Svět Baseballistů bude spolupracovat s Národním baseballovým programem


Další projekt, který se zaměřuje na vývoj a rozvoj mladých baseballových nadějí se jmenuje Svět Baseballistů. Vzhledem k tomu, že za tímto projektem stojí dva nadhazovači, konkrétně Jan Tomek a Tomáš Ondra, věnuje se hlavně nadhazování. Oba jmenovaní hráli Extraligu za ostravské Arrows a jsou také členy reprezentačních týmů.

Projekt působí jako podpora Národního baseballového programu, který zastřešuje rozvoj baseballistů od 15 let výše a byl spuštěn letos na jaře. „Měl by to být základ pro hráče, kteří budou v příštích letech aspirovat na účast v NBP,“ říká člen VV ČBA zodpovědný za rozvoj Ondřej Konvalinka a pokračuje: „Jde ale hlavně o rozvojovou aktivitu pro menší kluby, které nemají dostatečný počet nadhazovačů, a nemohou tak jezdit na velké turnaje.“

 

Projekt Svět baseballistů vznikl v roce 2015 jako informační kanál pro mladé baseballisty, který mapoval cestu jeho zakladatelů evropským baseballem. Během roků však prošel drobnými změnami a nyní se zaměřuje právě na rozvoj nadhazovačů.
„Začali jsme edukativními videi pro nadhazovače, uskutečnili jsme tréninkový kemp na Kladně, ale pak bohužel přišla „covidová sezóna“ a nebylo možné cestovat do Česka,“ říká Jan Tomek. Oba hráči působili v roce 2020 společně v bundesligovém týmu Legionäre Regensburg, kde se v současné době kromě samotného hraní věnují jako trenéři kategorii U15. „Realizujeme vše v praxi a vidíme opravdová zlepšení, hlavně po stránce pohybové a mentální,“ říká Tomáš Ondra.

„Náš program obsahuje komplexní plán pro mladé nadhazovače. Naučí je konzistentnosti, ukáže jim cvičení, která jim pomohou se zlepšovat. Plán rozdělen do měsíců podle aktuální části přípravy v kalendářním roce. Nezapomínáme také na oblíbená PFP a pickoffy. Jeho součástí je samozřejmě také mentální stránka nadhazování a denní cvičení zaměřené na zdravý pohyb páteře a základní pohybové vlastnosti,“ přibližuje více celou myšlenku Světa baseballistů Jan Tomek.
Na projektu spolupracují kromě obou hráčů také chiropraktik Alex Lee (v minulosti hrál za Arrows) a Stefan Müller, dlouholetý silový a kondiční trenér Regensburgu.

Od roku 2021 bude Svět baseballistů více spolupracovat s ČBA a jejím Národním baseballovým programem: „Věříme, že program přispěje značnou měrou k rozvoji českých nadhazovačů v menších klubech, což zkvalitní mládežnické soutěže a následně přivede více zkušených nadhazovačů do mužských kategorií,“ uzavírá Konvalinka

V příštích dnech bude rozeslán informační email s případnou přihláškou do projektu, který je určen klubům mimo Extraligu.

Blog: https://svetbaseballistu.weebly.com/
Youtube: https://bit.ly/3oURr9y
Podcast s oběma hráči: https://bit.ly/38dnaMz

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací