Titul v kategorii U9 slaví Hroši Brno


Prosluněný multifunkční areál v Hluboké nad Vltavou přivítal 17 účastníků „open“ mistrovství republiky v kategorii devítiletých, hrané jako coach-pitch, tedy z nadhozu vlastního trenéra. V konkurenci dřevařského sportu, country kapely a ohňostroje se baseball rozhodně neztratil. Pět pořadatelem připravených hřišť i jejich široké okolí byly stále plné hráčů a hráček s pálkami nebo rukavicemi.

Z maratónu 28 zápasů v základních skupinách okomentujme alespoň dva. Ve skupině C zažily historický moment berounské Piraně, které získaly poprvé v historii klubu skalp Draků Brno. Základem k tomuto úspěchu byla pětibodová první směna, po které Středočechům narostla křídla (nebo ploutve?) a soustředěnou hrou v poli i na pálce nedovolili Drakům víc než korekci skóre na výsledných 8:7. Nutno říct, že bezprostředně po utkání ještě nikoho nenapadlo, jak důležitý tento výsledek nakonec bude – vždyť oba týmy měly čtvrtfinále jisté, šlo „jenom“ o první místo ve skupině. Jenže… Beroun tato výhra v důsledku vystřelila až do finále, zatímco Draci kvůli horší výchozí pozici skončili mimo boje o medaile. Ale nepředbíhejme!

Nejtěžší boj o postup do čtvrtfinále se rozhořel v „moravsko-slezské“ skupině D. Rozhodovalo se v brněnském derby mezi Technikou a Hrochem – jakýmsi B týmem plodné jundrovské líhně. Po předchozí porážce 3:20 s Blanskem by na Hrocha asi vsadil málokdo, ale, řečeno slovy brněnského nestora Rudy Drnce: „Míč je kulatý…“. Hroch se vzepjal k parádnímu výkonu, prakticky celý zápas tahal za delší konec provazu a uhájil sice těsné, ale klíčové vítězství 6:5. Pro Techniku ještě nebylo vše ztraceno, pokud by ve svém posledním zápase porazila Olympii, proklouzla by „kolečkem“ přece jen do čtvrtfinále. A bylo to blízko, Technika vedla 3:2 ještě před dohrávkou, jenomže potom blanenský walk-off hit rozradostnil nejen vítězný tým, ale i Hrocha.

Ve čtvrtfinále jsme tak viděli hroší derby, které ovšem přineslo baseballovou selanku – výhru „áčkových“ Hrochů nad „béčkovým „Hrochem“ 21:1. Pálkařský prach vyschnul také blanenské Olympii, s jedním bodem mohla ve čtvrtfinále proti Kotlářce těžko pomýšlet na úspěch. Kotlářka sice neoslňovala žádnými dělovými výstřely, ale trpělivým skládáním hitů po zemi si střádala bodík k bodíku až k celkové výhře 7:1. Oboustranně mimořádně kvalitní souboj svedli tradiční rivalové mládežnických turnajů, Eagles a Draci. Lépe začali Brněnští, dostali se až do trojbodového vedení, ale krčští orli nesložili křídla, podpořili dobrou pálku agresivním během a otočili na závěrečných 9:6. Zbývající čtvrtfinále nám představilo největší drama a ukázalo, co dokáže v baseballu psychika. Zatímco opticky „nabušenější“ Tempo jako by nedokázalo v rozhodující chvíli prodat svoje kvality, piraně z Berouna pluly dál na vítězné vlně a další walk-off turnaje je poslal do semifinále – 7:6.

V utkáních o 9. až 17. místo šlo často více o to, aby hráči dobře zahráli, než o samotný výsledek. Přesto byl i tady k vidění velmi dobrý baseball. Zmiňme jen, že jsme se zde dvakrát dostali do tie-breaku (jihlavští Ježci takto porazili Plzeň a Třebíč Nuclears zdolali Meadow Bulls), že Technika potvrdila celkovým 9. místem oprávněnost svých čtvrtfinálových ambicí a že nováček baseballové mapy Meadow Bulls se radoval ze svého prvního vítězství (nad Miners Kladno).

V zápase o 5. místo se utkala dvě jihomoravské družstva, která se musela vyrovnat se zklamáním z neúčasti v semifinále. Se svým rozpoložením se lépe poprali Draci, kteří porazili Olympii 10:4. V utkání o 7. místo muselo zklamané Tempo přijmout další porážku „prokletým“ skóre 6:7, tentokrát od Hrocha.

V semifinále mezi Kotlářkou a Berounem se hrál oboustranně ofenzivní baseball, útoky předčily obrany. Sebevědomím nabití Berounští pálili jako život a ukázalo se, že v takovémto zápase Kotlářce přece jen chybí v line-upu tak 2-3 dlouzí pálkaři. Deset bodů, které nastřílela, by většinou znamenalo vítězství, ale nyní ne – 14:10 pro Piraně. Druhé semifinále mezi Hrochy a Eagles bylo ještě dramatičtější a divákovi už mohlo celkem dobře připomínat velký baseball. Řekl bych, že běžecky a polařsky byli oba soupeři víceméně vyrovnaní, ale Hroši měli přece jen o trochu silnější line-up, a právě to převážilo výsledek na jejich stranu – 5:4. Smutek Eagles asi nezmírní fakt, že byli v celém turnaji jediným týmem, který dokázal sehrát s Hrochy vyrovnaný zápas.

Utkání o bronz mělo favorita spíše v Eagles. Ti se také dostali do vedení 5:1, jenomže Kotlářce se podařil „big inning“ v páté směně a dosažených 5 bodů zabilo dvě mouchy jednou ranou. Především otočilo skóre na 6:5, ale také posunulo časomíru tak, že Eagles už zbyla jediná pálka na odpověď. Ta nepřišla, takže bronzové medaile nakonec neputují na Prahu 4, ale na „šestku“.

Finále mělo hezkou předehru v podobě zpívané státní hymny. V zápase samotném pak dominovali brněnští Hroši. Po úvodní seznamovací směně (1:1) se jejich atrilerie rozstřílela naplno a navíc Berounu přece jen tíha zápasu trochu roztřásla ruce. Následovaly tři hroší pětibodové inningy a po nich už zápas doplynul k jednoznačnému skóre 19:3. Mistrem republiky se tak stali Hroši Brno. Vezmeme-li v úvahu jejich celkové skóre z turnaje 91:12 a taky to, že „záložní“ Hroch skončil nakonec sedmý, mohou si jundrovští vinaři říct: „Dobrý ročník!“

Závěrečné poděkování samozřejmě patří skvělým hráčům a hráčkám, jejich realizačním týmům, pracovitým pořadatelům v čele s Honzou Vopátkem, neúnavným zapisovatelům, velmi mladým rozhodčím a velmi hlučným rodičům. Na shledanou za rok v U10 a za 10 let možná v reprezentaci!

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací