Kongres CEB a WBSC Europe

Petr Ditrich, 12.02. 2020 Aktuality

Oba kongresy proběhly v sobotu 8. února jako vyvrcholení schůzí, schůzek a interních jednání, která probíhala ve Vilniusu od čtvrtka 6.2. Litevská federace se pořadatelství zhostila velmi zdařile a poskytla všem zázemí a příjemné podmínky. Vše je ovlivněno očekávanou změnou stanov, a hlavně pravomocí mezi Evropou a světem. Každý má nějakou představu, která se pak promítá do právnického textu stanov, což si zase každý vykládá po svém. Jenom pro představu: máme první stanovy, na základě kterých byla WBSC Europe založena. Po několikaleté práci jsme jako výbor předložili delegátům dvě varianty, o kterých se mělo jednat. Do toho všeho přišel čtvrtý návrh WBSC z Laussanne. Nakonec se schválil kompromis s odkazem „je to vlastně jedno, stejně se to za rok musí změnit“. Docela velký zmatek a čekání na to co se stane za rok. ČBA obdržela potřetí v historii ocenění Federace roku.

Z praktických bodů:
Upřesnila se všechna data turnajů, což má pro nás zásadní význam. Musíme zajišťovat dopravy a ubytování. Na ME juniorů se přidal den, na žácích se ubral.
Upřesnily se formáty soutěží. Deset týmů v juniorech bylo technickou komisí označeno jako nepraktické, místo návrhu snížit na 8 ale výbor odhlasoval 12, takže místo 4, sestupují maximálně 2. Což je velký rozdíl. Pro rok 2023 se schválilo ME mužů pro 16 týmů.
Interně jsme projednali zařazení a hodnocení našich rozhodčích.
Tradiční schůzka s Little League potvrdila turnaj Intermediate do Jablonce nad Nisou (14.-18.7.2020). Dokonce jsme začali jednat i o roce 2021. LL je spokojená a pošle organizátorům dopis. Jednání s CEB o nové smlouvě na základě nemožné exkluzivity asi stojí na tomto bodě.
PONY League dostala od CEB ocenění za spolupráci. Akademie pak plaketu za vítězství a postup. O turnaj je velký zájem, nedostane se tam každý, což je občas nepříjemné, protože to země urgují i u nás.

Ve světě se řeší OH kvalifikace v USA, ale hlavně pak následná dodatečná kvalifikace na Tchaj-wanu. Tam se kvalifikovala Čína, což je velký problém kvůli koronaviru. Odložení není reálné, 14 denní karanténa je problém. Komise WBSXC začaly studovat možnost rozšíření Premiere 12 na 16 týmů, což nás dostává do hry.

Nová disciplína BB5 rozlosovala ME, máme ve skupině super favority Francii a Litvu. O Švýcarsku se moc neví. Zajímavé je, jak rychle rostl počet přihlášek, a to ještě v ne úplně pohodlné destinaci. Začínalo se na 8 zemích, schváleno bylo 12 a na základě tlaku dalších byl počet účastníků ME navýšen na 16 zemí. Navíc se ještě v létě bude hrát v kategorii do 18 let kvalifikace o postup na MS. WBCS poprvé připustila, že usiluje o 3 disciplíny na LOH v Los Angeles – baseball, softball, BB5.

Pražský baseballový týden jsme připravovali pro rok 2021. V roce 2020 máme potvrzenu účast Ruska, Austrálie, amerických týmů a našich reprezentací U18 a U23. Domlouvali jsme ubytování. Musíme najít lepší kontakty na holandské turnaje, letos na Haarlemském týdnu hraje Německo. Data jsou pro nás důležitá z hlediska možností pozvání na PBT.

Prezentacím vévodili výrobci míčů z gumy, především Kenko. Pro kategorii do 18 let chtějí hrát své mistrovství v ČR.

Dan Bonnano za MLB potvrdil kemp v Brně, akci během MLB série v Londýně. Pochválil spolupráci s Billem Holmbergem a Davidem Winklerem.

Zapisovatelé mají připravený nový, údajně o hodně jednodušší, systém. Zvažuje se, kdy ho spustit, stále ale chybí informace o ceně a politice využitelnosti.
Naopak jisté je, že se i ME v kategorii postupujících budou zadávat podle systému WBSC tedy s pasy. Této problematice byl věnován celý Seminář, na kterém se potvrdilo, že to řeší všechny sporty a baseball se softballem zaspal, systém, máš pas tak hraj, už neobstojí.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací