Čeští rozhodčí na mezinárodní scéně v roce 2019


Rok 2019 byl pro český baseball velmi úspěšný a svůj podíl na tom měli také čeští rozhodčí. Ti se podíleli na rozhodování 9 evropských turnajů. Hodnocení jejich výkonů od komise CEB obdržela KR ČBA v těchto dnech.

Rozhodčí jsou technickými komisaři turnajů bodování za výkon na domácí metě a za práci na ostatních metách, podle zisku bodů z těchto kritérií je pak vytvořeno pořadí rozhodčích v tom daném turnaji. Ty jsou rovněž ještě děleny do skupin podle jejich důležitosti. Podle tohoto kritéria bylo tím nej turnajem CEB v letošním roce ME mužů v Německu, následované Pohárem mistrů v Itálii.

Pomyslné prvenství si v roce 2019 odnesli Zdeněk Židek za CEB Cup v Brně, Jiří Kroupa za sérii zápasů o postup z B skupiny ME mužů a Ondřej Beneš za výkony na premiérovém ME žen. Vladimír Richter, Tomáš Špilauer a Jiří Kroupa pak obsadili ve svých turnajích druhou pozici mezi zúčastněnými rozhodčími.

Nejvíce turnajů absolvoval čerstvý český Rozhodčí roku Jiří Kroupa. Ten rozhodoval v Brně na CEB Cupu, dále v play-off skupiny B ME mužů, ME U23 v Praze a na ME mužů v Bonnu. Na domácím turnaji byl na domácí metě v utkání o 3.místo, v Německu získal výbornou finálovou nominaci, když zápas Nizozemsko – Itálie rozhodoval na 1.metě.

Druhým českým rozhodčím na ME mužů byl Miroslav Kaigl, který po dvou účastech na Champions Cupu a lUniverziádě na Tchaj-wanu, přidal další velkou mužskou turnajovou akci a na ní třeba domácí metu v zápase Německo – Izrael, který rozhodoval až tie-break.

Náš zatím jediný rozhodčí, který působí také profesionálně v USA, Zdeněk Židek, se v evropské kotlině představil poprvé, a hned byl za svůj výkon na CEB Cupu v Brně hodnocen opravdu nejvyššími známkami. Zdeněk působil v USA v červnu až srpnu, ale stihl rozhodovat také podzimní mládežnické turnaje. Do Ameriky by se měl v příštím roce opět vrátit.

Rozhodčí roku z let 2018 a 2017, Marek Vičar, zapsal po dvou účastech na ME žáků premiérový start na ME kadetů a hned finálovou účast na první metě.

Ondřej Beneš se v hierarchii mezinárodních rozhodčích posunul hodně nahoru a hned dostal důvěru ve dvou evropských šampionátech. Prvním bylo ME U12 v Třebíči a nominace na domácí metu v semifinále, druhým ME žen v Rouen a první meta ve finále.

První rozhodcovský start na evropském šampionátu si pak připsal Tomáš Špilauer a na ME U12 v Třebíči se uvedl skvěle. Odměnou mu byla finálová nominace na 2. metě.

Rovněž dva turnaje absolvoval Vladimír Richter, konkrétně Kvalifikaci Federation Cupu a ME U23 v Praze.

Champions Cup v Itálii mají za sebou František Přibyl a David Kulhánek a oba skončili v hodnocení v první polovině ze všech rozhodčích na turnaji. František pak přidal v září Kvalifikaci o OH rovněž v Itálii.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací