Spring training U12 - Barcelona


Reprezentace žáků je nejmladším českým baseballovým národním tým. Často, byť jistě ne vždy, stojí na začátku úspěšné baseballové kariéry. Cesta z reprezentace žáků do mužského národního týmu, či ještě výš a dál, je dlouhá, a proto se snažíme pracovat delší dobu s širším spektrem hráčů, které vedeme, jak nejlépe umíme, nejen po baseballové stránce tak, aby si odnesli zkušenosti, která jim může v této cestě pomoci. Jakkoliv je tato cesta dlouhá, pro realizační tým začíná každý rok znovu s novým týmem. Minulé či historické a skutečné či domnělé úspěchy v současnosti nic neznamenají. Přestože se do týmu mohou probojovat hráči, kteří již zkušenost z programu reprezentace loňského roku mají, tým se tvoří vždy nový a jedinečný.

Právě tento nově se rodící tým, v současné době tvořen dvaceti osmi hráči, se vydal na přípravné soustředění ve Španělsku. Namísto dvou zraněných hráčů jsme povolali náhradníky, kteří, i přes dřívější vyřazení, dál poctivě trénovali nad rámec klubových povinností a přesvědčili nás o návratu do týmu, cesta zpět do týmu je i nadále otevřená.

Jsme rádi, že se nám spolu se starším národním týmem kadetů podařilo realizovat toto soustředění v Barceloně, jež nám zpestřilo a zkvalitnilo naši přípravu. Cesta sice byla náročná, ale na druhou stranu únorové baseballově příznivé podnebí moc blíže Česku není a všichni měli dostatek času seznámit se a popovídat si. V tuzemských podmínkách se na soustředění na hřišti dostaneme nejdříve v dubnu, kdy zase není snadné nalézt rovnováhu mezi klubovými povinnostmi a národním týmem. Počasí v katalánské metropoli se vydařilo, obzvlášť při pohledu z okna či na teploměr v České republice se po něm asi leckomu zasteskne.

Téměř ihned po příjezdu do katalánské metropole jsme vyrazili na kondiční trénink na blízké písečné pláži pod vedením Lenky Landové. Ta se po celý pobyt starala o pohybové a kondiční aktivity týmu, neboť je důležité skutečně pochopit důležitost této části přípravy, tím spíše v tak náročném roce, který nás čeká s mistrovstvím Evropy i světa.

Další dva dny měly podobný režim. Dopoledne byl naplánován poziční trénink a týmové obranné souhry. Odpoledne byli hráči rozděleni do dvou týmů, přičemž jeden tým hrál přátelský zápas proti výběru Katalánska a druhý tým trénoval. Čtvrtý den byl programově vypuštěn trénink a hrály se pouze zápasy. Modrý tým si pod vedením Jana Žlábka s Tomášem Zachovalem připsal výhry proti výběrům Katalánska v poměru 11:2 a 10:9. Bílý tým, vedeným Adamem Jarolímem s Pavlem Kociňákem, nezůstal pozadu a své španělské soupeře porazil 8:4 a 7:0. Přátelský zápas mezi modrým a bílým týmem skončil spravedlivou remízou 3:3.

Ačkoliv jsme samozřejmě do zápasů šli s cílem vyhrát, výhry nebyly primárním cílem. Důležitější pro nás byly první herní zkušenosti s novým týmem a možnost pracovat s nimi více, než nám to umožňují tréninky v tělocvičnách. V zápasech byly poznat individuální fyzické nedostatky, stejně jako zcela logická nerozehranost, nesehranost a nervozita z živých nadhozů. Na druhou stranu bylo v každém zápase vidět zlepšení a větší uvolněnost, a navíc nám právě toto soustředění dalo více než měsíc k dobru, abychom na mezerách začali pracovat. Do cíle naší letošní cesty nás nicméně čeká ještě dlouhá cesta.

Další soustředění proběhne v Praze v termínu 19.-20. března s příjezdem v pátek (18.3) odpoledne. Pozvánka na soustředění platí pro všech 28 hráčů, kteří se zúčastnili soustředění v Barceloně (podrobnosti budou zaslány emailem). Hráči mají dál za úkol pokračovat ve své nadstandardní práci, tj. individuální přípravě nad rámec klubových tréninků a plnění individuálních povinností a tréninkových deníků. Nadále připomínáme, že hledáme hráče, kteří neváhají vykročit z komfortní zóny a udělat pro tým něco navíc. Stále platí a bude platit, že nehledáme nejlepší individuality, ale nejlepší tým, jehož členové udělají pro celkový úspěch týmu maximum. Za tři týdny se lze posunout opět o další malý krok dál.

Děkuji jménem celého realizačního týmu katalánské baseballové federaci, České baseballové asociaci a rodičům hráčů za finanční podporu tohoto soustředění, které bylo v přípravě národních týmů žáků i kadetů novinkou. Velký dík patří i všem treném, zejména těm, kteří se navíc, kromě baseballu samotného, starali i o náročnou administraci a technickou stranu výjezdu, jmenovitě Pavlu Míkovi a Mustafovi El Ghanam. 

Za realizační tým
Matouš Procházka

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací