Baseball Czech Gala 2019


Baseball může brát rok 2019 jako úspěšný. Reprezentace do 23 let vyhrála Mistrovství Evropy, žákovští reprezentanti obsadili na Mistrovství světa výborné 8. místo, muži skončili na ME pátí, postoupili na Kvalifikaci o Olympijské hry a až do posledního zápasu se prali o postup na OH 2020, ženy startovaly na premiérovém ME.
Nejlepší hráči byli vyhlášení na BASEBALL CZECH GALA, který se konal v sobotu v Praze.

Extraligový titul získali opět Arrows Ostrava a jejich hráči také posbírali nejvíce individuálních cen. Loňský král Terrell Joyce získal cenu za nejlepšího pálkaře v základní části a také za nejvíce homerunů. V obou těchto cenách tak obhájil loňské prvenství. „Děkuji za čas, který jste mi v Ostravě věnovali. Prožil jsem zde dva úžasné roky,“ poděkoval ve video pozdravu celému ostravskému týmu a pokračoval: „Nemyslím si, že bych mohl být tak úspěšný bez pomoci Borise Bokaje a ostatních. Budeme stále skvělí přátelé.“ Joyce měl letos na pálce opět výborné výsledky a jako první cizinec vstoupil do Klubu českých homerunářů.

Nejlepším nadhazovačem základní části byl vyhlášen Peter Reyes z klubu Tempo Praha. Reyes se k týmu, který skončil na 5.místě připojil až v průběhu sezóny, ale hned se stal jeho velkou oporou. „Chci poděkovat všem, se kterými jsem si mohl zahrát. Ale hlavně trenérům a spoluhráčům, díky kterým jsem se cítil jako součást týmu.“ Vzkázal Reyes prostřednictvím videa.

Jako nejlepší polař základní části byl vyhodnocen rovněž hráč Tempa Praha, a to mladý český reprezentant Martin Zelenka, který v létě získal s reprezentací titul Mistra Evropy. Zelenka hrál zejména na pozici catchera, ale objevoval se také na první a třetí metě.

Ceny za play-off, tedy zápasy Czech Series pak zůstaly všechny v Ostravě. Nejlepším pálkařem se stal Radim Novotný, další Mistr Evropy U23 ve výčtu oceněných. Radim začal sezónu v USA, ale ještě se stihl zapojit do českého finále a prodat své zkušenosti ze zámoří.

Nejlepším nadhazovačem pak Ondřej Satoria. I ten má doma evropský titul kategorie U23 a byl také členem mužské reprezentace.

Nejužitečnějším hráčem Czech Series pak byl vyhlášen Alexander Rubanowitz, výborný pálkař a spojka mistrovského týmu. Hráč, který reprezentoval Švédsko na ME v Německu byl vekou oporou Arrows „Chtěl bych poděkovat Arrows Ostrava, že mi dali příležitost být součástí jejich rodiny,“ vzkázal ve videopozdravu.

Po Pavlu Budském a Aleši Navrátilovi získal ocenění Osobnost Extraligy, o kterém rozhodují sami extraligoví hráči, ostravský a reprezentační nadhazovač Boris Bokaj. Po loňském trenérovi roku je to tak další individuální ocenění pro tohoto hráče.

Rozhodčím roku byl týmy zvolen Jiří Kroupa. Rozhodčí, který se na českých hřištích pohybuje už od roku 1987 a má na svém kontě více jak 800 odpískaných zápasů v českých soutěžích. V roce 2019 si zapískal kromě finále Extraligy také finále ME mužů a utkání o 3.místo na ME U23.

Mike Griffin, manažer reprezentace mužů, byl podruhé v kariéře zvolen Trenérem roku. Poprvé to bylo v roce 2014 po 4.místě na ME. Letos získal tento kanadský trenér s českou reprezentací na ME 5.místo, a hlavně postup na kvalifikační turnaj o OH. Na něm pak skončili čeští hráči na skvělém 3.místě. Na obou turnajích dokázali jako jediní porazit pozdější vítěze, tedy Nizozemsko a Izrael. „Je tu hodně lidí, kterým bych chtěl poděkovat, protože to byl týmový výkon. Našemu trenérskému týmu a hlavně hráčům, bez nich by se nic z toho nestalo,“ vzkázal přes video Griffin a pokračoval: „Stále ale máme před sebou ještě velké cíle a neřekli jsme poslední slovo.“

Za Dlouholetý trenérský přínos byl oceněn Zdeněk Josefus. Trenér, který v ČR začal se systematickou přípravou mladých talentů v baseballových akademiích, působil u reprezentačních týmů kadetů a juniorů a vychoval řadu současných reprezentantů.

Jakub Hajtmar, hráč Draků Brno a také dlouholetý reprezentant, obdržel cenu Fair play.

Letošní novinkou byla cena o Nejoblíbenějšího českého hráče, ve které mohli prostřednictvím sociálních sítí hlasovat fanoušci. Jejich srdce letos patřilo Martinu Mužíkovi z Kotlářky Praha. Martin měl skvělou sezónu. Jako kapitán dovedl reprezentaci U23 k prvenství na ME, na turnaji získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče. Byl také nedílnou součástí úspěšné mužské reprezentace a díky grandslamu v zápase s Jihoafrickou republikou vstoupil jako nejmladší člen do Klubu českých homerunářů.

Na slavnostním večeru byly oceněny také reprezentační výběry a pokřtěn historicky první baseballový kalendář.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací