Zdeněk Židek bude i letos působit v USA


Odjezdem na MiLB Spring Training vstoupil do své druhé oficiální sezóny v půlce dubna jediný český rozhodčí v organizaci MiLB, rozhodčí roku 2020, Zdeněk Židek.

Své působení v USA zahájil na Spring Trainingu tak, jak se mělo stát již loni – než přišla krize COVID-19. V loňské sezóně měl začít v kempu organizace New York Yankees na Floridě, letos byl poslán na druhou stranu USA, do MiLB kempu vítězů světové Série, Los Angels Dodgers ve Phoenixu v Arizoně.

Před sezonou došlo k razantní restrukturalizaci  soutěží MiLB s ohledem na novou kolektivní smlouvu mezi MiLB a MLB, což se zásadním způsobem dotklo rozhodčích. Řada Židkových kolegů se ocitla bez momentální nominace. K tomu, že Židek mohl zůstat v systému, jistě pomohl postup z kategorie Short Season do Full A v roce 2019. Pokud by k tomu nedošlo, další pokračování by zřejmě nebylo jisté. “Jsem moc rád, že jsem opět dostal příležitost a těším se na další výzvy,” hlásí z USA Židek. 

Letos bude působit v soutěži Low A – East Division, jejíchž týmy v minulých letech spadaly pod South Atlantic a Carolina League. V soutěži bude hrát dvanáct týmů. Vzhledem k proticovidovým opatřením odehrají stejní soupeři vždy šest utkání v sérii. „Uvidím zase lepší hráče, všechno jsou to profesionálové, kteří se zabývají pouze baseballem, jsou to již téměř hotoví hráči“ říká Židek o účastnících soutěže.

Vloni musel před odjezdem do USA za náhradním baseballový programem absolvovat 14 denní karanténu v Turecku, letos stačila pětidenní karanténa v Česku, negativní PCR test jak v ČR, tak v USA a po příletu 48 hodin pozorování. V USA mohou na některé stadiony už i diváci, ale jinak jsou nastavena přísná hygienická pravidla. Z dostupných zpráv vyplývá, že každý den probíhá samotestování, samozřejmostí je měření teploty před stadionem, 2x týdně pak PCR test. Rozhodčí nesmí opouštět hotel, chodit do restaurace, na hřišti musí mít stále roušku a nesmí jet domů. Do posilovny např. mohou pouze očkování. Systém rozhodčích je nastaven tak, že tvoří po celou sezónu jednu dvojici, která rozhoduje zápasy vždy spolu a spolu se rovněž přesouvá z utkání na utkání.

A jak probíhala Zdeňkova příprava na sezónu? „Bylo to samozřejmě vzhledem k restrikcím v ČR náročnější. Běhal jsem, doma jsem si udělal malou posilovnu. A samozřejmě jsem stále četl pravidla a studoval mechaniku.“ Vedle těchto činností byl také jedním z lektorů a iniciátorů zimní Virtuální školy pro české rozhodčí: „Chtěl jsem tímto projektem poděkovat českému baseballu. Jsem nadšený a čerpám inspiraci ze zápalu mladých a jsem rád, že jsme utužili naši rozhodcovskou skupinu. Talenti tu jsou, kluci jsou mladí, musí získat zkušenosti, ale už nyní mají dobrou znalostní úroveň,“ chválí své mladé kolegy.

Z Spring traingngu se přesouvá 3. května, Opening day Low A je naplánována na úterý 4.května a soutěž by měla skončit 19. září.

Lednový podcast se Zdeňkem Židkem a Filipem Havlíkem si můžete poslechnout zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací