Zdeněk Židek bude rozhodovat zápasy Spring Trainingu MilB NYY


Stát se profesionálním baseballovým rozhodčím a jednou působit v Major League Baseball. To je sen Zdeňka Židka českého baseballového rozhodčího, který jako první Evropan začal v roce 2019 rozhodovat v amerických profesionálních soutěžích systému Minor League Baseball (MiLB). „Je to splněný sen, obrovská věc a nepopsatelný pocit zadostiučinění,“ komentoval tuto situaci před rokem Židek.

Zdeněk začal u softballu, ale po absolvování několika rozhodcovských klinik v USA přešel naplno k baseballu a zatím krůček po krůčku směřuje vzhůru. Vloni působil nejdříve v soutěži Gulf Coast League a podařilo se mu proniknout i do vyšší ligy Noth West League. „Zdeněk je kvalitní rozhodčí a neskutečně na sobě pracuje. Systém, ve kterém působí to ocenil, a proto přišel tento významný posun hned v jeho první sezóně v MiLB,“ potvrdil dobré výkony svého kolegy František Přibyl.

Vedle svého působení v amerických ligách zvládl Židek také porci utkání v českých soutěžích, a to nejen v Extralize, ale také v nižších ligách. Na evropské scéně pak výborně odpískal CEB Cup, tedy turnaj pro evropské týmy, kde byl hodnocen těmi nejvyššími známkami.

Další výzva teď stojí před ním. Nominace na Spring Training MiLB v komplexu New York Yankees (NYY). „Extrémně si toho vážím, ale přijímám to s obrovskou pokorou,“ říká Zdeněk Židek a pokračuje: „Beru to jako závazek a musím také zrychlit přípravu.“ Zápasy jsou na programu od 16.3. do 4.4.2020 a Zdeněk bude v rezortu NYY jedním ze šesti rozhodčích, kteří budou mít tato utkání na starosti. „I od rozhodčích se čeká, že budou mít každým rokem lepší a lepší fyzičku. Proto musím zapracovat jak na vědomostní stránce, což obnáší nastudovat manuály, pravidla a další literaturu, ale také na stránce fyzické,“ upřesňuje Židek, čemu se bude před odjezdem hlavně věnovat. Čeká ho však také jedna soukromá výzva: „V první řadě ale musím přesvědčit syna, aby se stihl do mého odjezdu narodit.“

Zdeňkova účast na Spring Trainingu MiLB bude premiérovou nejen pro českého, ale také evropského rozhodčího.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací