Horko v Extralize

Petr Ditrich, 12.08. 2020 Extraliga

Extraliga vstoupila do závěrečné fáze. Arrows Ostrava jsem předal pohár za vítězství v základní části, gratuluji. Ale to je už minulost. Za TOP6 se žádný pohár neuděluje, ale její vítěz má nejlepší postavení pro Play-off. Letos budou mít toto privilegium Draci Brno, kteří s bilancí W-L 10-1 tuto část soutěže vyhráli 3 kola před koncem. Patří jim velké uznání za jejich výkony.

První místo Draků je to jediné, co je nyní jisté. Ostatních pět týmů – Kotlářka, Arrows, Hroši, Eagles, Tempo, hrají o zbývající tři postupová místa a bojuje se o každé vítezství. Pozice týmů před posledním víkendem je dána počtem vítezství: Kotlářka a Arrows šest, Hroši pět, Eagles a Tempo po čtyřech. O všem tak rozhodnou poslední série a také dohrávané utkání mezi Draky a Kotlářkou.

Všichni účastníci TOP6 jsou pod velkým tlakem, hraje se o výsledek dlouhodobého úsilí a rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem bude opravdu malý. Již je trochu patrná únava, umocněná velkým vedrem a užším kádrem některých týmů. Všem aktérům však patří velká poklona, předvádějí naprosto úžasné výkony.

Na cestě po Extraligových stadionech jsem si schválně vybral Arrows Ostrava. Byl jsem tam na první zápas série s Kotlářkou, který snesl ta nejvyšší měřítka. Rozhodnutí přinesl homerun Martina Červenky v nastavené 10 směně. Zápas měl vše, co dělá baseball super sportem.

Na Arrows jsou určitě daleko v práci s diváky, chodí jich nejvíce, kolem 300 diváků na zápas. Pro dobrou atmosféru jsou důležití diváci, kteří z logiky fandí domácímu týmu. Někde se fandí více, někde komorněji. V pátek 7. srpna jsem se zaměřil na „nejbouřlivější kotel“ ostravských na tribuně. Celý zápas byl v pohodě, nevhodný výkřik snad jenom při trefení pálkaře a nezadrženém švihu u posledního pálkaře zápasu. Komentátor bývá také na straně domácího týmu a nelze čekat, že bude oslavovat vítězný homerun soupeře. Osobně si myslím, že právě dobrý komentátor dělá atmosféru zápasu a tentokrát se to hodně podařilo. Neříkám, že to tak bylo vždy v minulosti, ale mě se tento přístup líbí, více než suchý komentář konstatující výsledek typu, „branku vstřelil za domácí“.

Na Arrows jsem se nevyhnul diskuzím o vyloučení dvou jejich hráčů v předchozí sérii. Rozhodčí nemají jednoduchou práci, dělají jí dobře a určitě nejlépe jak umí. Situace na domácí metě ze zápasu proti Drakům na MBS byla těsná a já jí viděl na záznamu stejně jako rozhodčí. Za odhození helmy má přijít vyloučení o tom není sporu. Jsem rád a chválím Disciplinární komisi za zavedení institutu zrychleného řízení, které umožnilo hrát hráči už v dalším zápase. Určení vyloučeného hráče (na rovinu Kubicova helma to nebyla) v tomto případě vychází z výkladu pravidel, které není úplně známé, a tak požádám komisi rozhodčích o zveřejnění. I druhý hráč Arrows dostal trest jenom do konce hraného utkání. Ubezpečuji, že se jak komise rozhodčích, tak disciplinární komise zabývají každým podnětem. Tento má na programu i VV ČBA.

Další zápas, co jsem viděl byl na Hroších, kam dorazilo Tempo Praha. Zápas rozhodla třetí směna, kdy byl při obsazených metách trefen rozhodčí ve vnitřním poli. Rozhodčí situaci signalizovali a správně prohlásili míč za mrtvý, včetně důsledků z toho vyplívajících, tj. pálkaři byla přidělena 1. meta, takže místo zahraného double playe, byly obsazené všechny mety. Toto rozhodnutí nebylo stravitelné pro domácí. Tribuna pak zbytek zápasu projednávala správnost tohoto rozhodnutí. I toto pravidlo by stálo za podrobnější komentář, je potřeba uznat, že ho na stadionu znali jenom rozhodčí, což se od nich očekává a jsem rád, že aplikaci pravidla zvládli i v tomto případě.

Blíží se play-off a na tyto zápasy bychom se chtěli zaměřit, komentátor by měl být na každém stadionu. Nominujeme nejlepší rozhodčí, bez ohledu na regionální omezení. Navrhnu obsazení pozice pořadatele zápasu, který může ledacos vyřešit, např.: upozornit diváky na chování, interpretovat rozhodnutí rozhodčích.

Baseball je krásná hra, víme, že všichni aktéři do zápasů jdou naplno a dávají do nich vše. Všichni chtějí předvést ten nejlepší výkon. Udělejme tedy vše pro to, ať se na tento ročník vzpomíná jako na další nezapomenutelný, jenom mírně ovlivněný situací s C-19.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací