Z Premier12 postupují na OH Korea a Mexiko

Petr Ditrich, 26.11. 2019 Turnaje

Premier 12 se často nazývá vlajkovou lodí WBSC a to je asi to nejlepší popsání. Je to trochu hra se slovy, sloganem je Globální bitva, globální šampionát. Titul MS je propůjčen MLB v turnaji World Baseball Classic.

Hraje ho 12 nejlepších zemí podle světového žebříčku WBSC, hraje se pouze jednou za 4 roky, a to před letními OH. Turnaj má stoupající tendenci jak v organizaci, sledovanosti, tak rovněž zapojením stále více světových regionů. Letos se začínalo v Mexiku (postoupili USA a Mexiko), o několik dní později se pokračovalo v Koreji a na Tchaj-wanu (postoupili Japonsko, Tchaj-wan, Korea a Austrálie). Finálová část, takzvaný Super6 byl na pořadu v Japonsku, což bylo dáno vysokou jistotou, že se tam pořadatel dostane. Systém hry ve skupinách přináší výhodu jasného rozpisu, za největší nevýhodu se považuje výpočet skóre při rovnosti bodů. To nastalo v případě kolečka mezi Austrálii, Kanadou a Kubou.

Prestiž turnaje byla znásobena tím, že se z něho dva týmy kvalifikovaly na OH. Za Asii to byla Jižní Korea, které se povedl závěr turnaje. Za americký kontinent pak Mexiko, které mělo několikrát během závěrečných kol šanci potvrdit svůj postup. Nestalo se, a tak všechno došlo až do posledního rozhodujícího zápasu s USA, ve kterém v dohrávce vyrovnalo a v prodloužení rozhodlo.
Ve finále Japonsko přetlačilo Koreuu a vystřídalo jí na Globálním trůně.
Do All Stars Teamu se dostali následující hráči:

Na OH tak mají jistou účast již 4 týmy: Japonsko, Izrael, Mexiko a Jižní Korea. Pátým bude vítěz americké kvalifikace, která se bude hrát 22.-26.3.202 v USA a Spojené státy musí unést roli favorita. Šesté, poslední, místo zbude pro vítěze dodatečné kvalifikace na Tchaj-wanu. Utká se o něj 6 reprezentací: Tchaj-wan, Čína, Holandsko, Austrálie a 2 týmy z americké kvalifikace.

Do světového žebříčku se započítávají všechny uznané mezinárodní zápasy, každý ale má svou váhu. Systém je docela složitý, často se mění, a velmi těžko se odhadují posuny zemí. Momentálně jsme na 18 místě a aktualizace se čeká každým dnem. Nejvíce bodů je za Premiere 12, těsně následuje World Baseball Classic a s odstupem MS do 23 let. U ostatních turnajů platí, že je hlavně důležité na nich být, což je hodně nevýhodné pro Evropu, kde o postup hraje vždy několik zemí.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací