Časomíra aneb měření času v Extralize

čba, 21.05. 2020 Aktuality

V letošním ročníku budeme mít možnost v Extralize vidět rozhodčí měřit časy, v době, kdy je přerušená hra. Snahou ČBA je zkrátit tyto hluché a táhlé pasáže zápasů. 

V instruktážním videu k časomíře je uvedeno: Zavedení časomíry v zápasech ČBA podporuje snahu o udržení plynulého běhu utkání, což má za cíl vytvořit lepší zážitek pro fanoušky na stadionech, dále i pro diváky u televizních obrazovek a v zápasech přenášené pomocí internetových médií.

Časomíru (GAME MANAGEMENT CLOCKS REGULATIONS) do svých zápasů zavedla v minulosti WBSC na turnajích národních týmů. Je k vidění i v zápasech některých úrovní Minor League Baseball. Čeští fanoušci i hráči se mohli s těmito pravidly setkat třeba na podzimní olympijské kvalifikaci v Itálii.  

V Extralize 2020 se budou měřit tyto časové pasáže:

  • Doba mezi směnami - 90s
  • Doba pro střídání nadhazovače - 90s
  • Doba návštěvy nadhazovače manažerem/koučem - 30s

Čas měří stopkami metový rozhodčí, který dává dohodnuté signály hlavnímu rozhodčímu. Ten pak informuje zainteresované hráče.

Naopak se nebudou měřit tyto časové pasáže, které prozatím v Extralize nezavádíme:

  • Doba mezi nadhozy - 20s
  • Doba pro úpravu hřiště - 300s

Oficiální výklad k měření času v pdf  nebo jeho audio podcast. Doporučujeme shlédnutí instruktážního videa pro rozhodčí a EXL týmy, které je umístěno na YouTube kanále Baseball Czech Umpires a je mu věnován 4. díl.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací