WBCq: Hráči jsou připraveni - čekáme na vyjádření MLB


Čeští reprezentanti absolvovali ve středu 11.3. tiskovou konferenci před odletem na WBCq. Situace se ale po proslovu prezidenta USA Donalda Trumpa změnila a nyní čekáme na vyjádření MLB, jak bude celou situaci řešit.

Informace z TK vám přinášíme níže:
Využít zkušenosti nabité v roce 2016 v Mexiku a na turnajích v roce 2019 a poprvé v historii postoupit z kvalifikace do hlavního turnaje World Baseball Classic. To je cíl baseballové reprezentace na blížícím se kvalifikačním turnaji, který se ve dnech 20.-25.3. koná v americkém městě Tucson v Arizoně.
Jedním z hráčů, který absolvuje svůj třetí kvalifikační turnaj bude i Matěj Hejma: „Na turnaj se těším. A těším se o to víc, protože si myslím, že jsme na vlně, kdy se pod Mikem Griffinem postupně zlepšujeme.“

Turnaj odehraje šest týmů a postup si zajistí dva. Hraje se systémem double eliminations, tedy na dvě porážky. Pokud tým dvakrát prohraje, v turnaji končí. „Nasazena je podle výsledků minulého WBC Panama a Velká Británie. Světový žebříček staví vysoko nás a Španělsko. Bude to jiný turnaj, platí pravidla o počtu nadhozů, stát se může cokoliv, ale myslím, že dva z této čtveřice postoupí,“ říká předseda ČBA Petr Ditrich. Češi hrají v prvním zápase s Filipínami, v případě výhry je čeká Panama, v případě prohry pak poražený z utkání Velká Británie – Španělsko/Nový Zéland.

Česká reprezentace absolvovala kvalifikační turnaje již v letech 2012 v Německu a 2016 v Mexiku. Zde dokázala porazit Německo a jen těsně podlehla Mexiku a Nikaragui. Tým se na kvalifikační turnaj připravoval v domácích podmínkách. K tréninku využíval baseballové haly a posilovny, absolvoval také několik společných soustředění. Hlavní přípravu budou mít hráči přímo v Arizoně, kam odlétají v sobotu 14. března. Vedle tréninků odehrají také přípravná utkání s mexickým soupeřem z Tijuany. „Závěrečná příprava v USA je pro nás velmi důležitá. Hráči potřebují absolvovat tréninky na větší vzdálenosti, ve větší rychlosti a v lepších klimatických podmínkách. Všichni ví, co je čeká, tým je zkušený, má odehráno hodně těžkých utkání a jde jen o to, vše správně vyladit a načasovat,“ říká Petr Baroch, asistent head coache Mikea Griffina.

V konečné nominaci jsou hráči, kteří hráli na podzimním ME a kvalifikaci o OH. Bohužel chybí Martin Červenka, který absolvoval Spring Training s Baltimore Orioles. V nominaci jsou také dva hráči s českými kořeny, kteří působí v USA. Michael Cervenak a John Straka hráli v českém národním týmu již na kvalifikaci v roce 2016, Cervenak byl v týmu už v roce 2012. Do týmu přibyli další mladí reprezentanti z úspěšné kategorie U23, jako Martin Zelenka a Viktor Večerka. Získat se bohužel  nepodařilo další zahraniční hráče, které měl realizační tým v hledáčku. U bratrů Alexe a Erica Sogardových nedostali hráči souhlas mateřského týmu, u ostatních tomu zabránila zpřísněná pravidla pořadatele.

Český baseball sbírá dílčí úspěchy, ale stále čeká na medaili či větší průlom mezi světovou špičku. „Bylo by úžasné, kdyby se nám podařilo postoupit, i když to bude velmi těžké. Česká baseballová komunita už by si zasloužila nějaký pořádný výsledek,“ řiká Matěj Hejma a pokračuje: „Víme, že jsme se posunuli na úroveň, která nám dává velkou šanci ten úspěch udělat.“

Poprvé se na takovéto akci představí Martin Mužík, loňská opora reprezentace U23, který má za sebou první starty na seniorský národní tým na ME a kvalifikaci o OH: „Na turnaj se těším, a zároveň mám velké očekávání, protože vím, jak dobrý máme tým, a jak jsme přes celou zimu všichni, i přes naše horší podmínky, tvrdě pracovali.“

První zápas odehrají Češi v pátek 20. března ve 12:30 arizonského času s Filipínami, což je 20:30 hod. času středoevropského. Zápasy české reprezentace bude vysílat televize O2 TV Sport.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací