Světový a Evropský kongres

Petr Ditrich, 28.11. 2019 Aktuality

Kongres WBSC
V Tokiu se konal také Kongres WBSC, který se koná vždy jednou za 2 roky. Ten letošní nebyl volební a na rozhodnutí nakonec nebylo předloženo moc bodů. Velká část byla věnována soutěžím, jejichž počet roste, a Baseballu5. Zajímavější byla jednání kolem Kongresu.

Zpráva prezidenta o činnosti byla letos kratší, zvýraznila úspěchy WBSC, především finanční a v soutěžích. Kvalita soutěží bude důležitá do budoucna až nebudeme OH sportem. Na jednání bylo přibráno 7 nových členů – Bangladéš, Benin, Bermudy, Egypt, Kosovo, Laos a Palestina.
Nově založená komise koučů reportovala o první klinice a zahájení činnosti, ale zatím je brzo udělat si nějaký závěr. Velmi dobrá byla prezentace Zapisovatelské platformy, která by měla být opravdu uživatelský přístupná a předána v nejbližších dnech, včetně finančních náležitostí. Je velký tlak na to, aby byla zdarma. Předání federacím je naprosto klíčové, zvláště v tomto případě, kdy se to slibuje několik let. Změny jsou a budou na webu WBSC a v OTT platformě a věřím, že k lepšímu. Obsáhlý byl také report rozvojové komise a distribuce podpory zemím a kontinentům.

Informace o Olympiádě se zaměřily na zprávy o přípravách OH turnaje. Ten se bude hrát v Jokohamě a slavnostní zahájení bude symbolicky ve Fukušimě. Očekává se velký divácký zájem a baseball bude díky Japonsku důležitým sportem. Systém turnaje je složitý, začíná se ve dvou skupinách po třech (2 zápasy denně), a tato část je důležitá pro nasazení do druhé části olympijského turnaje. Celkem  bude odehráno 16 zápasů. Spíše v zákulisí se pak rozebírala olympijská budoucnost a to, proč nejsme v Paříži. Téma se spíše vrátí za 2 roky ve volebním Kongresu. Na výsluní WBSC je stále Baseball5, kde se bude hrát premiérové mistrovství světa.

Ohledně soutěží byli oceněni pořadatelé a konstatován nárůst MS a kvalifikačních soutěží. V roce 2018 jich bylo 8, v roce 2019 již 10. Zajímavé bylo určení míst a pořadatelů MS v roce 2020. Snad vše se koná v Mexiku, které je na vlně. Pro nás bylo špatnou zprávou určení termínu MS a to od 1.-10. října 2020, který je dřívější, než v předchozích letech a vynutí si úpravu termínové listiny. Samostatný a docela dlouhý byl bod baseballu hendikepovaných, včetně baseballu pro slepce. Očekávaný Finanční report nakonec nebyl nijak z pléna komentován, byl to poslední bod jednání.

Na závěrečné večeři byly uděleny individuální ceny významným osobnostem a organizacím. Kolem Kongresu se uskuteční vždy řada malých, často neformálních jednání. Všichni zaznamenali naše vítězství nad Izraelem na olympijské kvalifikaci a hru žáků na MS do 12 let. To jednání usnadňuje.

Za dva roky bude volební kongres na Tchaj-wanu, kde nepředpokládám takto klidný průběh. 

CEB a WBSC Europe
Při příležitosti světového Kongresu se uskutečnila i dvě Evropská jednání. Byl jsem skeptický, jak se to zvládne, ale nakonec se vše probralo tak, jako v Evropě. Hlavním tématem je příprava stanov WBSC Evropa. Ty musí být schváleny v únoru, pokud se podle nich má postupovat už v roce 2021, takže tlak roste. Názory se mění, jednota je jenom v hlavních bodech a určitě zůstalo hodně práce.

CEB přidělila pohárové a evropské turnaje jednotlivým pořadatelům. Po C.E.B. Cupu, ME U12 a ME U23 v letošním roce, jsme měli jako prioritu získat poprvé v historii pořadatelství Poháru Mistrů (Champions Cup). To se nakonec s přehledem podařilo i proti Rotterdamu a Bonnu, a Ostrava se tak může začátkem června těšit na 8 nejlepších klubových týmů. Termíny mládežnických šampionátů budou upřesněny, ale nebudou zásadně rozdílné od těch letošních.

Z hlediska našich reprezentačních týmů jsou jasné tyto informace:
Žáci budou hrát v Belgii, což je pro mě trochu překvapení. Belgie je v B turnaji a pořadatelsky si troufá na oba. Junioři hrají v italské Maceratě, což je destinace 270 km od Říma a 50 od Ankony, takže také nic jednoduchého.
Dlouhá diskuze byla o turnaji Super6, který se nakonec uskuteční až v roce 2022. Škoda, ale nakonec jsme ho ani moc nemohli propagovat, protože s play-off Extraligy a MS do 23 let bychom v září byli ve velkých problémech.

Jasné obrysy má ME v Baseballu5 – hraje se v kategorii dospělých a pořadatelem je litevský Vilnius, příjezd delegací se očekává 27.2., ubytování bude ve společné hotelu, odjezd večer 1.3.2020. Turnaj je postupový na MS.

Na Kongresu proběhlo také několik potvrzujících jednání k účasti na Pražském baseballovém týdnu, kdy k tradičním účastníkům přibude Austrálie.
Technická komise CEB zasedá v polovině prosince a měla by na základě diskuze upřesnit a zpřísnit proces získávání národnosti na poslední chvíli. Ten současný je hodně zmatečný a často vede k dohadům až po odehraném turnaji, což nedává smysl a nelze nic napravit.

ME mužů v roce 2021 se bude hrát v Barceloně. Do roku 2023 se musí rozhodnout o novém formátu pro 16 týmů, popřípadě zůstat u 12 účastníků. Chorvatsko nás pozvalo do programu Erasmus plus ohledně školního baseballu.
Další jednání Evropského kongresu se koná 7.-9.2. ve Vilniusu.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací