Ján Jablonka: "Máme v této kategorii talentované hráče"


Bývalý trenér Hrochů Brno Ján Jablonka byl v listopadu 2021 vybrán jako nový manažer juniorské baseballové reprezentace. Ty nejzajímavější části rozhovoru, který jsme s ním natočili v rámci našeho podcastového projektu ON_DECK, si můžete nyní přečíst zde na webu, celý si ho pak můžete poslechnout zde. Hráče čeká v srpnu domácí Mistrovství Evropy, v realizačním týmu jsou kromě Jablonky dlouholetí čeští reprezentanti Petr Čech, Jakub Malík a Tomáš Duffek.  

Velká gratulace k tomu, že se ti povedlo získat roli manažera juniorské reprezentace České republiky, kde se u tebe vzala tato myšlenka?
Samozřejmě děkuji je to pro mě velká čest vést vůbec jakýkoliv reprezentační tým, myslím pro každého trenéra. Je to určitý závazek, určitá výzva odevzdat těm borcům co můžeme, ME navíc bude tady v Česku. Kontaktoval mě dlouholetý kamarád „pan Koblih“ (pozn. Petr Čech), jestli bych do toho nechtěl jít s ním, a pak slovo dalo slovo. Já jsem si s touto myšlenkou pohrával již několik let. Vlastně se přesunu z pozice asistenta, kterého jsem dělal dlouhá léta pro Pavla Chadima, do hlavní role manažera.

Před dvěma lety jsi zkoušel přechod z asistenta na manažera v reprezentaci U23, kde jsi právě s Pavlem Chadimem působil. Nakonec ti to nevyšlo. Proč ses teď rozhodl jít o kategorii níže, můžeme říct o patro dolů?
V Hroších jsem vedl tým nejen U21, ale také U18 a tím pádem mám posledních dvacet let, dalo by se říct, přehled o hráčích, kteří jsou aktuálně na trhu a budou jednou posilou pro český národní tým. Jestli to byla „osmnáctka“ nebo „třiadvacítka“, když to řeknu narovinu, prostě u byla vypsaná pozice na U18, přišla určitá domluva a díky tomu jsme do toho šli.

Musel tě do toho Petr Čech trochu přemlouvat?
Trvalo to asi tak týden. Vzal jsem si určitý čas na rozmyšlenou. A po týdnu, víceméně, protože jsem to někde vzadu měl, že bych do toho rád šel nebo bych to někdy rád zkusil, tak to pro něj nebylo až tak náročné, bych řekl.

Jak jsi sledoval Mistrovství Evropy v roce 2021 (výsledky)? David Winkler za svou 9letou etapu dosáhl celkově na tři medaile, dvakrát dovedl tým na MS. Na posledním ME, ale přišlo 6. místo, což byl jeho nejhorší výsledek s juniorskou reprezentací. Přitom predikce na turnaj vypadaly velice dobře, kategorie vypadala silná. Řekl bys, že to ukazuje nějaký úpadek českého juniorského baseballu oproti Evropě nebo zkrátka to je jeden krátký turnaj, který se nepovedl?
Nemyslím si, že to je nějaký úpadek. V podstatě, vy jdete na turnaj a musí přijít forma. Já si pamatuju, že někteří starší hráči kolikrát říkávali „forma nepřišla na play-off“. Je to stejné. Celý rok můžete hrát skvělé, pak přijde play-off, kde rozhodují maličkosti, kde rozhodují zkušenosti, jak se s tím tým a jednotliví hráči dokáží poprat. Ať už na kopci nebo v boxu. Tam už to trenéři skládají a věřím tomu, že to skládali maximálně tak, jak věřili těm hráčům. Bohužel ten talent, který ti hráči mají, tolik neprodali. V podstatě se tam rozhodovalo v jednom zápase. Se Španělskem to bylo o deset, to asi úplně nešlo, ale první zápas ME s Německem tam to bylo o bod. Tam se moc nepálilo, byl to zápas s jedním hitem, ale to je ta věc, na kterou hráči, což bylo i pro mě překvapení, nebyli nachystaní. A to přesto, že většina z nich hrála českou Extraligu. Takže to bylo překvapení, ale rozhodně bych neříkal, že trenéři odvedli špatnou práci nebo něco podobného. To určitě ne.

Poslední tři roky jsi trénoval hroší juniorku U18 i U21, která obzvlášť tady v tom ročníku zásobuje každý rok nějakým počtem hráčů tyto reprezentace. Letos to byli v U18 konkrétně tři hráči. Mluvil jsi s nimi? Jak oni hodnotili ten neúspěch na ME v Itálii?
Tak určitě to bylo zklamání. Samozřejmě, když jedete s nějakým očekáváním a věříte si, a ten tým nabušený byl, tak věříte, že minimálně do semifinále a poprat se o finále, o placku, a o mistrovství světa, chcete. Tím, že ten jeden zápas proti Německu nevyšel, tak pak už ten turnaj byl ještě o jednom zápas, a to bylo všechno. Hráči nehodnotili výkon, ale hodnotili atmosféru, že nebyla úplně ideální. Sami říkali, že kdyby se podařilo vyhrát ten první zápas, tak by to nakoplo celý tým. Daleko více by si věřil a táhlo by ho to úplně jiným směrem.

Ty se, můžeme říct, tady v té generaci mladých baseballistů ročníků 2002-2005, pohybuješ nějaký ty roky. Jak bys celkově ohodnotil tuhle kategorii? A řekl bys třeba i to, že tvůj vnitřní pohled na tuto generaci byla ta motivace jít jako reprezentační trenér k těm mladším klukům?
Tak, jestli to byla motivace nebo ne, to úplně nevím. V každém případě si myslím, že český baseball má v této věkové kategorii neskutečně moc talentovaných hráčů. Mají fyzický fond nebo jsou přirozeně šlachovití. Takže mají neskutečný potenciál. A pak už je to na jednotlivých trenérech ať už v reprezentaci nebo v klubech. Tohle vidět, a tohle rozvíjet. A jestli to nebudeme rozvíjet, ať už je to první či poslední klub v republice, tak v podstatě nikdy nemůže jít baseball dopředu. Ono se to bohužel trochu stává i v českém baseballu, že na to, že nás je tady pět a půl, se zbytečně hádáme kvůli malichernostem nebo se trenéři dohadují, a píší se pak různé silácké komentáře na facebook. Ale pak, když se vypíše výběrové řízení na reprezentačního trenéra, tak se tam přihlásí dva borci, dva trenéři. Jestli máš koule na to jít, tak prostě pojď a ukaž koule, třeba tím, že se přihlásíš na výběrové řízení trenéra reprezentace U18

To znamená, že ty rozhodně nemáš v plánu účastnit se nějakých internetových diskuzí, ale bereš to takhle?
Já to mám takhle v sobě nastavené. Jestli někdo má nějaký problém se mnou nebo s mým rozhodnutím, ať přijde. Rád si to proberu face to face, s tím nemám sebemenší problém. Je to pro mě daleko schůdnější nebo resp. vyhledávám tuhle variantu. I když doba covidová a poslední dva roky to úplně nepřipouštěly, na rozdíl od siláckých řečí po emailech nebo na facebooku.

Čeká tě domácí mistroství Evropy. Naposledy, když hrála U18 doma (2015), přineslo to v Ostravě bronz. Jak myslíš, že se ti podaří připravit tým s tím, že máš takový light check out. Nebudeš mít ten rok pauzy od posledního ME k dobru. Vlastně nastupuješ a v podstatě jen o trochu déle, než za půl roku tě čeká Evropa a první velká zkouška.
Tak jako, jak se říká občas je dobrý do toho skočit s rovnýma nohama. Věřím tomu, že s realizačním týmem a hráči se dokážeme na tento velký turnaj nachystat. Musíme se nachystat mentálně, turnaj bude velký. Bude tady 12 týmů, rozdělených po šesti do skupiny, takže i skupina bude hodně zajímavá. Věřím tomu, že do semifinále se můžeme dostat, že tady ti hráči na to jsou. Teď je otázka, aby se i forma načasovala tak, abychom byli fyzicky i mentálně připraveni.      

Myslíš si, že by tento systém mohl tobě i celému týmu více vyhovovat právě kvůli té jeho formě? Protože můžeme říct, přijdou i slabší soupeři, kteří by se normálně neprobojovali do výběru osmi příp. deseti týmů? Myslíš, že je tady trochu větší prostor se na turnaj připravit? Že to není tak jako na minulém ME první zápas, prohra a je v podstatě hotovo?
To máš pravdu, ale každý ten systém má nějaké plusy a mínusy. Když máte jednoho soupeře, kterého víte, že musíte porazit a pak jdete dál, tak na toho asi dáte nadhazovačskou jedničku a bojujete do poslední kapky. Tento turnaj bude hodně dlouhý, bude trvat osm dní, takže to bude hodně náročné. Ale věřím tomu, že většina těch borců, kteří hrají Extraligu nebo Extraligu U21, bude nachystána. Ty těžké zápasy budou mít za sebou. Jestli to bude výhoda nebo nevýhoda, to ukáže čas. To je těžké říct, protože do toho samozřejmě může přijít, že se nám zraní dva nejlepší hráči, a ten lineup, nebo ta rotace bude úplně jiná. Sice je to blízko, ten rok přeskočíme, ale v podstatě je to strašně daleko.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací