Ženy povede na ME ve Francii Richard Kania


Novým trenérem reprezentace žen byl vybrán Richard Kania a jeho realizační tým. Richard je dlouholetým baseballovým trenérem, pohyboval se od mládežnických po dospělé kategorie, podílí se na vzděláváním českých trenérů, působí trenérsky v Izraeli a v roce 2015 se stal prvním držitelem ocenění za Dlouholetým trenérský přínos. Je také členem realizačního týmu reprezentace Izraele, která se probojovala na OH v Tokiu.

Ríšo, proč ses rozhodl přihlásit do VŘ na trenéra ženské reprezentace, co tě motivovalo?
Já patřil vždy spíše ke kritikům ženské baseballové reprezentace, ale pak jsem si řekl, že vlastně nemůžu kritizovat něco, co nezkusím. Když se pak objevilo VŘ na tuto pozici, tak jsem usoudil, že by bylo dobré to vyzkoušet. Je to nová výzva, a já mám výzvy rád.

Máš nějaké zkušenosti s trénováním žen?
Trénoval jsem ženský softbal, spíše jsem tedy zaskakoval. Ale ta práce mě bavila, mám i něco nastudovaného, i ohledně psychologie od Briana Caina. A byť softbal a baseball jsou jiné sporty, tak ta mentalita je stejná.

Sledoval jsi účast reprezentantek na historicky prvním ME v roce 2019?
Ano, akci jsem sledoval. Mluvil jsem také s trenéry týmu, tedy s Jakem Rabinowitzem, Scotty Mulhearnem i Honzou Benešem, se kterými se dobře znám. Vím, na co se máme zaměřit. Problém je, jak to nyní vzhledem k situaci udělat, když řešíme to, jak se vůbec na trénink dostat.

Jak tvoříš tým, koho bys tam rád měl?
Navázal jsem kontakt s Vojtěchem Albrechtem z ČSA, abychom si zbytečně nekonkurovali. Rád bych měl v týmu samozřejmě děvčata, která na ME byla, protože jak jsem slyšel od kluků i od holek, byla to super parta, což si myslím, že je určitě základ každého týmu. Od toho se chci odrazit. Pokud to bude možné, chceme pak v dubnu udělat také výběry. Ale budeme muset reagovat na situaci, která zrovna bude.

Počítáš i s tím, že bys kontaktoval bývalé mládežnické baseballové reprezentantky, které absolvovaly s repre U12 ME či MS?
Ano, určitě. Rád bych se také podíval do nižších softbalových lig, protože tam si myslím, že může být spousta talentů, pro které by baseball mohl být zpestřením a přínosem. Využít transfer pozitivna z baseballu na softbal a naopak.

Co bys chtěl s týmem absolvovat, pokud by to bylo možné?
Chtěl bych, nejlépe v polovině dubna, začít soustředěním. Potom se utkávat s týmy chlapců do U15, abychom věděli, jak na tom jsme a podle toho plánovat další zápasy. Nejvíce týmu totiž určitě chyběly herní zkušenosti. To bychom chtěli dohnat a napravit. V tomto zimním období jsme chtěli hodně pracovat na nadhozu, protože ženy trápil vysoký počet met zdarma, ale to bohužel v současné situaci pořádně nejde.

Chtěli byste hrát i nějakou dlouhodobější soutěž?
Ano, můj záměr bylo hrát pravidelnou soutěž, ale bohužel to nebylo schváleno. Asi se kluci báli, že je holky porazí ????. Původní plán byl, že by reprezentace nastupovala v soutěži U15, což tedy nevyšlo. Ale chtěl bych abychom se představili na ČBP U15, pokud to tedy bude schváleno. Doufám, že to vyjde.

Máš nějaké cíle na ME?
Já říkám, že chci vždycky vyhrát, a jak už to dopadne, to už je jiná věc. Na druhou stranu nyní to není prioritní cíl. Chci holky někam posunout, aby je baseball bavil, a aby ho hrály dobře. Pokud by vše šlo tak jak má, tak bych uvítal i dlouhodobější spolupráci. Ale zatím je to velká neznámá a jak jsem říkal velká výzva. Zatím se uskutečnil pouze jeden ročník ME, který se vydařil, byť ne úplně výsledkově. Ale jak o tom děvčata mluví, tak to v nich hodně zůstalo.

Myslíš tedy, že je reálné, že by se holky chtěly baseballu dále věnovat, že už se o tom, že v Česku mohou hrát ženy baseball ví?
Co mám zpětné vazby, tak určitě. Holky jsou z toho nadšené a určitě do toho chtějí jít. Otázkou je, jak to vypadá a jak to ve skutečnosti je. Tahle doba je bohužel taková, že nás spíše nutí lenošit. Vidím to i na sobě.

Víš, proč holky, které hrají softbal baví je a hrají ho i na docela vysoké úrovni, baseball chytnul, jakou mají motivaci?
Nevím, ale myslím, že není těžké si to představit. Já jsem prošel jak softbalem, tak baseballem, a jsem jeden z těch, které baseball bavil víc. Tím samozřejmě softbal nijak neodsuzuji, naopak myslím, že je to náš velký spojenec a každý, kdo hraje tyto dvě nejtěžší hry na světě, si zaslouží respekt.

Vnímáš určitý despekt českého baseballového hnutí k ženské baseballové reprezentaci?
Ano, byl jsem jeden z těch, kteří říkali, že to není to nejlepší. Ale zase je to super v tom, že můžeme ukázat, že to může fungovat, a že ty holky baseball hrát umí.

Jsi tedy připraven na oblíbená klišé o ženském sportu obecně – špatná psychika, výkyvy nálad, ženy do sportu nepatří atd.?
Ano jsem. Já mám zase zkušenost, že když se trénuje, tak u toho dívky méně blbnou a kecají než kluci. Jsou daleko cílevědomější, což je vidět třeba i ve škole. Dobré známky mají většinou holky, špatné kluci. Mám navíc tři sestry, tak myslím, že jsem připraven dobře. I kluci baseballisti jsou různí, takže počítám i s tím, že někdo nebude kaučovatelný.

Můžeš představit svůj realizační tým?
Mám v něm další dva trenéry. Jedním z nich je Moustafa El Ghannam z brněnský Hrochů (Cats), který doufám, že bude mít ve výběru svou dceru Kristýnu, která patřila k nejlepším hráčkám na ME a MS U12 v roce 2019. A vím, že je to velmi schopný trenér. Druhým je Tomáš Cahlík ze Šumperka. Tomáš je specialista přes teambuilding a mentální hry, takže to věřím, že bude rovněž fungovat, protože jak říká Brian Cain: „Chlapi musí dobře hrát, aby se dobře cítili a ženy se musí dobře cítit, aby dobře hrály.“

ME žen se koná ve dnech 28.7.-3.8. ve francouzském Montpellier. Přihlášené jsou 4 reprezentace - Česko, Francie, Nizozemsko a Velká Británie. Na ME 2019 skončily Češky na 3.místě (zúčastnily se tři týmy), zlato získala Francie. Letošní šampionát je také kvalifikací na MS žen, to poslední se konalo v roce 2018 a zvítězily Japonky.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací