Doping: Čeští hráči 100 procentní, 2 pozitivní cizinci

Petr Ditrich, 12.12. 2019 Extraliga

Takový je v baseballu ve stručnosti stav boje s dopingem v ČR.

Česká baseballová asociace se dlouhodobě hlásí nejen k boji proti dopingu, ale také k boji proti návykovým látkám. Neustále opakujeme základní pravidla, realizujeme osvětu, ale hlavní odpovědnost je především na samotných hráčích. Sportovci jsou podle pravidel Světové antidopingové agentury WADA zodpovědní hlavně sami za sebe. Velká odpovědnost je rovněž také na trenérech, neboť právě oni jsou v nejčastějším kontaktu s hráči.

Rok 2019 byl v této oblasti opravdu velmi intenzivní. Přes standardní osvětu byly zaznamenány 3 případy, které jsme během roku řešili s Antidopingovým výborem ČR (ADV):

1) Hráč týmu Olympia Blansko byl vybrán ke kontrole na Extraligovém zápase na Kotlářce. Odběr ne jednoho, ale několika vzorků po sobě z důvodů splnění limitu hustoty probíhalo až do nočních hodin. V hektické atmosféře situace nebyla vyřešena a nakonec vedla až k oznámení nálezu. Tento případ byl velmi složitý, protože fakticky nedošlo k pozitivnímu nálezu, ale odběr nesplňoval limit. Následovalo několikatýdenní jednání, během něhož byly ověřovány detailní informace u všech dotčených stran. Proběhlo velmi rozsáhlé šetření, žádost o rozbor vzorku, konzultace s právníky, velmi náročné jednání DK ČBA.

Poučení: Pokud se ocitnete při odběru v problémech, neváhejte kontaktovat hlavní funkcionáře asociace, můžeme Vám doporučit postup, zajistit ubytování, doprovod a další náležitosti. Rádi to uděláme, následné řešení je hodně komplikované.

2) Hráč týmu Draci Brno, cizinec, byl pozitivně testován v závěru soutěže. Případ se samozřejmě dostal k naší DK ČBA, následovalo zastavení činnosti. V průběhu šetření se ukázalo, že hráč sice informoval svého týmového lékaře, avšak včas nepodal žádost o terapeutickou výjimku. Trest zákazu činnosti na 4 měsíce včetně udělení finančního postihu je na spodní hranici.

Poučení: Pakliže užíváte léky, které jsou uvedeny na seznamu zakázaných látek v souvislosti s Vaší léčbou, je vždy bezpodmínečně nutné ihned požádat o terapeutickou výjimku. Zpětně je to opravdu velký problém, navíc s předem neodhadnutelným výsledkem.


3) Hráč týmu Tempo Praha, cizinec, byl pozitivně testován opět v závěru Extraligy. V tomto případě byly nalezené hodnoty zakázaných látek neúprosné a DK ČBA těžko mohla vynést jiný trest než 4 roky zákazu činnosti.

Poučení: Máme nulovou toleranci přesně podle Kodexu WADA, hráče typu uvedeného v případě č.3 u nás rozhodně nechceme a bude i pro ně lepší, ať k nám nejezdí.

Postih platí celosvětově a ani část trestu se neodpouští.  Chceme, aby byl náš sport čistý, a budeme i nadále velmi úzce spolupracovat s ADV ČR.

K uvedeným případům bych velmi rád poděkoval JUDr. Petře Volkové, zastupující Antidopingový výbor ČR, za odbornou spolupráci, nespočet hodin konzultací a přímou účast na jednáních.

Velké poděkování patří také Disciplinární komisi ČBA, která ve složení David Fiala, Zbyněk Kasal, Miroslav Kaigl, odvedla obdivuhodné množství práce. Jejich profesionální a korektní přístup byl s úctou hodnocen velmi pozitivně.

Česká baseballová asociace bude i nadále pokračovat v prevenci, tu bereme jako základ. Každý hráč se na nás může obrátit, chceme čistý sport a spravedlivé podmínky, proto připravujeme aktualizaci týkající se dopingu a zakázaných látek, s ADV ČR projednáme také možnost sportovního potrestání týmů, u kterých budou pozitivní případy. Ctíme presumpci neviny, ale v konečném důsledku může postih negativně ovlivnit celý náš sport.

Připomínáme:

Seznam zakázaných látek platný od 1. 1. 2020:
Seznam zakázaných látek a metod dopingu 2020
The Prohibited List 2020

Související článek:

Psychoaktivní látky a český baseball

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací