Obhájci titulu byli nad naše síly


Druhé utkání na ME v Itálii se českým baseballistům nevydařilo, obhájcům titulu z Nizozemska podlehli rozdílovým výsledkem 11:1. Všichni jistě máme v paměti skvělý zápas proti Holandsku na ME 2019, ale tentokrát to českým baseballistům nevyšlo.

Do utkání nastoupili na nadhozu s Markem Minaříkem, hrdinou vítězného utkání. Soupeř se i přes dobrý Minaříkův výkon, třikrát SO, ujal hned v první směně vedení 1:0. Naopak českým hráčům se podařilo kontaktovat nizozemského nadhazovače Martise až ve druhé směně. Ani v dalším průběhu utkání toho tento hráč českým pálkařům mnoho nedovolil. „Myslím, že je to jejich nejlepší nadhazovač. Je to zkušený borec, který hrál i MLB. Vedle rychlých nadhozů do toho zapojil i nadhoz, který kromě toho, že je rychlý, tak na poslední chvíli zahne. Bylo vidět, že umisťování nadhozů měl hodně pod kontrolou.  Pro nás je to pod světly těžší, a v sezóně se s tímto typem nadhozu málokdy potkáme,“ okomentoval startujícího nadhazovače Nizozemska Shairona Martise kapitán týmu Jakub Malík.

Jediným hráčem, který se dokázal prosadit byl Matěj Hejma, jenž trefil ve 4. směně svůj druhý homerun na turnaji. Nakonec to byl také jediný český bod celého zápasu. To už ale český tým prohrával 0:6 a na kopci byl Filip Čapka. Čeští trenéři i dále střídali své nadhazovače celkem pravidelně - Čapku nahradil Tomáš Duffek, toho Viktor Večerka, do zápasu se dostal i nejmladší hráč českého výběru David Mergans a posledním, kdo zasáhl do hry byl Jiří Vavruša. „Prostřídání nadhazovačů byl náš plán. Věděl jsem, že půjdu do hry po Markovi Minaříkovi a byl jsem na to nachystaný. Musíme být ready na další zápasy, teď pro nás začíná play-off baseball a my musíme být stoprocentně připraveni na to, co přijde,“ poodhalil taktiku trenérů nadhazovač Draků Brno Filip Čapka. Nizozemci si ale udrželi po celé utkání dobrou formu v útoku a postupně navýšili své vedení až na konečných 11:1 po 9 směnách. Čeští pálkaři naopak neměli svůj den, dokázali odpálit pouze 4 hity a rovněž na metu se podívali pouze čtyřikrát. Do hry se nakonec dostala i lavička, a tak už si všichni hráči na soupisce vyzkoušeli atmosféru mistrovství Evropy. Nizozemští nadhazovači, celkem jich nastoupilo pět, počastovali český tým hned 12 strike outy, pálkaři odpálili celkem 13 hitů. Z českých hráčů byl na pálce nejúspěšnější Matěj Hejma, jenž k homerunu přidal ještě jeden hit. 

I přes porážku viděl na dnešním utkání Jakub Malík i jistá pozitiva: "Jsou to obrovské zkušenosti, rychlost baseballu je mnohem větší a v play-off můžeme určitě potkat podobné nadhazovače. To, že jsme to viděli už dnes je pro nás dobré, a musíme se na to připravit do dalších zápasů."

Postup do čtvrtfinále mají i přes prohru čeští hráči ve svýc rukách - musí v posledním zápase skupiny porazit Slovensko. To ve své premiéře ve skupině A ME podlehlo Nizozemsku i Švédsku shodně 0:11. „Vyspíme se a jdeme na ně,“ netajil odhodlání týmu Čapka. Hraje se v úterý od 15:30 hod., čtvrtfinálová utkání jsou naplánována na čtvrtek.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací