Baseball Czech Gala 2020


Netradiční rok 2020, který ve všech směrech ovlivnila pandemie C-19 zvládl český baseball dobře. Jako první v Evropě zahájil domácí soutěž, kterou se mu podařilo i ve zkrácené verzi celou odehrát. V Praze se uskutečnil 39. ročník Pražského baseballového týdne, mužská reprezentace odehrála na Tenerife přátelská utkání se Španělskem.

Nejlepší hráči Extraligy pak byli vyhlášení na ONLINE BASEBALL CZECH GALA, který se konal živě prostřednictvím streamu na YT kanále baseballczech (zde).

Extraligový titul získali po dvou letech Draci Brno a jejich hráči také posbírali nejvíce individuálních cen.

Nejlepším nadhazovačem základní části byl vyhlášen Radim Chroust. Dlouholetá opora Draků i reprezentace. Chroust se výrazně podílel na tom, že Draci prošli lehce až do play-off. „Sezóna byla super, strašně jsem si to užil. Začátek byl rozpačitý, ale pak jsme získali drajv a dosáhli na další titul,“ okomentoval sezónu reprezentační nadhazovač.

Hned dvě ceny za základní část získal Matěj Menšík z Techniky Brno. Jeho mateřský tým letos z Extraligy v baráži sestoupil, ale v základní části byli pálkaři Techniky nebezpeční. Menšík odpálil během 18 utkání 25 dobrých odpalů, z toho 11 homerunů. Celkem pro svůj tým získal 25 bodů a odnesl si také cenu pro nejlepšího pálkaře základní části. „Moc si toho cením, je to pro mě taková perlička na konec. Začátek sezóny byl z mé strany takový rozpačitý, ale nakonec jsem byl schopný vrátit se do formy a získat ocenění,“ řekl Menšík.

Novinkou letošního vyhlašování bylo hlasování o nejlepší sestavu základní části, o které hlasovali trenéři a manažeři všech klubů. Z této sestavy pak vyšel jako nejlepší polař základní části Martin Schneider z Draků Brno. Schneider nastupuje na pozici spojky, ale dokáže se prosadit rovněž na nadhazovacím kopci. „Děkuji za všechny ceny, je to pro mě velká čest a moc to pro mě znamená. Draci vždy stavěli na precizní obraně a zvláště play-off se vyhrává obranou a já jsem rád, že se jsme se touto hrou zase vrátili na trůn,“ pochvaloval si letošní výkony Draků Schneider. Ten kromě této polařské ceny obdržel ještě ocenění pro nejužitečnějšího hráče play-off. „Je to pro mě důkaz toho, že jsem svému týmu pomohl vrátit se tam, kam patří. Hodně to pro mě znamená. Děkuji své ženě a svým dětem, jsou to moji největší fanoušci,“ řekl Schneider.

Arrows Ostrava sice ve finále podlehli Drakům, ale zejména jeden muž nechtěl dát soupeři nic zadarmo. Nejlepším nadhazovačem play-off se stal Ondřej Satoria, který si v bojích o medaili zapsal dvě výhry a dokázal dostat finálový souboj za stavu 0:2 ještě jednou do Ostravy. „Věděl jsem, že nemám co ztratit, ale bylo to těžké, hodně jsem se soustředil na dračí pálkaře a díval se, co pálili předchozí zápasy,“ řekl Satoria.

Pálkařskou cenu za play-off obdržel autor dvou homerunů ve finálové sérii a opora Draků Brno Petr Čech. Ten podává v posledních letech na pálce velmi vyrovnané výkony, v roce 2019 byl nejlepším pálkařem olympijské kvalifikace: „Věřím si, spoluhráči mi věří, a to mi pomáhá být stabilní. Udržuji si techniku švihu, neměním věci, když to funguje,“ okomentoval své výkony Čech.

Cenu fanoušků o Nejoblíbenějšího českého hráče, která probíhala formou internetového hlasování si převzal nadhazovač a zároveň trenér Arrows Ostrava Boris Bokaj. “Je to pro mě velké překvapení, spíš bych čekal, že budu nejméně oblíbený hráč. Moc děkuji všem, kteří pro mě hlasovali,“ neskrýval nečekaný zisk fanouškovské přízně loňský držitel ceny Osobnost roku.

Letošní další novinkou byla kategorie Junior roku, ve které nejvíce bodů získal ostravský Michal Kovala. Hráč ostravských Arrows oslavil letos 17. narozeniny vlétl do nejvyšší soutěže ve velkém stylu a zabydlel se trvale v základní sestavě týmu. „Je to pro mě milé překvapení. Děkuji hlavně Aleši Navrátilovi a Borisi Bokajovi, že mi dali příležitost hrát a ukázat co ve mně je,“ řekla mladá naděje českého baseballu.

Rozhodčím roku byl představiteli extraligových a prvoligových týmů zvolen Zdeněk Židek. Židek začal sezónu v USA a na závěr domácích soutěží se vrátil do ČR: „Soutěže se nedají porovnávat. Členská základna v USA je o hodně vyšší, což je vidět zejména na nadhazovacím kopci.“ Židek absolvoval v USA již druhou sezónu, ale jak to vypadat v příštím roce zatím nemá přesné informace: „O tom, jak bude probíhat sezóna v Americe probíhat příští rok zatím nevím, snad začne v půlce dubna. Vzhledem k situaci je to trochu věštění z křišťálové koule.“

Hynek Čapka, trenér mistrovských Draků, byl zvolen Trenérem roku. Čapka vrátil po dvou letech mistrovský titul do Brna, a Draci jich tak nyní mají na svém kontě již 22. „Snažil jsem se kluky naladit na pohodovější vlnu, trochu jsme změnili tréninky a přístup k utkáním, a to se nakonec ukázalo jako ta správná cesta. Máme v týmu hodně zkušených hráčů a reprezentantů, které jsem jen tak lehce nasměroval, a dokázali jsme to,“ neskrýval radost Čapka

Za Dlouholetý trenérský přínos byl oceněn in memoriam Aleš Hrabě. Muž, který zakládal pálkovací hry v Československu, byl dlouholetým předsedou a posléze čestným předsedou České baseballové asociace, členem Síně slávy, zemřel v září tohoto roku ve věku 92 let. Cenu za něj přebral jeho syn Aleš Hrabě.

Cenu za Tým roku pak převzali Draci Brno, jako letošní extraligový mistr. 

Celý večer probíhal živě on-line ve studiu firmy Audiolight a moderoval ho Jakub Stařík. Matěj Menšík, Petr Čech a Boris Bokaj vstoupili do vysílání telefonicky přes kamery svých počítačů, Martin Schneider a Michal Kovala poslali své videopozdravy. Celou sezónu zhodnotil předseda ČBA Petr Ditrich, a o průběhu reprezentačního kempu na Tenerife hovořili Lukáš Ercoli a Ondřej Satoria.

Celou fotobanku najdete zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací