Pohár ČBPU18 bere po roce opět Tempo Praha


Český baseballový pohár v kategorii U18 probíhal v termínu 2.6.-5.6. na hřištích pořadatelů Třebíče Nuclears a Hrochů Brno, čtvrteční utkání mezi pražskými týmy proběhlo na SaBaTu.

Turnaje se zúčastnilo 13 týmů, medailové pozice obhajovali Tempo Praha, Eagles Praha a Draci Brno.

Čtvrteční program byl zahájen zápasy ve skupinách už v dopoledních hodinách.
Tempo Praha - Baseball Plzeň (9:0)
V úvodním zápasu se střetl obhájce titulu vítěze poháru z roku 2021 Tempa Praha a baseballistů  Plzně. I přes sympatický výkon nováčka kategorie U18 nedokázali plzeňští pálkaři nalézt zbraň proti nadhazovačům Tempa. Domácí tým zahájil zápas 6doběhy v prvních dvou směnách a vítězství si pojistil dalšími třemi doběhy ve druhé polovině utkání.

Arrows Ostrava - Blesk Jablonec (8:3)
Ostravskému týmu se podařilo v dohrávce 2.směny obsadit 2. a 3. metu bez autu a poté 5x skórovat. V dalších směnách pak přidali ostravští pálkaři 3 doběhy. Blesk na toto reagoval ve 3. a 6. směně stejným počtem doběhů. O utkání tak rozhodla 2. směna, po které si Arrows své vedení do konce utkání uhlídali.

Eagles Praha - Třebíč Nuclears (7:0)
Nadhazovači i obrany obou týmů předváděli na začátku utkání bezchybnou hru a utkání tak bylo vyrovnané až do konce třetí směny. Po zaváhání CF Nuclears se pražští Eagles chopili příležitosti a překlopili vývoj utkání na svoji stranu. Na doběhy pražského týmu v dalších směnách nedokázala Třebíč zareagovat a Eagles si tedy odnáší do dalších bojů důležité vítězství.

Hroši Brno - Draci Brno (6:0)
Samotné utkání nebylo příliš bohaté na odpaly. Draci se nedokázali bodově prosadit proti skvěle nadhazující baterii hroších nadhazovačů. O vítězství Hrochů tak rozhodly liché směny, ve kterých dokázali skórovat.

SaBaT Praha - Kotlářka Praha (4:0)
Utkání bylo odehráno v Praze na hřišti domácího celku - SaBaTu Praha. Pálkaři Kotlářky po celou dobu utkání nedokázali najít recept na skvěle házející nadhazovače druhého pražského celku. Trpělivou hrou baseballisté SaBaTu ukořistili cenný skalp svého městského rivala.

Baseball Plzeň - Blesk Jablonec (8:18)
V tomto utkání se proti sobě střetly týmy, které prohrály své úvodní zápasy. Zpočátku plzeňští pálkaři dokázali zdatně reagovat na doběhy jabloneckých. Ve 4. směně však Blesk po 11dobězích otočil vývoj utkání na svoji stranu. Plzeň už poté jen korigovala výsledek dvěma doběhy a utkání skončilo po 5. směně rozdílem skóre.

Pátek byl z hlediska zápasů velmi nabitý. Po nočních srážkách odvedli pořadatelé v obou areálech výbornou práci a hřiště tak byla připravena na první utkání dne. Zápasy se odehrály v areálech v Třebíči, v Brně na Hroších a dvě utkání také na hřišti Draků Brno.

Sokol Hluboká - Eagles Praha (6:12)
V utkání bohatém na odpaly potvrdili Eagles Praha roli favorita. Po polovině utkání byl stav 11:6 pro Eagles, v druhé polovině si pak obrana Eagles pohlídala útok Sokolů z Hluboké.

Tempo Praha - Arrows Ostrava (13:3)
Do utkání vstoupily oba týmy shodně po dvou dobězích. Další body poté přidávali pálkaři Tempa, kteří dokázali využít chyby v obraně ostravského celku. Utkání skončilo rozdílem stavu po 5. směně.

Technika Brno - SaBaT Praha (3:11)
Hráčům SaBaTu se podařilo ve 3. směně 6x skórovat. V následujících směnách přidali ještě další 3 doběhy a do konce utkání si vedení udrželi.

Klasik Frýdek-Místek - Hroši Brno (8:6)
Hroši se ujali vedení na začátku druhé směny, v další směně přidali bod. Na toto reagoval Klasik dvěma doběhy. Utkání bylo srovnáno (3:3) v dohrávce 4. směny. V 5. směně pak Hroši přidali 3 doběhy, Klasik kontroval 5doběhy a ujal se vedení v zápase. V 6. směně Klasik udržel pálkaře Hrochů a radoval se z cenného vítězství.

Arrows Ostrava - Blesk Jablonec (11:6)
Ostravští Arrows začali utkání velkým náporem na pálce a zaskočili obranu Blesku 8-mi doběhy hned v 1. směně. Ve druhé přidali další dva doběhy. Blesk zareagoval ve 4. směně, kdy dokázal skórovat 5x. Ostrava si bodový náskok z úvodu pohlídala a utkání dovedla do vítězného konce.

Kotlářka Praha - Technika Brno (8:1)
Kotlářka potvrdila roli favorita. Technika Brno doběhla pouze v 5. směně, zatímco pražský tým dokázal skórovat pravidelně v průběhu celého utkání.

Draci Brno - Klasik Frýdek-Místek (10:0)
Do zápasu o 1/4 finále mohli hráči Klasiku dovolit Drakům pouze 4 doběhy. Klasik nechtěl nic ponechat náhodě a s výhledem na další postupové boje nasadil na kopec Jana Kozla. Hráče Draků se mu dařilo držet do dohrávky 3. směny, kdy Draci 2x skórovali. Po dalším zaváhání pole a několika vícemetových odpalech Draků však brněnský tým v dohrávce 5. směny vyhrál rozdílem skóre. Díky stejnému počtu vítězství a proher tak po vzájemném zápočtu doběhů a odehraných směn ze "skupiny smrti" nakonec vyšli vítězně hráči Draků, následovaní Hrochy. Klasik se umístil ve skupině B až na třetím místě.

Po vydatnějších nočních srážkách se sobotní zápasy hrály pouze v areálech v Třebíči a v Brně na Hroších.

Klasik Frýdek-Místek - Baseball Plzeň (14:4)
Hráči Klasiku si chtěli vynahradit zklamání z umístění ve své základní skupině. V utkání se ale překvapivě ujali vedení hráči z Plzně, kteří Klasiku hned v první směně po sérii odpalů nadělili 4 doběhy. Klasik hrál poněkud zaraženě a pouze korigoval doběhy v 1. a 3. směně. Klíčovou se ukázala 4. směna, kdy Klasik skóroval 11x. V 5. směně pak přidal ještě další doběh a nakonec zvítězil rozdílem skóre.

Třebíč Nuclears - Technika Brno (13:3)
V prvních dvou směnách Třebíč zatápěla Technice Brno tak, že po dvou směnách vedla rozdílem skóre. Další 3 doběhy pak Třebíč měla v dohrávce 4. směny. Technika se pokusila o změnu stavu v 5. směně, ale hráči Nuclears si rozdílové skóre pohlídali a ukončili zápas v předstihu.

Draci Brno - Arrows Ostrava (8:0)
Možná ještě pod vlivem pátečního utkání hráči Draků na začátku zápasu vlétli na ostravského Lukáše Hurtu a v 1. směně doběhli hned 4x. Hráči Arrows nedokázali nalézt recept na skvěle nadhazujícího Vojtěcha Ventrubu, zatímco Draci se trpělivě dostávali na mety a navyšovali skóre. Utkání tak nakonec vyhráli Draci Brno a stali se tak prvními účastníky semifinálových bojů.

SaBaT Praha - Sokol Hluboká (9:2)
Druhým postupujícím týmem do semifinále se stal tým SaBaTu Praha. Na nadhozu za pražský tým začal Martin Sobotka, pokračoval Albert Schwarz, který udržel pálkaře týmu z Hluboké až do konce utkání.

Tempo Praha - Hroši Brno (5:3)
Úvodní směna zápasu začala doběhem Tempa Praha. Poté marně hráči Tempa hledali recept na skvěle nadhazujícího Viktora Beránka. Ondřej Vank držel hráče brněnských Hrochů až do 4. směny, kdy Hroši doběhli pro tři body a ujali se vedení v utkání. V dohrávce 6. směny skóroval na wild pitch Kryštof Lukavský, Tempo naplnilo mety a stáhlo další tři body. V závěrečné směně pak nadhoz Tempa udržel brněnské pálkaře a stal se třetím postupujícím do semifinálových bojů.

Eagles Praha - Kotlářka Praha (7:1)
Celé utkání bylo v režii nadhazovače Eagles - Matyáše Trčky, který dokázal udržet pálkaře Kotlářky na uzdě sedmi SO. Od začátku zápasu dokázal útok Eagles Matyášovi zajistit potřebný klid a družstvo z pražské Krče se tak stalo čtvrtým účastníkem semifinále.

Blesk Jablonec - Klasik Frýdek-Místek (1:21)
V dohrávce dne o umístění na 9.-12. místě se utkal Blesk s Klasikem. Po 3. směně byl stav utkání 14:0 pro hráče ze severu Moravy. Blesk korigoval ve 4. směně 1x doběhem, na který reagoval Klasik dalšími 7-mi. Utkání pak skončilo rozdílem skóre ve prospěch hráčů z Frýdku-Místku.

Sobotní hrací den rozdělil týmy do horní skupiny, kde se hrálo o 1. - 4. místo a dolní skupiny o umístění na 5. - 10. místě. Vzhledem k tomu, že domácí tým Třebíč Nuclears skončil po základní části ve spodní skupině, pořadatel turnaje využil své právo a změnil nasazení hřišť. Zápasy horní skupiny o medailové pozice tak probíhaly na hřišti Hrochů v Brně.

Draci Brno - SaBaT Praha (0:6)
Prvním nedělním utkání semifinálové skupiny byl duel mezi Draci Brno a SaBaTem Praha. Utkání dominoval výkon nadhazovače Tadeáše Kalčeva (SaBaT), který si poradil s pálkaři Draků a odházel zápas bez doběhů soupeře. Za svůj výkon si odnesl cenu pro nejlepšího nadhazovače turnaje. SaBaT Praha se tak stal prvním finalistou a čekal na soupeře z dalšího utkání hracího dne.

Tempo Praha - Eagles Praha (7:6)
Za zmínku stojí druhé utkání, kdy proti sobě nastoupily pražské týmy Eagles a Tempo. Na zápas EXL byl odvolán do A-týmu Matyáš Trčka, který skvěle odházel utkání s Kotlářkou. Na kopci proti sobě začali Mikuláš Borek (Tempo) a Albert Pražák (Eagles). V úvodu 2. směny dokázali Eagles 3x skórovat. Utkání tak bylo dlouho vyrovnané až do dohrávky 6. směny, kdy Tempo doběhlo na (3:1). To už byl na kopci na straně Eagles Lukáš Přívozník. V sedmé směně po 2B odpalu Lukáše Derganze vystřídalo rychle Tempo na nadhozu Jana Čížkovského a Viktora Hluchého. Po wild pitchi dokázali Eagles přidat další bod a na kopec musel nastoupit Aleš Zhao, který Vaska Koleva vyautovat SO a ukončit směnu. Tempo tak na dohrávku 7. směny nastupovalo s mankem tří doběhů. Hitem začal Dominik Marani, Matěj Bušovský byl SO, Kryštof Lukavský pak odpálil single a odpal do OF vychytal Viktoru Hluchému Matyáš Smola. Na dva outy tak šel na pálku Michal Zelenka. Ten se opřel do druhého nadhozu a odpálil za plot svůj druhý HR na tomto turnaji! Utkání bylo srovnáno (4:4). Následně po flyoutu Dana Kawanishiho pokračoval zápas prodloužením. Po wild pitchi na začátku 8. směny, se běžci Eagles posunuli na 2B a 3B. Po odpalu Šimona Žufníčka za IF doběhnul pro další bod Eagles Šimon Vyklický (4:5). Hned poté se opřel do odpalu Matyáš Smola. Odpal, který mířil do nejdelšího místa hřiště Hrochů a vypadal jako clean up hit pak dive catchem zastavil CF Matěj Bušovský a běžci Eagles z této situace neskórovali. Poté konečně Lukáš Derganz sac fly odpalem stáhl Vaska Koleva na (4:6). Po dalších dvou fly outech ve vnějším poli pak šlo na pálku Tempo. Po odpalu střídajícího Ondřeje Vanka doběhnul Michal Zelenka (5:6) a na 3B se posunul Dan Kawanishi. Na pálku šel Aleš Zhao. Ondřej Vank poté ukradl 2B. Na sac fly Aleše Zhaoa doběhnul Dan Kawanishi pro vyrovnávací bod (6:6) a Ondřej Vank se posunul na 3B. Po BB Filipa Kučery šel na pálku Dominik Marani. Na druhý nadhoz však přichází wild pitch, Tempo otáčí zápas a vyhrává v dohrávce 8. směny (7:6) a stává se druhým finalistou.

Zápasy o 12.-13. místo se podařilo umístit do areálu Olympia Blansko, kde vyšlo vedení klubu Olympie vstříc požadavku pořadatele ČBP. Tímto patří oddílu velký dík za zajištění hřiště a zázemí pro týmy Techniky Brno a Baseballu Plzeň. V obou vzájemných zápasech vyhrála těsným skóre Technika Brno
Technika Brno - Baseball Plzeň (5:4),(5:3).

V Třebíči se odehrály zápasy o konečné pořadí týmů na šampionátu:
V zápase o 9.místo: Třebíč Nuclears - Klasik Frýdek-Místek (5:2)

o 5.-8. místo: Cardion Hroši Brno - Kotlářka Praha (7:6), Sokol Hluboká - Arrows Ostrava (3:10)

Zápas o 7. místo se vzhledem k časové tísni v harmonogramu neodehrál a Kotlářka Praha se Sokolem Hluboká se o sedmou pozici podělila.

o 5.místo: Cardion Hroši Brno - Arrows Ostrava (5:9)

Po malé přestávce druhého semifinálového utkání začal zápas o třetí místo. V tomto utkání se střetli Draci Brno s týmem Eagles Praha. Na kopci se za Draky představil Jonáš Krejčí, na straně Eagles pak Vasko Kolev. Po úvodní směně vedli Eagles (2:1). Ve slunném počasí, po náročném utkání proti Tempu Praha a bez opor Matyáše Trčky (zápas EXL) a Filipa Kubíčka (po chirurgickém zákroku), hledal tým Eagles marně zbraň proti skvěle pálícímu soupeři. Tým Draků postupně navyšoval vedení až na konečných (11:4), kdy utkání úspěšně udržel closer Draků Vojtěch Prokop. Bronz tedy putuje do rukou týmu Draci Brno.

Ve finálovém utkání se střetly dva pražské týmy - Tempo a SaBaT. Za Tempo na kopci začala ukrajinská posila Mykhailo Kozhusko, na straně SaBaTu pak Martin Sobotka. Za Tempo hned v první směně skóroval Kryštof Lukavský po 2B odpalu Michala Zelenky (1:0). SaBaT srovnal stav ve třetí směně (1:1) kdy po odpalu Tadeáše Kalčeva doběhl Ondřej Šimůnek. Ve čtvrté směně po single hitu Antonína Velety nastoupil za Tempo na kopec Vojtěch Brouček. Po krádeži druhé mety a odpalu Pavola Vodolozskyiho navýšil skóre SaBaTu skórující Tonda Veleta (1:2). Tempo srovnalo v páté směně (2:2), kdy po odpalu Kryštofa Lukavského doběhl Michal Šimák. V šesté směně, po single odpalu Aleše Zhaoa skóroval Dan Kawanishi (3:2). SaBaT provedl změnu na pozici nadhazovače, skvěle nadhazujícího Martina Sobotku nahradil Dmytro Terekhin. Odpovědí Tempa byla krádež 2B a odpal Matěje Bušovského, po kterém skóroval Adam Cyprián (4:2). V sedmé směně pak po dvou BB (Lukavský, Hluchý V.) odpálil Michal Zelenka single a Tempo na 1 out zaplnilo mety. SaBaT po odpalu Dana Kawanishiho neautoval běžce na domácí metě včas (IF in) a Tempo přidalo další bod (5:2). Dohrávku sedmé směny začalo Tempo výborně. První pálkař Dmytro Terekhin byl SO. Po chybném příhozu nadhazovače Tempa pak na kopec nastoupil Michal Zelenka, který nezačal zrovna nejlépe. Při obsazené 1B začal na Šimona Bláhu s HP. Martin Sobotka pak 2B odpalem stáhnul  Pavola Vodolozskyie (5:3) a poté Ondřej Šimůnek sac flyem do RF na Filipa Kučeru stáhnul Šimona Bláhu (5:4). SaBaT se pokusil na dva outy a při pálkařském stavu Tadeáše Kalčeva 2-2 o krádež domácí mety, bohužel neúspěšně. Utkání tak skončilo 5:4 pro Tempo Praha.

Tým Tempa Praha tak obhájil titul vítěze poháru ČBA kategorie U18 pro rok 2022.

S velkým napětím lze očekávat podzimní MČR kategorie U18. Kotlářka by měla být 2. postupujícím z českého regionu a na MČR tak postoupí 4 pražské týmy (Tempo, SaBat, Eagles a Kotlářka). Tento stav je výsledkem skvělé práce trenérů pražského regionu u ročníků 2004-2006, kteří ze vzájemných konfrontací s brněnskými celky v posledních letech již pravidelně vychází vítězně.

Moravská skupina je stále otevřená, o dvě postupová místa bojují čtyři týmy (Draci Brno, Cardion Hroši Brno, Klasik Frýdek-Místek a Třebíč Nuclears). Otázkou také je, zda Tempo Praha dokáže navázat na pohárovou část a stát se mistrem ČR kategorie U18. Minulý rok Tempo své vítězství z poháru potvrdit nedokázalo. Pražský tým na MČR U18 přeskočili Draci, Eagles i Hroši. 

Ale třeba letos naváže tato generace na předchozí úspěchy z mládežnických kategorií… ?

Individuální ocenění hráčů:
nejlepší nadazovač: Tadeáš Kalčev (SaBaT Praha) – SF zápas mezi Draci Brno - SaBaT Praha
nejlepší pálkař: Víťa  Nový (Hroši Brno) – 2. BA (0.600), 1. SLG (1.100), 2. OBP (0.714), 1.OPS (1.814), 1xHR
MVP: Michal Zelenka (Tempo Praha) – save finále, 2xHR, 7xRBI

Celkové pořadí týmů:

 1. Tempo Praha
 2. SaBaT Praha
 3. Draci Brno
 4. Eagles Praha
 5. Arrows Ostrava
 6. Hroši Brno

7.- 8. Sokol Hluboká, Kotlářka Praha

 1. Třebíč Nuclears
 2. Klasik Frýdek-Místek
 3. Blesk Jablonec
 4. Technika Brno
 5. Baseball Plzeň
Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací