VV ČBA projednal odvolání Sokola Hluboká

vv čba, 23.04. 2021 Aktuality

VV ČBA obdržel odvolání Sokola Hluboká proti rozhodnutí STK č. 10/12 o skrečování dvou zápasů s Eagles Praha a rozhodl se na svém zasedání ve čtvrtek 21.4.2021 odvolání zamítnout. Odůvodnění tohoto rozhodnutí je následující: pravidla pro start cizích státních příslušníků byla jasně stanovena před soutěží, zapsána v soutěžním řádu a komunikována především týmům Extraligy. Toto pravidlo je zásadní pro sestavování týmů před začátkem soutěže a vytváří rovné možnosti pro všechny týmy. Vzhledem k porušení výše uvedeného pravidla bylo rozhodnutí VV ČBA jednoznačné. STK ČBA souběžně projednala a zamítla žádost o výjimku ze soutěžního řádu pro hráče Sokola Hluboká Vasila Zhupanina.

VV ČBA se nebrání další diskusi a změnám v budoucnosti. Pravidelně se tak děje před každou sezónou a není tajemstvím, že se v tomto bodě střetává řada protichůdných myšlenek a názorů. V letošním roce jsme preferovali jasně stanovené pravidlo bez možnosti subjektivních výkladů a individuálního posouzení (možnost hrát za Českou republiku je jasně stanovená státním občanstvím a dokladem) a omezení počtu hráčů bez této možnosti na celkem čtyři, a dva ve stejný čas na hřišti, je pak kompromisem mezi rozvojem českých hráčů a kvalitou soutěžě.

VV ČBA zaznamenal rovněž kontroverzní diskusi na sociálních sítích a dále emailovou žádost o prošetření postupu Sokola Hluboká od Eagles Praha. Po projednání VV ČBA konstatuje, že mediální komunikace ČBA nebyla nejlepší a připraví postup, jak v dalších podobných případech prezentovat tato rozhodnutí. Jeho základem bude oddělení oficiální komunikace mezi subjekty (oddíl a ČBA) a veřejná prohlášení ČBA projednaná komisemi ČBA.

VV ČBA se nebude vyjadřovat ke spekulativním názorům, ale bude se držet faktů, která jsou v tomto případě jasná:

  • Sekretariát ČBA odpověděl na telefonický dotaz od oddílu Sokol Hluboká v lednu letošního roku, jak postupovat v podání žádosti o výjimku pro hráče Vasila Zhupanina.
  • Žádost o výjimku nebyla podána, ani neproběhla žádná další komunikace s oddílem Sokol Hluboká na toto téma
  • STK ČBA zjistila během víkendu ze svých zdrojů a následně po víkendu také na základě podnětu Eagles Praha porušení pravidla § 6.1-6.3 Soutěžního řádu.
  • STK ČBA rozhodla podle pragrafu § 6.4 o skrečování extraligových zápasů č. 4 a č. 9 ve prospěch klubu Eagles Praha
  • VV ČBA obdržel odvolání Sokola Hluboká proti rozhodnutí STK ČBA a zamítl ho.

Řídícím orgánem pro Extraligu je STK ČBA, k ní je možné se obracet v případě dotazů. STK také kontroluje průběh soutěže. Odpovědnost za dodržování pravidel ale zůstává u oddílů.

Celý případ bychom tímto článkem chtěli uzavřít. Je čas pokračovat v Extralize, ponaučení si pak musíme odnést všichni a využít je v přípravě dalšího ročníku.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací