Nominace rozhodčích na mezinárodní turnaje 2022


Po dvou letech omezení mezinárodních akcí a turnajů tu máme zase již pravidelnou dávku ME, MS a evropských pohárů, na kterých budou působit samozřejmě také čeští komisaři a rozhodčí.

A právě Champions Cup, tedy Pohár mistrů (rozpis zde), je jednou z prvních akcí (7.-11.6.). Český baseball bude mít na turnaji, jenž pořádá německý Bonn, poprvé v historii dva zástupce, Arrows Ostrava a Draky Brno. Dvojnásobné zastoupení pak budou mít i čeští rozhodčí. Nominaci na souboj těch nejlepších evropských klubových celků získali Marek Vičar a David Kulhánek. „Po dvou letech si můžeme nechat sundanou roušku a vyrazit na nominovaný turnaj bez větších obav. O to více mě těší nominace na nejlepší klubový turnaj na evropském kontinentu,“ říká jeden z nejzkušenějších českých rozhodčích David Kulhánek a pokračuje: „Nominace je pro mě velkým překvapením a celkem 10. nominace na tento prestižní turnaj si velice vážím. Věřím, že i přes covidovou přestávku naváži na své předchozí turnaje a mé výkony budou mít pozitivní hodnocení.“

Ve stejném termínu se hraje rovněž druhý z klubových turnajů, který má po vzniku WBSCEurope nový název Baseball Confederation Cup a hostí ho Francie. Mezi týmy z Belgie, Francie, Rakouska, Chorvatska, Španělska a Švýcarska není vzhledem k účasti v Champions Cupu žádný český zástupce. Chybět ale nebude český rozhodčí Vladimír Richter.

Filip Havlík, rozhodcovský objev roku 2020, se snad konečné dočká své účasti na World Series kategorie Little League, která mu kvůli covidu v roce 2020 unikla. Vedle tohoto turnaje ho mohou i čeští fanoušci vidět na ME žáků, které se koná ve Vídni (5.-9.7.). Žáci obhajují druhé místo a věříme, že si čeští fanoušci baseballu najdou do rakouského hlavního města cestu k jejich podpoře. Technickým komisařem na turnaji bude Tomáš Adamec.

Česko letos pořádá Mistrovství Evropy juniorů (13.-.20.8.). Hrát se bude v Brně, na Hluboké, v Ostravě a v Blansku. Turnaj pro 12 týmů si žádá také kvalitní zajištění z pozice rozhodčích. Nominaci na domácí šampionát obdrželi Jiří Kroupa a Tomáš Špilauer, aktuální držitel ceny Rozhodčí roku. Mezi technickými komisaři pak bude působit Jaroslav Míka. A zapomenout nesmím ani na Mojmíra Jankoviče, který pravidelně rozhoduje českou Extraligu a má zkušenosti z velkých mezinárodních turnajů.

Ondřej Beneš zavítá na Mistrovství Evropy žen. Po premiéře v roce 2019 se tak opět vrátí do Francie a bude účastníkem historicky druhého ME žen (3.-6.7.), samozřejmě také za účasti českých baseballových reprezentantek. "Nominace si velmi vážím a na turnaj se moc těším. První ročník šampionátu této kategorie v Rouenu se velice povedl a věřím, že letos opět na francouzské půdě to bude stejné, ne-li lepší," říká rozhodčí, jenž se blíží hranici 400 odpískaných zápasů v českých baseballových soutěžích.

Tradiční destinace MS žáků, tedy tchaj-wanský Taipei přivítá nejen české reprezentanty, ale také Tomáše Špilauera a Marka Vičara. Je to poprvé, kdy bude mít Česko dva rozhodčí na jednom MS (29.7.-7.8.) a kdy naši rozhodčí dostávají více jak dvě nominace na MS v rámci jednoho roku. „Nesmírně si vážím každé mezinárodní nominace, letošní rok je pro mě velice nabitý. Gratuluji všem kolegům k nominacím a věřím, že budeme společně i tento rok šířit velmi dobré jméno českých rozhodčích v Evropě i ve světě,“

Světový šampionát, ale tentokrát kadetů U15 v Mexiku (29.8.-4.9.), pak čeká jednoho z nejzkušenějších arbitrů a předsedu KR ČBA Vladimíra Richtera: „Jsem potěšen, že jsem opět dostal důvěru rozhodovat na takovéto akci. Světové turnaje jsou pro každého rozhodčího velkou výzvou a zkušeností."

Do rozhodcovské Evropy vstupuje také Martin Hadzima. Slovenský rozhodčí žijící v Praze a působící v Extralize bude letos poprvé rozhodovat turnaje WBSCEurope, kde bude reprezentovat Slovenskou Baseballovou Federaci.

A na závěr tu máme skvělou novinku. Velice prestižní nominaci získal Marek Vičar, který byl pozván na Haarlem Baseball Week. Letos na něm budou startovat USA, Japonsko, Kuba, Itálie, Curacao a domácí výběr. „Marek se může těšit na skvělé a kvalitní výkony hráčů i na plné tribuny při zápasech domácího týmu. Patří mu zaslouženě velká gratulace. Na tento turnaj se nedostanete za zásluhy, ale musíte stabilně podávat kvalitní výkony,“ řekl k této nominaci Rozhodčího roku 2017 a 2018 zástupce KR ČBA František Přibyl. On a David Kulhánek byli zatím jediní zástupci české rozhodcovské školy na tomto turnaji.

Jako technický komisař bude na dvou turnajích působit Bohumil Bílek v červnu ho čeká v Bulharsku kvalifikace Federation Cupu, v červenci pak ve stejné zemi kvalifikace ME mužů.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací