Program PRO - cviky, výživa

nbp, 28.12. 2021 Aktuality

Program PRO, který je zaměřený na náctileté nadhazovače a catchery se v prosinci tradičně spojil s akcí Czech Talent. Celý program se uskutečnil v Nymburku ve dnech 3.-5.12.2021.

Hráči kromě házecího a chytacího programu, posilování a stabilizačních cvičení, drilů s medicinbaly a dalších cvičení zaměřených na zlepšení techniky házení a kompenzaci měli možnost seznámit se s nutriční specialistkou Mgr. Zuzanou Šafářovou, která pro hráče připravila přednášku na téma Výživa na prvním místě.

Mgr. Šafářová hned v úvodu zdůraznila, že výživu může ovlivnit úplně každý a že schopnost těla řádně regenerovat je přímo úměrná s kvalitou stravy, pitným režimem a množstvím spánku. Všechny zmíněné složky regenerace jsou nenahraditelné a stejně důležité.

Hráči byli vyzváni k zodpovědnosti za vlastní tělo a k vytvoření svých osobních výživových zásad. První zásadou, kterou by měli hráči vždy dodržovat, je pitný režim. Pocit žízně je již známkou dehydratace (2 % dehydratace = snížení výkonnosti o 20 %), a proto je důležité zaměřit se nejen na množství vypitých tekutin, ale také na jejich pravidelný příjem během celého dne. Se zvýšeným příjmem proteinů ve stravě či jako suplement stravy je pak nutné zvýšit příjem tekutin, aby nedošlo k poškození ledvin. Tekutiny je možné přijímat nejen pitím (voda, sportovní nápoje, naředěné džusy, neslazené nápoje), ale také konzumací ovoce a zeleniny. Alkohol (ačkoliv mladistvých hráčů v programu se to ještě netýká) k vrcholovému sportu jednoznačně nepatří.

Druhou zásadou je zotavení po zátěži. Cílem zotavení po zátěži je obnova jaterního a svalového glykogenu. Vhodným prostředkem pro rychlé zotavení po zátěži je konzumace ovoce, které obsahuje tekutiny, sacharidy (právě pro obnovu glykogenu) a antioxidanty, třeba společně s malým množstvím bílkovin (např. ořechy), a to nejpozději do 30 minut od sportovního výkonu. Do dvou hodin po výkonu by pak mělo následovat hlavní jídlo.

Třetí zásadou je příprava na soutěž/zápas/výkon. Vždy je potřeba začít sportovní výkon se 100 % hydratací, tedy bez jakéhokoliv pocitu žízně.  Výhodou je také před výkonem zvýšit příjem polysacharidů.  Dále je před výkonem třeba mít kvalitní spánek. Mgr. Šafářová hráčům připomněla, co dobrý spánek podporuje a co ho naopak výrazně zhorší.

Zásadou číslo čtyři je zásada 70-80 % na 20-30 %, tzn., že každý hráč, který dodržuje pravidla správné výživy, si může dovolit občas „zhřešit“, ovšem ne ale před sportovním výkonem nebo po něm.

Mgr. Šafářová také představila hráčům tzv. zdravý talíř, který by měl obsahovat sacharidy (rýže, brambory, těstoviny, pečivo), bílkoviny (maso, vajíčka, ořechy, luštěniny, mléčné výrobky) a zeleninu (syrovou i tepelně upravenou). Hráči by neměli také zapomenout na důležitost konzumace ryb, které obsahují velké množství Omega3 mastných kyselin, které napomáhají vstřebávání cenných látek do organismu na buněčné úrovni (lze nahradit kvalitním rybím tukem).

Dalším tématem přednášky byly potravinové doplňky.  Výživová specialistka hráčům v tomto věku rozhodně nedoporučila jakékoliv doplňky či přípravky s obsahem kofeinu, jelikož výkonnost těchto mladých hráčů může jít stále strmě nahoru i při dodržování předešlých zásad a správného tréninku.

Užívání proteinu může být v době růstu přínosné, ale je potřeba ho užívat v rozumné míře a vždy ve velké kvalitě – ideálně syrovátkový (whey) protein bez umělých sladidel a bez obsahu kreatinu. Kreatin specialistka přímo nedoporučila hráčům do 15 let, později je již přípustné ho užívat (obzvláště u subtilnějších hráčů), ale s velkým důrazem na dávkování.

Téma doplňků stravy rozvířilo vášnivou debatu mezi hráči. Hráči se ptali např. i na užívání glutaminu, karnitinu a BCAA aminokyselin. Specialistka hráčům připomněla, že pro příjem BCAA aminokyselin je nejjednodušším a nejpřirozenějším způsobem konzumace masových vývarů.

Sportovní nápoje mohou hráči užívat od 12-13 let, ale mělo by se opět jednat o kvalitní nápoje bez umělých sladidel, bez barviv nebo ideálně sportovní nápoj připravený doma z kvalitních surovin. Regenerační drinky mohou pak hráči nasadit o pár let později a po velké zátěži, ale i tak Mgr. Šafářová zdůrazňuje hlavně příjem přirozených potravin (ovoce, ořechy apod.) pro správné fungování organismu. Důležitý je pro sportovce v tomto věku také příjem železa, který je ale možné opět snadno získat např. konzumací masových vývarů.

Závěrem lze říci, že pro hráče, kteří se tělesně ještě stále vyvíjejí, je nejdůležitější přirozená a pestrá strava, dodržování výše zmíněných zásad před sportovním výkonem i po něm a výživové doplňky jsou v tomto věku ještě okrajovým způsobem, jak svému tělu pomoci k lepšímu výkonu či snadnější regeneraci. Celý záznam přednášky bude hráčům poskytnut.

Program PRO je komplexní program pro mladé nadhazovače a catchery, kromě tréninku baseballových dovedností je součástí celého programu i cvičení pod dohledem fyzioterapeutky. Hráči se společně s fyzioterapeutkou zaměřují na posílení středu těla a pro baseballisty důležitých svalových skupin. Hráči znají 5 základních kompenzačně-posilovacích cviků (jejichž jména si sami vymysleli), které by měli pravidelně doma či během tréninku cvičit. Cviky zde.

Nicméně během programu jako takového kromě těchto 5 cviků hráči absolvují komplexnější cvičení na rozvoj síly nejen středu těla, ale také zlepšení mobility kloubů a páteře, balanční a koordinační cvičení, tak aby hráči byli komplexně připraveni na sportovní výkon a zároveň dokázali kompenzovat svoji sportovní zátěž a regenerovat. Výběr cviků, které je také možné kdykoliv zařadit do tréninku, naleznete zde.

Fotogalerie z Czech talentu zde, z Programu PRO zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací