Opustil nás Aleš Hrabě

Petr Ditrich, 25.09. 2020 Aktuality

Včera nás zasáhla velmi smutná zpráva, opustil nás čestný předseda pan Aleš Hrabě. Čest jeho památce, pro pálkovací sporty udělal strašně moc.

Trutnovské oddíly rytíři a SK HSM umístí kondolenční knihy zítra v sobotu od 9 do 12 hodiny v Turistickém informačním centru v Trutnově v budově Staré radnice.

Odpoledne pak budou knihy k dispozici na hřišti SK HSM Trutnov.

Od úterý 29.9. pak bude možné se podepsat v recepci UFFO, Společenského Centra trutnov.

Petr Ditrich, předseda ČBA

 

Opustil nás Aleš Hrabě, první předseda Čs. baseballové a softballové

Federace

Aleš Hrabě stál v čele hnutí plných 30 let. Jeho osobnost je bytostně spjata se

začátky softballu a baseballu v Čechách. Byl také prvním a zároveň i posledním předsedou Československé baseballové a softballové federace.

Děkujeme Aleši a nikdy nezapomeneme.

Alešův přínos pro pálkovací hry je nesporný. Kdo by si také v raných šedesátých letech dovolil napřímo argumentovat, že imperialisticky sport do socialistické země nepatří. Aleš měl připravenou fotku z novin a pohotovou větu: "Soudruhu, kdyby to byl americky sport, myslíš, že by Fidel Castro zahajoval kubánskou ligu?"

Počátkem 60. let minulého století se snažil začlenit softball do tehdejších oficiálních struktur, podmínkou byl ale dostatečný počet oddílů. Aleš kontaktoval profesory tělocviku na středních a vysokých školách – povětšinou své kamarády z YMCA – a v roce 1963 se hlavně jeho zásluhou podaří začlenit do Obvodního výboru ČSTV v Praze Sekce pálkovacích her a stal se zástupcem předsedy.

Dne 25. října 1965 se stal předsedou Sekce pálkovacích her a z nejvyšší pozice řídil česky softball a baseball po celou dobu společné koexistence až do roku 1992. Byl vůdčí osobou této organizace, v červenci roku 1968 se zúčastnil jako zástupce Československa konference ISF v Oklahoma City. V roce 1967 začlenil Sekci pálkovacích her do struktury MV ČSTV, v roce 1976 se stal předsedou nově ustaveného Výboru svazu softballu a baseballu při ČÚV ČSTV.

Aleš Hrabě byl hybným motorem rozšiřování softballu a baseballu do regionů a neúnavným propagátorem pálkovacích sportů v Čechách i na Slovensku. Byl

činovníkem snažícím se o uznání softballu a baseballu na federální úrovni.

Nynější předseda České softballové asociace Gabriel Waage vzpomíná a oceňuje: „Aleš s velkou houževnatostí dostal česky softball a baseball z úplných začátků až na úroveň respektovaného svazu, a jeho obrovská vitalita mu vydržela až do posledních chvil. Vždy, když jsme si v posledních letech přáli k Novému roku, říkal mi, kolikrát už byl za zimu na lyžích.“

Předsedu České baseballové asociace Petra Ditricha zpráva zastihla uprostřed příprav na Pražský baseballový týden: "Je to strašně smutná zpráva a šok pro nás všechny, Aleš byl naším Čestným předsedou, úžasně pozitivní, pořád se o dění v baseballu zajímal. Naposledy jsem s ním mluvil před naším Parlamentem v červnu. COVID zabránil mé tradiční dubnové zastávce u něj na horách. Těšil ho rozvoj pálkovacích sportů a uděláme vše, aby měl z nás na druhém břehu radost.“

V jeho odkazu dnes pokračují dvě české federace, softballu i baseballu a oba sporty provozuje bezmála 17 000 hráček a hráčů.

Aleš Hrabě, čestný předseda ČSA a ČBA a člen Síně slávy.

Děkujeme, Aleši!

O odchodu pana Hrabě informují i česká média: Sport.cz, Hospodářské noviny,

Lidové noviny.

Parte pan Aleše Hrabě

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací