8 (Čechy) – 1. Kotlářka, 2. Eagles, 3. Tempo

ČBP U8 (Morava) – 1. Hroch Brno, 2. Draci, 3. Olympia

 

 

 

 

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací