Pražský baseballový týden slaví 40 let

Petr Ditrich, 11.06. 2021 Aktuality

Dočkali jsme se výročního ročníku. Ano, měli jsme obavy, jestli turnaj vůbec uskutečníme, jestli budeme moct pozvat diváky, jestli přijedou týmy. COVID nás naučil neradovat se předčasně, ale vše je na dobré cestě.

Turnaje se zúčastní osm týmů, které jsou rozděleny do dvou skupin. Ve skupině A najdeme českou mužskou reprezentaci, obhájce titulu Rusko, Španělsko a International Stars, tedy výběr zahraničních hráčů. Rovněž skupina B má zajímavé složení. Turnaj využijí jako přípravu na své šampionáty dvě mládežnické reprezentace – U23 a U18, dále v ní hraje Švédsko a Slovensko.

Jubilejní 40. ročník turnaje začíná zostra v úterý 22.6. od 19 hodin za umělého osvětlení na Eagles zahajovacím zápasem s Ruskem, tedy reprízou loňského finále. Oficiální zahájení pak proběhne ve středu 23.6. v areálu Tempa Praha. Odehrají se tady dva zápasy skupiny A. Nejprve se utká od 12:00 hod. Španělsko s Ruskem a od 16:00 proběhne slavnostní zahájení, na které naváže zápas Česka s International Stars. Slavnostní nadhoz obstará zástupce amerického vyslanectví a do Síně slávy budou uvedeni další členové.

Čtvrtek rozhodne o složení semifinálových dvojic. Ze skupiny B postupuje pouze vítěz. Favoritem je Švédsko, které se, stejně jako my a Španělsko, chystá na podzimní ME v Itálii. Ve skupině A jsou na tři postupová místa čtyři adepti, z nichž každý pomýšlí i na celkové vítězství. 

Pojďme si jednotlivé účastníky letošního jubilejního ročníku PBT představit.
Reprezentace ČR: Tým se připravuje na ME v Itálii, kde chce uspět a hrát o titul. Ambice jsou velké, příprava na Tenerife se podařila, česká Extraliga je kvalitní soutěž. Karty jsou rozdané dobře, ale vše se ukáže na hřišti v Praze, a hlavně v Itálii. Dorazí kompletní realizační tým vedený Mikem Griffinem. Chybět budou pouze hráči působící v zahraničí.
Rusko: Obhajuje loňský titul na PBT a má pro sezónu 2021 obrovské ambice. Postup do A skupiny bere jako hotovou věc. V Moskvě bude od 30. června pořádat kvalifikační skupinu. V případě výhry se na ME utká s Izraelem, Velkou Británií a Francií. Roster je plný zajímavých a neruských jmen z několika kontinentů. Určitě to nebude lehký soupeř, o čemž svědčí i jejich absolvovaná příprava.
Španělsko: Po dvou našich cestách na Tenerife uvítáme španělskou reprezentaci v Praze. Zápasy s tímto soupeřem jsou vždy vyrovnané a rozhodují maličkosti. Trochu zapadlo, že Španělsko bylo už dvakrát kousek od titulu z ME. Nemají jinou ambici, pozměnili přípravu a na konci všeho budou v Itálii hodně silní.
International Stars: Několikanásobný vítěz turnaje letos hlásí silnou sestavu s ambicí turnaj vyhrát. Základní možnosti ukazují cizinci v Extralize a určitě dorazí i pár posil z poza oceánu. Hrát budou v nových dresech s logem 40. ročníku PBT.
Švédsko: Podstoupilo očistec s přípravou cesty, kdy se střídaly dva problémy: COVID (včetně opatření a karantény) a letenky. Teď se zdá že je vše zařízeno a tým v Praze uvidíme, ale upřímně uvěříme, až bude tady….
Slovensko: Podobně jako Rusko se chystá vyhrát svojí kvalifikační skupinu v Bratislavě a postoupit. Naši sousedé věří, že v kvalifikaci porazí Irsko a my jim budeme fandit. Pokud se tak stane, potkáme se na ME ve skupině. Slovensko je tradičním účastníkem turnaje. Máme s ním nastartovanou spolupráci, což lze vidět např. na spolupořádání ME kadetů (Trnava, Brno).
Česko U23 a U18: Junioři i U23 se připravují na letošní vrcholné akce. Co mají společného? Hrají ME s ambicí postoupit na MS. Junioři U18 jedou po turnaji na přípravu do Regensburgu a hned poté do dějiště evropského šampionátu, italské Maceraty. Tým U23 bude postrádat své nejlepší hráče, kteří budou na turnaji v týmu mužů, a někteří jsou také zatím v zahraničí. ME v Itálii má až koncem srpna, MS, na které se kvalifikoval na domácím ME v roce 2019, pak až v říjnu.

Semifinále a také tradiční atraktivní Homerun derby se uskuteční v pátek před večerním utkáním. HR derby je jednou z nejsledovanějších akcí turnaje a letos bude opravdu zajímavé. Zkrátili jsme časový limit, za každý tým se zúčastní jeden pálkař. Při této příležitosti uvedeme také nové členy Klubu homerunářů.

Posledním dnem turnaje je sobota, finále se hraje již od 18 hodin. Letošní novinkou bude turnaj pro veřejnost v disciplíně „Wiffle Ball“, který organizuje Michal Vojáček. Velkou ctí pro nás bude uspořádat vzpomínkový zápas úspěšných reprezentantů z roku 1996, kteří českému baseballu vybojovali skupinu A Mistrovství Evropy. Souběžně proběhne v areálu i turnaj nejmladších baseballových nadějí do osmi let. Kdo ví, zda některé z nich neuvidíme na Pražském baseballovém týdnu v příští dekádě turnaje.

Počítáme s účastí diváků a veřejnosti. V obou areálech bude po celou dobu akce vstup do areálu a clubhousů volně přístupný, vstup k hlavnímu hřišti bude podléhat aktuálním opatření a evidenci. Vstupné bude 50,- Kč pro osoby starší 18 let. Občerstvení v areálu bude zajištěno.

Věříme v dobré počasí a hojnou účast. Moc se na vás všechny těšíme.

Fotogalerie z roku 2020 zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací