Pavel Chadim: "Příprava ukázala kolik práce je ještě před námi."


Nejprve bych řekl, že na pozadí války na Ukrajině vedené válečným zločincem z Ruska a nekončícím covidovým obdobím si člověk váží každého dne. Zvláště takového, kdy může svobodně dělat to co ho baví, čím může prospět.

Pak bych se rád věnoval i cca třem klíčovým faktorům, které provází většinu soustředění, ale hlavně těch předsezónních. Prvním je místo soustředění, kvalita zázemí a soupeřů.  Druhým faktorem je zdraví hráčů, jejich absence, nominace náhradníků, změny letenek. A třetím samozřejmě aktuální počasí a podmínky v místě.

Protože to jsou věci, které jdou ovlivnit jen částečně a možná jen zdánlivě. Vysníte si destinaci, vzhledem k financím, síle dolaru, roku bez Mistrovství Evropy, covidovým podmínkám a zvláštním pojišťovacím podmínkám na US hřištích, zvolíte nejjižněji položené baseballové hřiště. K tomu domluvíte za soupeře reprezentaci Francie, která spolu s námi bude na podzim usilovat o dvě místa na turnaj WBC v roce 2023, a místního mistra Španělska, týden před jejich začátkem ligy. A pak se den před zápasem s Marlins dozvíte, že 2 jejich nejlepší cizinci zatím nedostali víza….      

Snažíte se vytvořit hráčům maximální péči, zvláště těm, kteří již pro národní tým odvedli největší kus práce v minulosti. Fysioterapeutickou péči, kvalitní kondiční přípravu, nutriční informace, případně konsultace se specialistou na baseballová zranění. Přesto poslední měsíc před soustředěním 4 nadhazovači (tedy třetina nominovaných) má zdravotní trable. Včetně dvou nejlepších….

Ale stejně nejméně uchopitelné a nepředvídatelné je počasí. Zvolíte druhou půli března s nejméně přeháňkami a první tři dny to vypadá, že už nikdy nepřestane pršet.

Tak to jen na začátek, abych trochu přiblížil těm, které to zajímá, starosti a radosti trenérů.

Takže z těchto  pohledů nemůžu být nespokojen. Využili jsme týdenní pobyt k tomu, abychom si vyzkoušeli jak spolu navzájem vycházet. Napříč generacemi, kluby, rozdílnými zkušenostmi i znalostmi. Ale s jedním cílem. Udělat maximum pro to, aby český baseball byl nadále úspěšný a splnil si svůj dlouholetý sen.

Odehráli jsme 5 utkání, vyzkoušeli všech 24 hráčů a přivítali 9 nováčků národního týmu. První dvě utkání jsme využili k tomu, abychom v poli na každé místo měli zástup, nikdo nehrál v obraně na stejné pozici. Dalším plánem bylo, aby každý hráč začínal maximálně 4 z 5-ti utkání, ne vše se díky zraněním a nemocem podařilo.

Nasazení všech hráčů bylo enormní, nevím jestli jsme jejich snahu dostatečně ocenili, proto raději i takto. Chceme, aby věděli, že si toho co pro český baseball dělají a co obětují, dostatečně vážíme. Také nevím jestli jsme dostatečně ocenili přínos hráče, který celý mladý tým nejen na hřišti táhl. Příklad jeho obětavosti, nasazení, účasti na všech dobrovolných trénincích, přidávání si v tréninkovém procesu. K tomu jeho týmovost a snaha pomoci spoluhráčům, včetně, nebo možná právě těch, nejmladších. Až otcovský přístup k mladému náctiletému kečrovi si myslím bude pamatovat každý. A třeba tento přístup za 15 let tento, v současné době junior, vrátí další baseballové naději, která se třeba letošní rok teprve narodí.  Myslím, že bych spočítal na prstech jedné ruky kolik jsem za svůj život potkal takových hráčů. A zároveň je to hráč, který nepreferuje velké zviditelňování, takže jmenovat nebudu, ale za zmínku to určitě stálo. Třeba to pomůže v budoucnu otevřít oči i jiným hráčům Extraligy. Zažil jsem osobně za poslední měsíc 2 hráče, kteří by mohli být na podzimní kvalifikaci WBC tahouny českého týmu, před oběma bych chtěl smeknout za jejich lidský přístup. Jestli se to přes všechny možné  překážky podaří, těším se na jejich spolupráci.

K zápasům s Francií. První zápas jsme hráli takzvaně rovnou z letadla, soupeř již byl trochu aklimatizován a  dva zápasy měl za sebou. K tomu výborný výkon jejich nadhazovačů v čele s Owenem Ozanichem a trochu bláznivý závěr zápasu, ve kterém jsme téměř celou dobu vedli. Nakonec asi spravedlivá remíza 10:10. Ve druhém zápase v jednu chvíli věkový průměr osy (nadhazovač a kečr) pod 18 let, ukončeno v šesté směně pro déšť, ale také myslím spravedlivá remíza 4:4. „Rozhodující“ zápas byl ale celý v naší režii. Možná až příliš krutá porážka Francouzů 15:2 převážně díky dvoum našim big inningům.

V těchto zápasech se homeruny blýskli nováčci Marek Krejčiřík, Jakub Grepl a zkušení Martin Červenka a Marek Minařík. Celkově na pálce se velmi dařilo Matěji Menšíkovi. Na kopci odvedli kvalitní výkon zkušení Tomáš Duffek, Ondra Satoria, Filip Čapka a Jan Novák. Velmi dobře se uvedli i všichni mladíci.

Víkendová série s úřadujícími mistry Španělska se také vydařila.  Sobotní večerní zápas pod světly začal dlouholetý španělský reprezentant Nacar a po něm házel velmi solidně i levoruký relief. Prosadili jsme se až v dohrávce poslední směny na dva auty, vážně hrozila již třetí remíza. V nedělním zápase jsme chtěli udržet „jarní„ neporazitelnost, ale kvalita zejména prvního španělského nadhazovače byla ten den nad naše síly. Už dlouho jsem neviděl 8 prvních strike outů za sebou, které zastavila až meta zdarma pro mladého Winklera, posledního v lineupu. Španělé byli na koni, k tomu nepřesnostmi našich nadhazovačů a výsledkem byla jejich přesvědčivá výhra.        

Celkově jsme s přípravou spokojeni, nakonec se dvě z nahoře zmíněných překážek vyřešily zdárně. Přestalo pršet a kvalita španělských nadhazovačů byla přesně taková jakou jsme si přáli. Stran zdraví našich nadhazovačů si budeme přát, aby se do sezóny uzdravili a mohli jste je vidět jak na All star zápase na Hluboké, tak na PBT na Eagles v Praze.

Rozhodně neslavíme, celá příprava ukázala kolik práce je ještě před námi. Ale na zajímavou sezónu se všichni těšíme. Datum prestižní kvalifikace WBC je pro nově se tvořící tým zřejmě příliš brzo, ale předem se nevzdáváme. Příjemně překvapili mladí nadhazovači na něž je letošní sezóna z našeho pohledu zaměřena. Nejpozději v roce 2025 bychom chtěli, aby český baseball měl nejlepší  mladé nadhazovače v celé Evropě. Je to cílem obou programů, na kterých spolupracujeme.  Pogram rozvoje osy (PRO) a olympijský projekt LA 2028. Udělalo nám radost jak rychle se přizpůsobili mladí šestnáctiletí náhradníci z těchto projektů – Albert Pražák z Eagles a Jakub Winkler z Draků. První si připsal proti Francii 4 strike outy za 2 směny a házel  nadhozy rychlostí 137 km/h. Druhý dvakrát vyautoval běžce při krádeži druhé mety časem pod 2 sekundy. Když k tomu přidáme přehození 150ti km/h osmnáctiletým Borisem Večerkou, tak ostudu mladí hráči určitě neudělali a spolu s Johnem Husseym, naším pitching coachem, pevně věříme v jejich budoucnost.               

Na závěr bych ještě zmínil, že účast kondičního trenéra Radima Jebavého byla přínosná a my jako realizační tým doufáme, že zase o pár hráčů více přidá do svého repertoáru posilování i v sezóně, aby to, na čem pracovali celou zimu, se během pár týdnů zase nevytratilo. Chtěl bych poděkovat jemu, všem trenérům (Hussey, Winkler, Derhak, Chlup) a Davidovi Nevěřilovi, technickému vedoucímu, který  toho zvládl neuvěřitelně  a Joeovi Truedalovi, našemu fysioterapeutovi, který často pracoval přes 15 hodin denně.    

Štěstí přeje připraveným. Doufáme, že tímto druhým srazem jsme se připravili na zajímavou sezónu zase o trochu více.

Všechny zveme na naše další setkání, na červnový zápas All stars, ale hlavně na Pražský baseballový týden, kde bychom si chtěli změřit síly nejen se dvěma účastníky WBCq. Výzvou bude hlavně zápas s týmem Španělska, loňským obhájcem prvenství. Udělejte si místo ve vašem kalendáři. Hrajeme pro vás.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací