Viktor Večerka: "Bude to zběsilé, ale těším se na to..."


Viktor Večerka, levoruký nadhazovač Draků Brno, podepsal v roce 2019 smlouvu s organizací MLB Kansas City Royals a v únoru odlétá na Minor League Spring Training. Jak se do Royals dostal, co ho motivuje, co už musel pro svůj sen udělat a co ho v nejbližší době čeká, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Viktore, nabídku na podpis smlouvy s Kansas Royal City na campu MLB v Londýně. Kemp byl součástí prvního zápasu MLB v Evropě. Jak ses na tento kemp dostal?
V rámci akademie jsme měli v Brně „scout day“, kde byl např. Dan Bonano, a na základě toho se pak dělala, i po konzultaci s českými trenéry, nominace na tuto akci do Londýna. Bylo tam asi 60 hráčů rozdělených do 3 týmů. Hráli jsme tři zápasy ve třech dnech mezi sebou. Ale nechyběly ani klasické věci, které se dělají pro scouty – tedy BP, běh na 60 yardů apod.

Víš, o nějakých dalších kontaktech, které čeští hráči měli se skauty z MLB?
Byl tam Dan Padyšák, který je teď na univerzitě v Charlestonu. Martin Zelenka, který půjde po maturitě na školu, Lukáš Hlouch měl také nějaké zahraniční kontakty.

Byly ty testovací zápasy v něčem jiné, než jsi byl zvyklý? Pro tebe třeba jako větší motivace?
Tak už před touto akcí jsem byl v kontaktu s asi šesti organizacemi z MLB, a čekalo se, jak se mi bude dařit přímo v Londýně. Věděl jsem, že to pro mě bude důležité, a tak jsem celou přípravu v zimě i pak na jaře směřoval právě na tuto akci. Věděl jsem, že budu házet hned první den první utkání a budu za náš tým „startovat“. A ano, byla to pro mě obrovská motivace. Bylo tam asi 40 skautů za domácí metou, chodili se koukat i do bullpenu.

Jak ses vůbec dostal do hledáčku skautů z MLB?
Pomohly mi k tomu MLB kempy, které organizujeme u nás, a pak i účast na těch v zahraničí, turnaj Akademií v Barceloně a podobně. A tam mě pokaždé, dejme tomu od 15 let, někdo viděl.

Přítomnost velkého počtu lidi, kteří se na tebe dívají, hodnotí tě apod. tě spíš motivuje nebo svazuje?
Určitě motivuje. I teď jak jsem byl na kempu s Royals, tak když trenéři viděli, že mi to nejde, tak jsme se třeba sázeli. Měli jsme pitching coache, kteří dali hodně na tuto formu soutěživosti. A mně to takto vyhovuje.

Jsi odchovanec Draků Brno, zapsal sis už i nějaké extraligové starty za svůj tým?
Ano měl, ale ne moc. V roce 2018 jsem odházel 2 inningy, vloni asi 10. Byl jsem vždy jako možnost v bullpenu, ale spíš si mě trenéři nechávali, když měl tým větší náskok. Hrál jsem 2x proti Arrows, první mi vyšel, druhý vůbec. Ale byla to výborná zkušenost. Nastupoval jsem hlavně v Extralize U21.

S reprezentací U18 jsi získal v roce 2018 třetí místo a máš celkem bohaté mládežnické reprezentační zkušenosti.
Reprezentační akce jsou pro mě motivací. V roce 2018 jsme si hodně věřili, že máme šanci, chtěli jsme postoupit do finále a kvalifikovat se na MS, Ale myslím, že i tak to byl od nás dobrý výkon. Několik posledních let se snažím učit od těch nejlepších,

Co tě posouvá dál, co ti pomáhá?
Poslední dva roky dělám Driveline Baseball, což je program, který používá těžké míče a pomáhá s rychlostí. Pracuji také v posilovně, kdy jsem si platil americký on-line program a pracoval s kaučem on-line.

Od kdy je tvůj sen hrát v MLB?
Myslím, že hrát MLB je tak do 12 let snem každého malého baseballisty. A pak se to začne rozdělovat. Je hodně těch, kteří říkají, že to nemá smysl, že se na to nedá dosáhnout. Ale já věřím tomu, že když budu svému snu věřit a půjdu si za tím, že se to může podařit.

Motivuje tě i právě Martin Červenka, který o první start bojuje už dlouho, ale stále dokazuje, krok za krokem, že se to může podařit?
Ano určitě. Já jsem se s Martinem poprvé potkal osobně až vloni. Když podepisoval první smlouvu, byl jsem teprve na úplném začátku své baseballové cesty a začínal jsem teprve pořádně vnímat ten větší baseball. Martinovi to samozřejmě moc přeju a držím mu palce. Doufám, že do MLB prorazí jako první Čech a já ho budu následovat jako první nadhazovač, to by mi udělalo velkou radost.

Jak vlastně probíhalo tvé kontaktování Royals?
Již rok před Londýnem jsem mluvil s jedním týmem z MLB, to byl takový první kontakt a vlastně zážitek, že se něco takového může stát. To nakonec nedopadlo, byla tam pak spíše varianta se studiem školy a následnou možností draftu. Před Londýnem jsem mluvil s asi 6 organizacemi a nebylo z toho nic určitého. Všichni chtěli počkat právě na ten kemp v Londýně. Nepřišla mi žádná oficiální nabídka. V Londýně jsem vlastně odházel pouze jednu směnu – 2 SO, 1 ground ball – celkem 15 nadhozů. Měl jsem z toho dobrý pocit, ale nevěděl jsem třeba kolik jsem hodil a tak. Hned poté jsem šel za kondičním trenérem, který se tam staral o regeneraci – vyběhání kompenzační cvičení a tak. Pak mi Dan Padyšák řekl, kolik jsem házel, s čímž jsem byl spokojený a říkal si, že z toho snad nějaká nabídka vyjde. Ještě ten den večer mě kontaktovali Royals a nabídli mi smlouvu. O ní jsme další dva dny v Londýně diskutovali a poslední den jsme si podali ruce.

Jak dlouho jsi pak čekal na podpis smlouvy?
Londýn byl v půlce června, ale to ještě nebyla zahájena International Signing Period, takže se muselo čekat až do 2. července, kdy oficiálně začne, a až potom se mohla smlouva podepsat.

Smlouvu jste podepisovali v Brně?
Ano, přijel scout Kansasu a podepsali jsme smlouvu na tiskové konferenci v Brně.

Proč ses rozhodl pro Kansas City?
Tak mluvil jsem o tom třeba s Peterem Moylanem, který byl v Dracích a hrál část kariéry za tento oddíl. Mluvil jsem s Johnem Husseym, s Billem Holmbergem a dalšími a všichni mi říkali o Royals jen to nejlepší. Že je to organizace, která se o své hráče stará. Zapůsobili na mě moc dobře.

Po podpisu jsi odjel na tříměsíční kemp už přímo do Kansasu. Zkus trochu přiblížit, jak to tam vypadalo.
Do USA jsem odjel 1. srpna, ale kvůli vízu a dalším administrativním věcem jsem ještě nemohl od začátku nastupovat do soutěže Arizona League. Byl jsem s týmem, trénoval s ním, ale nemohl jsem hrát. Byl tam takto se mnou ve stejné situaci i náš prospect Eric Peňa, který je jedním z nejlépe hodnocených prospectů. Takže jsme tam spolu trénovali. Po skončení Arizona League byla dvoutýdenní pauza, ve které jsem trénoval s hráči, kteří byli zranění a měli nějaké své rehabilitace. Poté začala Instructional League, což je takový podzimní kemp, kde je asi 50 hráčů. Hrají se 3-4 zápasy týdně, nadhazovači se točí po směnách, polaři po 3-4 směnách. Zápasy jsou spíše tréninkové. Kromě zápasů jsem házel také „live BP“ a ještě jsem tam zůstal na třítýdenní silový kemp pro všechny v tom roce podepsané a draftované mladé hráče.

Kolik máš na takovém kempu k dispozici trené?
Tím, že nás tam bylo opravdu hodně, a tím, že skončila Instructional League, tak tam bylo trenérů opravdu hodně. Byl tam asistent generálního manažera, byl tam na pár dní i sám generální manažer. Měl k nám krátkou řeč, mluvil o tom, co to znamená hrát za Royals a právě v této mentální přípravě myslím, že Royals opravdu vynikají. Líbilo se mi, že když jsem házel bullpen, tak tam byl pitching coach, který mi ke každému nadhozu něco řekl.

Používají trenéři také nějakou techniku, nějaké aplikace?
Ano, každý nadhoz je natáčen systémem Rapsodo, který měří vše – rychlost, rotaci míče apod. Potom používají také kamery, které dokážou ten nadhoz zpomalit a je vidět třeba jak přesně se míč vypouští z ruky.

Když ses vrátil do Čech, tak tady už se vlastně žádné soutěže nehrály. Jak ses sám připravoval?
Mám program od Royals, který dělám celou dobu a budu ho dělat až do začátku přípravy. V první části jsem jenom posiloval a v začátku prosince jsem zahájil házecí program. Postupně jsem si přidával, začal házet bullpeny a tak.

Když potřebuješ přes zimu a hlavně relativně brzy pro české soutěže naházet tolik nadhozů, kdo ti pak chytá?
To je trochu složitější, občas se mi podaří sehnat catchera, ale jinak házím na pneumatiku.

Máš oblíbeného catchera? Je to pro tebe důležité, kdo ti chytá?
Martin Červenka mi teď chytal na soustředění. A je vidět, že je, kde je, a že tam je oprávněně. V Dracích to je určitě Petr Čech, nejlepší baseballista na světě (smích). Když máš catchera, kterému věříš, tak je to příjemné. Samozřejmě na kempech a v přípravě je to jiné. Tam je hodně hráčů a není zaručeno, že budeš házet stále na jednoho člověka. Snažím se na to nemyslet, ale samozřejmě, když házím na někoho, na koho jsem zvyklý, tak je to určitě lepší.

Máš za sebou účast na kempu seniorského týmu, jak se ti tam líbilo?
Bylo to super. Já už jsem byl u Mikea Griffina v Americe na jeho akademii PRO5, takže vím, jak trénuje a věděl jsem co mě čeká. Pracoval jsem už i s Coreym Lee. Trénovat a hrát s mužským nároďákem je čest, tak uvidím, jestli dostanu příležitost na Kvalifikaci WBC.

Vy jste teď v reprezentace hezky namíchaní – mladí nadhazovači, kteří dostávají dost prostoru i ti zkušení. Jak spolu komunikujete?
Tak Petr Minařík, který patří k nejzkušenějším nadhazovačům, je teď v Dracích pitching coach, takže se s ním občas vídám. Starší hráči nám určitě předávají své zkušenosti a poznatky. Teď jsem byl ve dvojici s Honzou Novákem, který je také levoruký nadhazovač a bylo to pro mě moc příjemné a přínosné.

Říkal jsi, že házíš každý den, jak rehabilituješ? Jak udržuješ své tělo v kondici, abys tuto porci tréninků a zápasů zvládl?
Tím, že už jsem celou minulou sezónu vlastně házel každý den, tak už jsem si na to myslím celkem zvyknul a mé tělo taky. Něco jsem naposiloval, a myslím, že jsem v tomto směru v pohodě.

Máš nějaké speciální cviky, které používáš?
Jsem zastáncem toho, že baseballista musí mít silné celé tělo, takže na tom pracuji. Co se týče házení dělám specifická nadhazovací rehabilitační cvičení. Šestkrát týdně házím a šestkrát týdně dělám tyhle cviky.

Na jaře 2019 jsi odmaturoval, a teď se tedy věnuješ naplno baseballu?
Ano, teď nechodím do žádné školy a jen trénuji. Ale mám ve smlouvě, že pokud se pro nějakou školu rozhodnu, tak mi Royals budou platit školné. Nevím, kdy to bude. Mohu to čerpat vlastně kdykoli, takže uvidím, jestli mě v Americe nějaká škola zaujme nebo třeba on-line kurz. Uvidím, podle situace.

Jak jsi na tom s angličtinou?
Dobře. S angličtinou jsem nikdy problémy neměl, vlastně jsem se i tak nějak naučil anglicky i díky baseballu. Když člověk kouká na MLB zápasy, čte si články apod. tak se toho spoustu naučí.

Co děláš ve volném čase? Máš vůbec nějaký?
Teď nechodím do školy, takže ano. Přes zimu se hlavně soustředím na vlastní tréninky, často trénuji dvoufázově, jinak se ještě věnuji trénování mládeže, což mi svým způsobem pomáhá v porozumění nadhazovaní a poznatky pak používám pro vlastní trénink. Ve volném čase si jinak rad zahraju videohry nebo sleduji NFL.

V únoru odlétáš na Minor League Spring Training, víš, co tě tam čeká?
Moc nevím. Z toho, co jsem se bavil s hráči, kteří už jsou v organizaci déle, tak to bude šílená fáze roku. Spousta hráčů, spousta lidí, protože v tom jednom komplexu trénuje vlastně celá organizace – od Rookie ballu až po MLB. Prý to bývá docela zběsilé, ale těším se na to.

Co tě dál čeká Americe?
Po skončení Spring Trainingu mě patrně čeká Extended Spring Training, kde se každý den hraje, aby se mladí hráči vyhráli. Potom už začínají Rookie soutěže a já budu pravděpodobně zařazen do jedné z nich. Podle toho, jak se mi bude dařit.

Děkuji za rozhovor a přejeme ať se daří hodně

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací